Jõgeva Ühisgümnaasiumi I-IV klassi õpilased H. C. Anderseni raamatute seltsis

?Pöial-Liisi?, ?Vankumatu tinasõdur?, ?Inetu pardipoeg?, ?Printsess herneteral?, ?Väike merineitsi? jpt tõsiseltvõetava sisuga muinasjutud on meie laste lemmikud.

?Mida kõike meile muinasjutud õpetavad!?. Sellisel teemapäeval lugesid õpilased koos õpetajatega H. Cr. Anderseni muinasjutte, koostasid tegelaste nimistu, joonistasid pildid ja kirjutasid samasse, mida see muinasjutt õpetab ja millise mõtte annab kaasa igapäevaeluks. Samas avaldasid õpilased oma mõtteid kaunite illustratsioonide kohta, sest just need tundusid olevat otseteeks laste mõttemaailma. Kaunitest töödest sai klassi näitus.

Samas ei unustanud me ka teisi muinasjutte. Seepärast kutsusime külla Kaelapuu teatri Tartust, kes esitas haarava loo ?Vanapagana naisevõtt?, mis lastele ?täiega peale läks?, nagu moodsas keeles öeldakse. Muidugi ei olnud ka näitlejad laste tänamisel kitsid ja kiitsid toredat publikut.

Üks pärastlõuna kulus meisterdamiseks. Konkursil ?Mida kõike me teha oskame!? valmistasid klassitäied lapsi näpunukke, mis ei võta koolikotiski palju ruumi, kuid millega on vahva muinasjututegelasi elama panna või lausa ise fantaseerida. Neid tehti paberist, riidest ja nahast etteantud ?abloonide järgi.

Emakeelepäeval rääkisime kuulamisest, häälimisest, lugemisest, kirjutamisest ja tegime kuuldu põhjal ?Lu-kir-jo? võistluse. Sellest õppisime veelkord, et väga tähtis on kaaslase ärakuulamine, sest just tema võib hetkel kõige õigemat nõu anda. Tähelepanelik kuulamine ongi aluseks õigele lugemisele, kirjutamisele, joonistamisele…

Kui H. C. Andersen on kirjutanud 156 muinasjuttu ja need on tõlgitud 145 keelde, siis iga meie I-IV klassi õpilane valis 1 muinasjutu, mille ta muinasjutuvestmise konkursil esitas. Väga südamlik ja meeldejääv oli vanavanemate päev. Vanaemad ja vanaisad tulid klassidesse, et jutustada oma lemmiklugu, rääkida lapselapsega koostehtust. Tänapäeva tormamises sai tõesti aeg seisma pandud, istutud ja kuulatud koos lapselapsega majakatusele ronimisest, ehitusel töötamisest, esimesest kommist, peedisiirupist, esimesest loetud lapsepõlveraamatust, oma lemmikmuinasjutust, isetehtud mänguasjadest, televiisorist, mida kogu küla ühes peres vaatamas käis, küüditamisest, tänapäeva psühholoogiastki. Aitäh, head vanavanemad! Ärge oodake kutset, kui on aega ja tervis vähegi lubab, tulge jälle!

Lõppes III veerand, õpilased said aktusel tunnistused ja palju tunnustuskaarte, jagati magusaid auhindu.

ILME KRAANER,
Jõgeva Ühisgümnaasiumi
algklasside õppealajuhataja

blog comments powered by Disqus