Jõgeva valla elanikud vabastati maamaksust

</span>

Neljapäeval toimunud istungil otsustas Jõgeva vallavolikogu vabastada maamaksust piirkonnas elavad füüsilised isikud ja kehtestas maamaksust vabastamise taotlemise korra 2011. aastaks. See otsus võib vallale maksma minna umbes 200 000 krooni.

Jõgeva vallavolikogu kehtestas korra, mille alusel võib maamaksust vabastamist taotleda füüsiline isik, kelle elukoht on 2010. aasta rahvastikuregistri andmete kohaselt Jõgeva vallas talle kuuluval elamumaal asuvas elamus.

“Viimasel kahel-kolmel aastal ehk majanduslanguse ajal on maksukoorumus pidevalt tõusnud  ja see on kaasa toonud ka kriitilise suhtumise valitsusse ja Riigikogusse. Sellises olukorras peaks iga omavalitsus näitama, et hoolib oma rahvast. See on ka üks võimalus Jõgeva valla elanikke toetada. Inimesed on ostnud välja oma maa, nad niidavad muru, rajavad haljasalasid ja lillepeenraid, muutes nii kaunimaks mitte ainult oma koduümbruse, vaid alevikud ja külad tervikuna. Kui nad aga ka maamaksu tasuma peavad, siis arvan, et see pole nende suhtes õiglane,” ütles Jõgeva vallavolikogu esimees Aivar Kokk. 

Eeskuju võeti Harku vallast

“Mul on hea meel, et otsust toetasid kõik volikogu koalitsioonipartnerid: valimisliit Hea Vald, Keskerakonna ja Reformierakonna fraktsioonid ning Isamaa ja Res Publica Liidu esindaja,” märkis vallavolikogu esimees ja lisas, et idee elanike maamaksust vabastamiseks sai Jõgeva vallavolikogu koalitsioon Harku vallast, kus sellekohane otsus juba vastu võetud oli.

Opositsiooni kuuluv Rahvaliidu fraktsioon hääletas siiski maamaksu kaotamise vastu. Fraktsiooni esimehe Arvo Sakjase sõnul on tegemist populistliku otsusega Riigikogu valimiste eel. “Maamaksust laekuvad summad on väikesed, kuid valla kassa vaatevinklist moodustavad nad üsnagi suure summa,” nentis ta.

“Koalitsiooni ja opositsiooni eriarvamustele jäämine on kohalikus demokraatias normaalne nähtus. Eks opositsioon peabki ennast õigustama ja samas valvsust ja kriitilist suhtumist väljendama,” lausus vallavolikogu liige Raul Taul. 

“Jõgeva vald püüab olla oma elanikele vääriline vald. Heaolutabelis olime Eestis kolmekümnendad ja oma maakonnas parimad. Me ei saa aga loorberitele puhkama jääda, püüame ennast veelgi paremaks muuta ja inimestele vastu tulla,” kinnitas Aivar Kokk.

Volikogu esimees prognoosis, et kui kõik inimesed, kellel õigus taotluse esitamiseks, seda ka teevad, jääb eelarvest puudu ligi 200 000 krooni. 

Tulemused selguvad mõne aja pärast

“Täpsemalt näeme maamaksu kaotamise tulemusi järgmise aasta keskel. Samas usun, et väga paljud inimesed korrastavad oma andmeid elanike registris ja kirjutavad end oma elamutesse sisse, et saada seda vabastust, mis annab valla peredele ka võimaluse oma majanduslikku olukorda parandada, hoolitseda rohkem laste ja nende hariduse eest, tervislikult vaba aega veeta jne,” kinnitas Aivar Kokk.

Jõgeva vallavolikogu liikme, Vaimastvere perearsti Malle Koppa sõnul on maamaksust vabastamine helge uudis praegusel küllaltki murelikul ajal. “Vallaelanikele lisandub kindlasti  tugev annus heaolu- ja turvatunnet. Sellest kontekstist lähtudes võiks rahaline kaotus olla piltlikult öeldes üsnagi tagasihoidlik.”

“Maamaksu kaotamine oli igati vajalik otsus. Raha laekub küll vähem, kuid usun, et midagi olulist tegemata ei jää,” märkis vallavolikogusse kuuluva OÜ Merelen juhataja Ain Viik. 

“Selle otsuse sügavamad tulemused selguvad tulevikuperspektiivis. Kindlasti on aga maamaksust vabastamine üks ilusaid otsuseid tänases küllalt hallis ajas,” märkis Raul Taul. Aivar Koka kinnitusel võib otsust vaadata ka kui jõulukingitust Jõgeva vallvolikogult vallarahvale.

i

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus