Jõgeva valla ja maavalitsuse ühisdelegatsioon käis Valgevenes

Jõgeva vallavalitsuse ja Jõgeva maavalitsuse  delegatsiooni visiidil Jõgeva valla Valgevene koostööpiirkonda Voložini rajooni tõdeti, et mõlemas piirkonnas on kasvanud huvi vastastikuste suhete arendamiseks  erinevates valdkondades, eriti noorsootöös ja spordis.

Delegatsiooni kuulusid Jõgeva maavanem Viktor Svjatõšev, maavalitsuse arengu- ja planeeringuosakonna nõunik Vahur Kukk ja Jõgeva vallavanem Enn Kurg. Maavanem Viktor Svjatõševi sõnul oli Voložini rajooni külastamise eesmärk mitmekülgsemate koostöövõimaluste otsimine hariduses, noorsootöös, kultuurielus ja teisteski valdkondades. Iseäranis on huvi arendada suhteid noorsootöö alal. Käidi välja mõte korraldada ühiseid noortelaagreid mõlemas piirkonnas. Jõgeva vallal on kogemused ühiste noortelaagrite organiseerimisest  koos Jõgeva linna ja Paide vallaga. Laagripaikadena oleme kasutanud Kuremaad ja Udu talu.  Kui ettevalmistustöö õnnestub, võiks ehk esimene laager Voložini rajooni noortega teoks saada 2015. aastal. Eelnevalt võiksid aga noored kontakte luua internetikeskkonnas. Üheks variandiks oleks videokonverentsi korraldamine,” rääkis Jõgeva vallavanem Enn Kurg.

Soov Eestisse linaõli müüa

Voložini  suurematest ettevõtetest külastas ühisdelegatsioon piimakombinaati, linatöötlemise tehast, plastmassdetailide tootmise tehast ja põllumajanduskooperatiivi Peršai -2003, tutvus kolmesaja õpilasega Voložini  gümnaasiumiga ja lasteaiaga,  kultuurikeskuse ja kinomajaga ning paikkonna ajalugu ja kultuuripärandit tutvustava muuseumiga. Rajoonikeskuse arengut tõestavad korterelamute ning spordisaalidest ja ujulast koosneva spordikompleksi ehitamine Voložinis,” rääkis Enn Kurg. Kohtusime ka ka Voložini rajooni täitevkomitee töötajatega ning tutvusime 1764 elanikuga Peršai külanõukogu tegevusega,” lausus Viktor Svjatõšev. </p>

Külaskäigul jäi hea mulje valgevenelaste puhtuse- ja korraarmastustest,” märkis maavanem Svjatõšev.  Külakostina viisime kaasa kohalikku toodangut – Scanola Balticu tehases valmistatud rapsiõli ja firma E-Piim juustu,” lisas ta. Enn Kure sõnul tutvustasid võõrustajad neile samuti toiduõlina kasutatavat linaõli, mida soovitakse hakata müüma ka Eestisse. Kõik sõltub mõistagi turust. Salatiõliks sobib aga Voložinis valmistatud linaõli väga hästi,” kinnitas omavalitsusjuht.

Elanike arvult võrdväärsed

Voložini rajooni ametnikud, ettevõtjad ja haridustegelased on külastanud ka Jõgeva valda ja kogu meie maakonda.  Viimane kõrgkooli pürgivate õpilaste ja pedagoogide külaskäik toimus alles kuu aja eest. Siis külastati Vaimastvere kooli, Jõgeva lasteaeda ning Jõgevamaa gümnaasiumi, millest jäid neile väga eredad mälestused. Eriti kiideti sisuka koolitutvustuse eest gümnaasiumi direktorit Alo Savi. Meie maakond ja Voložini rajoon on elanike arvult võrdväärsed: meil on ligikaudu 34 000 ja Voložini rajoonis enam kui 36 000 elanikku. Ligikaudu 84 protsenti  elanikkonnast moodustavad valgevenelased,” rääkisid Svjatõšev ja Kurg.

Lühiekskursioonil Minskisse külastasid jõgevamaalased Valgevene rahvusraamatukogu ja jääspordikompleksi Minsk Arena, kus algavad peatselt jäähoki maailmameistrivõistlused. Võimalik oli jälgida ka Valgevene jäähokikoondise treeningut. Jõgeva valla ja Jõgeva maavalitsuse delegatsiooni liikmetel oli ka kokkupuude põgenikega Harkovist, kellele Valgevene osutab vastavalt riiklikule põgenike abistamise programmile igakülgset abi.

i

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus