Jõgeval avatakse kino

Suurem osa riiklikust programmist ?Kino tuleb tagasi? eraldatud pisut enam kui miljoni krooni eest soetatud tehnikast jõudis kohale juba novembrikuus. Nüüdseks on see paigaldatud ja häälestatud. Euroopa vanimas ja mainekamas kinotehnikafirmas Cinemeccanica toodetud projektor paigaldati kultuurikeskuse teise korruse heli- ja valgustehnika ruumi. Eile sai lavale üles ka ekraan. Selleks, et pilt projektorist ekraanile jõuaks, tuli saali tagaseina teha lisaaken.

?Olemas olnud aknast oleks projektor hõivanud tervelt poole ning heli- ja valgustehnik poleks siis enam omanud piisavat ülevaadet saalis toimuvast,? ütles kinotehnika hanke ette valmistanud Jõgeva linnavalitsuse arenduse peaspetsialist Erki Teder. ?Õnneks tuli kultuurikeskus vastu ja soostus lisaakna tegemisega. Ka keskmine valgustirida tuli saali laest eemaldada, et see kujutise ekraanile jõudmist takistama ei hakkaks. Aga täisvalgust kasutatakse saalis niikuinii suhteliselt harva.?

Jõgevale soetatud projektsioonitehnika pole selle tarninud OÜ Marvex Production projektijuhi Margus Leveri sõnul just tänapäeva viimane sõna, küll aga parim, mida kasutada olnud raha eest saada võimalik.

?Tehnika viimane sõna on digitaalprojektor, mis saab filmi levitajalt kätte satelliitsüsteemi kaudu. Aga selline projektor on nii kallis, et isegi Coca-Cola Plazas ei osata sellest veel unistada,? ütles Margus Lever.

Nii et Jõgevale hakkavad 35-millimeetrisel filmilindil linateosed saabuma siiski füüsilisel kujul. ?Edith Piaf? seisis kahte suurde pappkasti pakituna eile juba tehnikaruumis. Üks suuremaid töid, mida kinomehhaanik Vello Alliksaarel tegema tuleb hakata, olevatki Erki Tederi sõnul filmi väikestelt rullidelt suurele kettale kokku monteerimine ja pärast uuesti väikestele rullidele kerimine. Selle töö jaoks on soetatud eraldi montaazhilaud. Väikestel rullidel on filmikoopiat ohutum transportida.

?Trahvisumma filmikoopia rikkumise eest on kuni 25 000 krooni, nii et seda tuleb hoolikalt hoida,? ütles Erki Teder.

Rendisummad erinevad

Koopiate rendisummad on eri levifirmadel erinevad. Väärtfilme levitav AS Tallinnfilm tahab saada poole piletitulust, olgu siis vaatajaid sada või kümme, Hollywoodi toodangut maale toov AS Forum Cinemas on kehtestanud vaatajate hulgast mitteoleneva miinimumtasu, mille suurust Erki Teder ei avalikustanud, kuna leping selle Eesti suurima filmide maaletoojaga on alles sõlmimisel. Kolmas firma, kellega koostööd kavatsetakse teha ? OÜ Estinfilm ? lepingut ei nõuagi, vaid on valmis täitma lihtsalt konkreetseid tellimusi.

Erki Tederi sõnul on kinokava juba maikuuni paigas. Selleks, et teada saada, missuguseid filme rahvas uues kinos näha tahab, korraldas ta õpilasesinduste abiga küsitluse linna kahes gümnaasiumis ja täiskasvanute keskkoolis: noored on, teadagi, eeldatavalt kõige aktiivsemad kinokülastajad. Umbes kolmsada vastanut tahtsid kõige rohkem näha komöödia- ja õudusfilme ning põnevikke.

?Noori on plaanis edaspidigi filmivaliku tegemisse kaasata. Kui nad ise filmide valikul kaasa rääkida saavad, on nad kinost ka rohkem huvitatud,? ütles Erki Teder.

Küsimuste küsimus

See, kas ligemale paarkümmend aastat peaaegu kinota olnud jõgevlased uuesti kinos käima harjuvad, ongi üks küsimuste küsimusi. Piletihind ? 30 krooni alla 12-aastastele lastele ja pensionäridele ning 40 krooni kõigile ülejäänutele ? ei peaks tänapäeva muude hindade kontekstis enam kedagi ukselt tagasi peletama. Ja näidatakse selle raha eest neidsamu filme, mis suurte linnade kinodes, ja suurte kinodega võrdsel tasemel tehniliste vahenditega.

?Tõsi, kuna kultuurikeskuse hõivatuse tõttu saab kino näidata ainult pühapäeviti, siis tuleb paljude Eestisse toodavate filmide hulgast suhteliselt kitsas valik teha,? ütles Erki Teder. ?Aga seansse hakkab pühapäeval kaks olema: üks päeva ajal, teine arvatavasti kell seitse õhtul: selle aja tunnistasid noored küsitluses parimaks.?

Jõgeva esindus on käinud Tapal, Võrus, Valgas ja mujal uurimas, kuidas seal kinopiletite müük ja filmide valimine on korraldatud ning kuidas suudetud paika panna reeglid, mis tagaksid ruumide pärast kinoseanssi korras oleku.

?Igal pool, kus käinud oleme, on meile sisendatud usku, et kino käivitamine on tänuväärne tegu,? ütles Erki Teder. ?Miinustes polda rahaliselt kusagil, Võrus ollakse aga tänu suurele kinohuvile isegi väikeses plussis. Aga isegi siis, kui linnal ruumi kommunaalkulude katmise ja reklaamivajaduse tõttu kinole peale maksta tuleb, kaalub kino sotsiaalne roll, tunne, mille tasemel tingimustes filmivaatamine linlastes tekitab, selle kulu üles. Noored ongi ju tihti põhjendanud vähest kodupaigavaimustust sellega, et Jõgeval puudub kino.?

?Loodame, et rahvas kino omaks võtab,? lisas kultuurikeskuse majandusjuhataja ja tulevane kinomees Vello Alliksaar. ?Laenutatud video kodusest telerist vaatamist ei saa siinse kino võimalustega võrreldagi!?

?Leiutajateküla Lottet? näidatakse pühapäeval kell 12, ?Edith Piafi? pärast kell 16 toimuvat kino avamistseremooniat.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus