Jõgeva Tööturuametis on nõutumad arvutikursused

 

Jõgeva Tööturuametis on praegu töötutele mõeldud koolitustest nõutumad arvutikursused, veel soovitakse õppida keevitajaks, massööriks, sotsiaalhooldajaks, pottsepaks.

Tänavu jaanuaris suunati koolitusele 54, veebruaris 40 ja  5. märtsi seisuga on sellel kuul  suunatud õppima juba 11 inimest.

Arvutikursused on populaarsed eelkõige seetõttu, et õpetaja tuleb Jõgevale ning suudab oma teadmisi ka hästi edasi anda. Reedel lõpetanud kursuslased kiitsid oma õpetajat Jaan Koobast väga.

Arvutikursus annab kindlustunde

Kursustel õpiti mitmeid  programme kasutama, samuti internetis pangaülekandeid tegema, otsingumootoreid kasutama.

„Põhiline on lahti saada hirmust ja julgelt vajalik üles otsida. Sest alati tundub. et ei oska enam sinna tagasi minna, kust alustasid,” rääkis Jõgeva mees Tiit Pärtels oma arvutiõppemuljetest.

Õpetaja Jaan Koobas peab põhiprobleemiks seda, et need, kes arvutit pidevalt kasutavad, ei saa aru, miks osa inimesi ei mõista, kui lihtne kõik tegelikult on.

Kõik kursuse lõpetanud jätkavad arvuti kasutamist. Mingi aja jooksul areneb tehnoloogia edasi ja ka need, kes arvasid end kõike oskavat, peavad tõdema, et ega ikka ei oska. Sellepärast on kursused vajalikud, rääkisid osalejad. Kursustelt saadud kindlustunne ja asjalikud nõuanded kuluvad alati ära. Enamik kursuslasi täheldasid et nende lapsed said varem vanemate arvutivõhiklikkuse üle nalja visata, nüüd aga tulevad konspekti küsima.

Kursuslaste ühine soov oli, et nende õpetaja koolitaks välja samasuguseid arvutiõpetajaid, nagu ta ise on. Siis saaksid väga paljud arvutihirmust kiiresti üle.

Tööturuamet tellib koolitused vastavalt soovidele ja vajadustele. Kõik koolitajad leitakse läbi riigihangete.

Koolituse läbimine ei taga töökohta

Jõgevamaa Tööturuameti juhataja Liina Võsaste sõnul soovitakse praegu kõige rohkem keevitajaks õppida.  Koolituse läbimine ei taga siiski alati inimesele töökohta.

„Palju on soovijaid traktoristikursustele, samuti ootavad koolitusi autojuhid, kes soovivad kvalifikatsiooni tõsta. Väga nõutud on ka arvutikoolitus. Jõgeval oleme teinud  poole aasta jooksul kaks arvutikursust, mis on osutunud väga populaarseks, reklaam on levinud suust suhu,” rääkis Võsaste.

Tema sõnul on seoses Kaareperes peagi avatava hooldekoduga paljud soovinud ka sotsiaalhooldaja või põetaja koolitust, lootes avatavas asutuses tööd saada. „Hange on välja kuulutatud, pakkujat pole seni leitud. Varem pole Jõgeval sotsiaalhooldaja koolitust nii palju soovitud,” tõdes Võsaste.

Kui koolitusesoov on ebareaalne või koolitajat ei leitagi,  antakse sellest soovijale teada. Vajadusel otsitakse talle koostöös konsultandiga uus koolitus.

Koolitusele saamise ooteaeg on erinev. Keevitajate koolitusele on Jõgevamaa Tööturuameti koolitusspetsialisti Katrin Malmi sõnul tekkinud järjekord, sest koolitaja ei jõua nii palju kursusi korraldada, kui on soovi avaldatud.  Ühe õpigrupi suurus on 10 inimest ning õpikohti jagame Tartumaaga.

Hankeid tehakse nii Jõgevamaa, Lõuna-Eesti kui ka terve Eesti peale, vastavalt vajadusele ja soovidele. Kui rühma saab täis ning koolitust on võimalik kohapeal pakkuda, tellitakse õpetaja Jõgevale. Kui rühm täis ei tule, siis võib ka Tartusse sõita. Jõgeval on tööotsingu-, arvuti- ja ettevõtluskoolitus. Varem on Jõgeval korraldatud ka puhastusteenindajate kursusi, kuid praegu pole nii palju soovijaid. On ka juhtunud, et soovija kohe järgmisel päeval koolitusele saab. Näiteks veebruaris tuli inimene end arvele võtma ja järgmisel päeval algasidki sekretäride kursused, kus ta kohe alustada sai. Sama lugu oli massööridega.

Liina Võsaste sõnul arvestavad nad inimese soovidega, sest kui tal on näiteks Tallinnas võimalik tasuta ööbida, siis saadetakse ta kursustele sinna. Kui on soodne ööbimisvõimalus Rakveres ning koolitaja on Rakveres olemas, siis saadetaksegi õppija sinna. Mustvee piirkonna inimesed käivad soovi korral Ida-Virumaal. Enamasti leitakse koos konsultandiga inimesele sobiv variant.

Veebruaris 2009 lõppenud koolitused

Kokk  — 2 inimest

Puhastusteenindajad —  3 inimest

Raamatupidaja assistendikoolitus — 1 inimene

Veoautojuhi C-kategooria —  6 inimest

Veoautojuhi cE – kategooria — 2 inimest

Ettevõtluskoolitus (toimus Jõgeval) — 9 inimest

IT tugiisik — 1 inimene

Tööotsingukoolitus (toimus Mustvees) — 7 inimest

Tööotsingukoolitus (toimus Jõgeval) — 10 inimest

Tõstukijuht  — 3 inimest

Käimasolevad koolitused:

Juuksur 1 isik

Kosmeetik 1 isik

Massöör 4 isikut

Müüja 4 isikut

Eelpedagoogika täiendõpe 1 isik

Eesti keel 8 isikut

Arvuti AO 1-7 11 isikut

Keevitaja alg 3 isikut

Kokk 1 isik

Sekretär 360 h 3 isikut

Sekretär 110 h 1 isik

Maniküürija-küünetehnik 3 isikut

D-kat 2 isikut

Veoautojuhi ametikoolituse täiendõpe 5 isikut

Veoautojuhi ametikoolitus 1 isik

Projektijuht 3 isikut

Müügiesindaja 1 isik

Tööotsingukoolitus Põltsamaal 10 isikut

Koolitussoovid hetkel:

Ettevõtluskoolitus  4

Eesti keel 1

Eesti keel edasijõudnutele 1

Ürituskorraldus 1

Personalitöö 1

Lapsehoidja  2

Sotsiaalhooldaja  14

Müüja 1

Florist  1

Maniküür-küünetehnik 3

Kosmeetik 1

Keevitaja alg 21

Keevitaja täiend 2

Ekskavaatori juht 2

Tõstukijuhi koolitus 2

Autojuhi C-kat  10

Autojuhi C,E kat 7

D kat 2

Veoautojuhi ametikoolituse täiendõpe 3

ADR 4

Puhastusteenindaja 4

Saemotorist 1

Arvuti  AO 1-7 18

Turvajuht 1

Lisaks veel mõned erilisemad koolitused.

Allikas: Jõgeva Tööturuamet

iii

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus