Jõgeva toasooja piirhind on tõusnud

Võrreldes möödunud kütteperioodiga, on AS-i Eraküte poolt Jõgeval pakutava toasooja megavatt-tunni piirhind tõusnud peaaegu kümne euro võrra. Milliseks kujuneb algava kütteperioodi konkreetne müügihind, on praegu raske prognoosida.

Piirhind Jõgeva toasooja eest on konkurentsiameti poolt paika pandud ning alates 1. septembrist on see koos käibemaksuga 76,09 eurot megavatt-tunni eest. 1. jaanuaril kehtestati piirhinnaks 66,11 eurot MWh. 

Müügihinda prognoosida ei saa

AS-i Eraküte tegevdirektor Priit Tiit nentis, et nad ei saa momendil toasooja müügihinda algaval kütteperioodil prognoosida. “Meile esitatakse kulutatud gaasi eest arve samamoodi, nagu meie esitame toasooja arve oma klientidele — meie saame Eesti Gaasilt arve ning vastavalt sellele kalkuleerime ka küttearved oma klientidele,” selgitas Tiit.

Kui võtta võrdluseks aasta esimese poole piirhind ja müügihind, siis müüs AS Eraküte Jõgeval sooja piirhinnaga alles mais. Jaanuaris oli megavatt-tunni hind 63  eurot ja 64 senti, märtsis tõusis see 18 sendi võrra ning aprillis veel kolme sendi võrra. Seega müüdi jaanuaris Jõgeval toasooja piirhinnast veidi vähem kui kolme euro võrra odavamalt.

AS Eraküte küsis selle aasta algul nelja kuu jooksul oma klientide käest piirhinnast neli protsenti madalamat hinda. Kui  võtta eeskujuks aasta alguse hinnad, siis võib megavatt-tunni müügihind septembris ja oktoobris olla 73 eurot ja 5 senti.

Piirhinna tõusust teavitatakse kuu aega ette

“Piirhinna tõusust peame me oma kliente teavitama vähemalt kuu aega ette. Seega ei tõuse see kindlasti oktoobris. Praegu olen seda meelt, ei me ei tee avaldust Konkurentsiametile piirhinna tõstmiseks ka novembris, kuid seda ma momendil siiski raudkindlalt kinnitada ei julge,” märkis soojafirma tegevdirektor.

Priit Tiit rõhutas, et toasooja hinnamuutused sõltuvad maagaasi hinnast, samuti euro ja USA dollari kursi suhtest, mis selgub alles iga kuu viimasel päeval. Seega on kindel see, et kindel pole mitte midagi. Algava kütteperioodi puhul on siiski teada, et nii septembris kui ka oktoobris ei tõuse megavatt-tunni hind Jõgeval üle piirhinna ehk üle 76,03 euro.

Priit Tiit tunnistas, et ei oska öelda ka seda, millal Jõgeval katlamaja tööle hakkab, sest see sõltub eelkõige tarbijate soovist. “Me ei pane katlamaja tööle konkreetse  välise õhutemperatuuri järgi, vaid siis, kui tarbijad selleks soovi avaldavad,” kinnitas ta. Tavaliselt on selle probleemiga  meie poole pöördunud linnavalitsus, haigla või haridusasutused. AS Eraküte toodab Jõgeval sooja 91 hoonele. 

AS-i Eraküte toasooja MWh hinnad Jõgeval (koos käibemaksuga).

Piirhind            Müügihind 

1.10.2010          70,81                62,61

1.01.2011          66,11                63,64

1.03.2011          66,11                63,82

1.04.2011          66,11                63,85

1.05.2011          66,11                66.11

1.09.2011          76,09                ?????

Allikas: AS Eraküte

i

EILI KOITLA

blog comments powered by Disqus