Jõgeva tunnustas ettevõtjaid

Jõgeva linna päevade pidulikul avamisel avalikustati linna tänavuse ettevõtluskonkursi tulemused. Tunnustati ka parimat maksumaksjat ja kliendisõbralikumaid kauplusi.

Ettevõtluskonkursil selgitati paremad välja kolmes grupis. 1-9 töötajaga ettevõtetest pälvis tiitli Jõgeva Aasta Ettevõtja 2008 OÜ Kronopal, 10-29 töötajaga ettevõtetest OÜ Agrochema Eesti ning 30 ja enama töötajaga ettevõtetest Jõgeva Majandusühistu. Viimane pälvis ka Hea Maksumaksja tiitli. Teise ja kolmanda koha saavutasid väikeste ettevõtete kategoorias OÜ Merineitsi ja OÜ J.K.Sandras, keskmiste ettevõtete kategoorias AS A. Tammel ja OÜ TAA Elekter nign suurte ettevõtete kategoorias AS Vooremaa Teed ja AS Valmeco. Kliendisõbralikumateks kauplusteks tunnistati linnarahva küsitluse põhjal Jõgeva Selver ning kaks linnavalitsusega ühe katuse all paiknevat väikepoodi: Käsitööd ja Pereraamat.

Ettevõtete pingeritta seadmisel võeti arvesse nende mullust müügitulu, töötajate keskmist arvu, põhivarasse tehtud investeeringute suurust ja väljamakstud tulult Jõgeva linna eelarvesse laekunud üksikisiku tulumaksu, samuti kõigi nende näitajate kasvu võrreldes 2007. aastaga.

Teisest esimeseks

Nii puidugraanuleid tootev Kronopal kui ka Agrochema Eesti tunnistati oma grupi parimaks teist aastat järjest, Jõgeva Majandusühistu tõusis esimeseks mulluselt teiselt kohalt.

„Viimane aasta on meile, nagu teistelegi ettevõtjatele, päris raske olnud, sest kahanenud sissetulekud sunnivad kauplusekülastajaid oma väljaminekuid piirama,“ ütles Jõgeva Majandusühistu juhatuse esimees Toomas Vahur. „Eriti hea meel on mul peaaegu täpselt aasta tagasi avatud Mustvee Konsumi üle: lükkunuks selle ehitamine veel pool aastat edasi, poleks vist enam jaksu olnudki nii suurt ehitust ette võtta.“

Ehkki Mustvee Konsum teenib alles investeeringuraha tagasi ja seega suurt kasumit ei teeni, toimib see kauplus Vahuri sõnul vastavalt äriplaanile ja esialgu sellel Mustvees veel konkurente pole. Jõgeva kaubahallil on neid aga piisavalt.

„Üks, mis ostjaid kaubahalli kasuks otsustama sunnib, on Säästukaart, mis meie püsiklientidele kindla ajavahemiku tagant päris arvestatava summa pangaarvele tagasi toob,“ ütles Toomas Vahur.

Tema sõnul on majandusühistu praegust olukorda arvestades lühendanud maapoodide lahtiolekuaegu, ent paraku pole pääsu olnud ka töötajate koosseisude vähendamisest: viimase aasta jooksul on koondatud 20 töötajat. Sellele vaatamata on Jõgeva Majandusühistu üks maakonna suuremaid tööandjaid. Mõni ime siis, et firma pälvis ka linna Hea Maksumaksja tiitli.

Kartuliväetis hinnas

Agrochema Eesti Agrokeskuse direktor Aleksander Belavin ütles aga, et nende firma on viimasel ajal töötajaid juurdegi võtnud ja seda just müügitööle, sest majandussurutise aeg nõuab aktiivsemat müügipoliitikat. Tõsi, uusi töötajaid on võetud eelkõige Tartu esindusse.

„Tänu müügiesindajate aktiivsele tööle on meil kliente isegi juurde tulnud, ostusummad ühe kliendi kohta aga siiski vähenenud,“ ütles Aleksander Belavin. „Väetise kasutamisest Eesti põllumehed sõltuvalt siinsest ilmastikust ja valdavalt happelistest muldadest aga ei pääse — olgu siis majandusliku tõusu või majanduslanguse aeg. Kartuliväetist on isegi rohkem ostma hakatud kui varem, sest väiketootjate huvi kartuli kasvatamise vastu on tõusuteel. Teraviljatootjate käsigi käib keskmisest Eesti tootjast paremini, sest arvestatav osa toodangust müüakse välismaale, kus endiselt leidub maksujõulisi kliente.“

Jõgeva abilinnapea Aare Olgo sõnul on ettevõtluskonkurssi Jõgeval korraldatud juba kaheksa või üheksa aastat ning sellega tahetakse kaasa aidata ettevõtlikkuse väärtustamisele.

„Enamik Jõgeva 251 ettevõttest on väikeettevõtted, aga see pole minu meelest mitte miinus vaid pluss,“ ütles Aare Olgo. „Kui linnas domineeriks üks suur ettevõte, võiks selle ebaedu tuua kaasa suuri vapustusi, väikeettevõtted aga tekivad ja kaovad pidevalt ning suudavad keerulistel aegadel paindlikumalt majandada. Tänu sellele, et linnas on tublisid ettevõtteid, saame arendada ka kultuuri ja haridust ning linna kaunimaks muuta.“

iii

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus