Jõgeval algab läti kultuuri kuu

Meie lõunanaabrid lätlased tähistavad tänavu novembris omariikluse sajandat aastapäeva ning sellega seoses toimub Eestis läti kultuuri kuu. Sellest saab osa ka Jõgeva publik: meile on külla tulemas läti muusikuid ja kirjandusinimesi ning näha tuuakse ka üks unikaalne käsitöönäitus.


Läti kultuuri kuu algabki siinmail homme, 2. novembril käsitöönäituse avamisega. Läti saatkond Eestis toob siia unikaalse kollektsiooni saanitekke.

„Need võtvat oma meisterliku teostusega ka käsitöövõhikud ahhetama,” ütles Jõgeva kultuurikeskuse juhataja Ainar Ojasaar.

Käsitöönäituse avab Läti Vabariigi suursaadik Eestis Raimonds Jansons ja seda saab vaadata kahe nädala jooksul.

Õhtu kirjandusosas vestlevad läti luuletaja ja tõlkija Guntars Godinš ning tema eesti kolleeg Contra läti kirjanduse vahendamisest eestlastele ja vastupidi. Arvatavasti tuleb juttu ka eesti rahvuseeposest, sest just neil päevil ilmus trükist lätikeelne „Kalevipoeg” Guntars Godinši tõlkes.

Tegemist pole küll esmatõlkega: esimest korda said lätlased meie rahvuseepost oma emakeeles lugeda juba 1929. aastal. Uus tõlge valmis Eesti Kultuurkapitali Traducta tõlkeprogrammi toel ning koostöös Läti Kultuurkapitali ja Eesti kirjandusmuuseumiga.

Muusikalist külakosti toob kultuurikuu avaõhtul kandlevirtuoos Laima Jansone.

Kõnetab kõiki

„Nii eesti kui ka läti rahvamuusikas on kannel väga oluline pill,” ütles Jõgeva kultuurikeskuse juhataja Ainar Ojasaar. „Ning Laima Jansone suudab sellel instrumendil suisa imet teha.

Läti kultuuri kuu saab Jõgeval jätku juba esmaspäeval, 5. novembril, mil siia saabub üks läti muusika kuumi nimesid – instrumentaalansambel Dagamba. Nagu nende kontserdi pealkiri  „Ludwig Van Rammstein” viitab, sünteesib ansambel klassikast ning tänapäevasest popist ja rokist midagi senikuulmatut ja ülimalt lahedat. 2011. aastal loodud ansamblis teevad kaasa tšellistid Valters Pūce ja Antons Trocjuks, pianist Dainis Tenis, trummar Arturs Jermaks ja löökpillimängija Hamidreza Rahbaralam. Tegemist on rahvuslikus mõttes kirju koosseisuga: Dainis Tenis on näiteks leedulane ja Hamidreza Rahbaralam iraanlane.

„Dagamba kontserti ei soovita ma ühelgi muusikasõbral maha magada, sest sellise taseme ja profiiliga koosseise Jõgevale väga tihti ei satu,” ütles Ainar Ojasaar. „Usun, et ägeda lavašõuga kontsert kõnetab nii nooremat kui ka vanemat publikut, nii klassikalise kui ka rokkmuusika sõpru.”

Läti kultuuri kuule Jõgeval paneb uhke punkti 29. novembril teoks saav ooperigala, millel Läti rahvusooperi solistid Inga Šļubovska-Kancēviča (sopran) ja Viesturs Jansons (tenor) ning eesti laulja Atlan Karp (bariton) esitavad aariaid, duette ja triosid Verdi, Puccini, Rossini ja Lehari ooperitest. Neid saadab klaveril läti pianist Aldis Liepiņš.

„Otsustasime kaasata ooperigalale lätlaste kõrval ka ühe eesti laulja. Siis on kontserdil natuke eesti hõngugi,” ütles Ainar Ojasaar ja lisas, et mõlemad läti lauljad on oma kodumaal ja kaugemalgi hästi tuntud ning galal esitatavad palad ooperiklassika tõelised hitid. Nii et ka ooperigalat tasub kindlasti kuulama tulla.

Kui läti kultuuri kuu avaüritusele pääseb sisse tasuta, siis Dagamba kontserdile ja ooperigalale (needki toimuvad Jõgeva kultuurikeskuses) tuleb pääse lunastada. Läti saatkond ja Eesti Kultuurkapital küll toetavad läti kultuuri kuud, aga kõrgetasemeliste artistide kohaletoomine on siiski nii kallis, et kõiki kontserte publikule tasuta pakkuda ei ole võimalik.

Pikalt ette valmistatud

Mõte, et Läti sajanda sünnipäeva puhul korraldatav läti kultuuri kuu võiks jõuda ka Jõgevale, tekkis tänavuse aasta alguses, kui siinses kultuurikeskuses andis meeleoluka kontserdi vokaalansambel Latvian Voices. Kontserdil viibisid nii Läti suursaadik Raimonds Jansons, muusikaprodutsent Toivo Tuberik OÜ-st Uus Kontsert, Jõgeva vallavanem Aare Olgo kui ka kultuurikeskuse juhataja Ainar Ojasaar ning ühine vestlus pani mõtted liikuma.

„Pidasime suve jooksul päris pikki läbirääkimisi selle üle, milliseid tahke läti rikkalikust kultuurist Jõgevamaa rahvale pakkuda. Leidsime, et kavas võiks olla nii popmuusikat kui ka klassikalist muusikat ning et midagi võiks pakkuda kirjandus- ja käsitöösõpradelegi,” ütles Ainar Ojasaar.

Tema sõnul on Jõgeva publikul ka varem läti kultuuriga meeldivaid kokkupuuteid olnud. Mitu huvitavat läti muusikut on osalenud näiteks Jõgeva akordioni-, lõõtspilli- ja suupillifestivalil ning nendegi puhul on olnud vahendajaks Uus Kontsert.

„Loodan, et Jõgeva kandi publikule pakuvad huvi ka need läti kultuuri killud, mille kultuurikuu tarvis välja valisime,” ütles Ainar Ojasaar. „Läti kultuuri lähemalt uurides leiab sealt vägagi põnevaid nähtusi ja tugevaid tegijaid.”

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus