Jõgeva Tähe taas Eesti parim!

Nädalavahetusel jõudsid lõpule oktoobris alanud kahekümnendad Eesti saalihoki meistrivõistlused. Jõgeva SK Tähe alistas laupäeval Tallinnas finaalseeria kolmandas kohtumises TTÜ SK 7:3 ning tuli üheteistkümnendat korda Eesti meistriks.

Finaalseeria kahe esimese kohtumise järel oli Jõgeva Tähe saavutanud pealtnäha turvalise 2:0 edu. Koduväljakul peetud mängudes alistati TTÜ 7:4 ja 12:4. Ometi algas laupäevane mäng nii Tallinna sõitnud kui ka interneti vahendusel mängu jälginud arvukatele Tähe pöidlahoidjatele üsna šokeerivalt. Kui mängitud oli vaid poolteist minutit, juhtis TTÜ juba 2:0. Mängu 44. sekundil avas skoori Lassi Tornivaara ning vaid 43 sekundit hiljem viis Alex Kark Carol Viidingu söödust kodumeeskonna juba kaheväravalisse eduseisu. Õnneks polnud see siiski märk nädalaga muutunud jõudude vahekorrast, mullune meister suutis tasapisi mängu tagasi tulla ning 13. minutil viskas Sven Uue Pavel Semjonovi söödust Tähe avavärava. Tasavägine mäng jätkus perioodi lõpuni. 18. minutil suurendas Anton Ylä-Autio pealinlaste eduseisu küll hetkeks taas kaheväravaliseks, kuid vähem kui minut hiljem vähendas Mikko Laine Raul Kivi söödust vahe taas minimaalseks. Tähe 2:3 kaotusseisus mindigi esimesele vaheajale.

“Olime mänguks tegelikult hästi valmis ja teadsime, et vastastel ei ole mitte midagi kaotada,” ütles Jõgeva Tähe treener Marko Saksing mängu algust kommenteerides. “Esimene värav tuli oma lohakast söödust ja siis tuli ka kohe teine. Meeskond kaotusseisu jäämisest närvi ei läinud, kõik olid väga keskendunud ja rahulikud. Eks mängu algul tuleb ka väljakuga jälle natuke tutvust teha, puupõrandal on ju kasvõi pallipõrge hoopis teistsugune.”

Tähe võitu ei tumestanud ka vastaste toorutsemine

Võitluslikul teisel kolmandikul hakkas aga kaalukauss juba vaikselt Jõgeva poole kalduma. Väravavaht Joni Karttuneni juhtimisel tegutseti väga hästi kaitses ning suudeti kogu edasise mängu jooksul oma värav puutumatuna hoida. Ka rünnakul oldi aktiivsemad – TTÜ väravavahilt Erki Väänilt teisel perioodil 14 ja Joni Karttunenilt 10 õnnestunud tõrjet. Arvukatest rünnakutest õnnestus 20 minuti jooksul edukalt realiseerida siiski vaid üks, 30. minutil viigistas Pavel Semjonov Valeri Maslovi söödust mänguseisu ning 3:3 viigiseis püsis tablool perioodi lõpuni.

Kui teine periood oli võitluslik sportlikus mõttes, siis otsustav kolmandik juba sõna otseses mõttes. Hingestatult alustanud Tähe meestel õnnestus kolmandiku algul praktiliselt kõik. 42. minutil viskas Sven Uue oma teise värava ja viis Tähe esmakordselt juhtima, vähem kui minut hiljem oli täpne Valeri Maslov (söödu andis Nikolai Roop). Mängu 44. minutil suurendas Margus Guss Raul Kivi söödust jõgevalaste eduseisu juba kolmeväravaliseks. “Meil oli enne ka mitmeid võimalusi, aga mehed ei löönud neid ära, mingil hetkel pallid lihtsalt pidid hakkama sisse minema,” ütles Marko Saksing. Ebaedust frustreeritud TTÜ mängijad hakkasid vigu otsima kõikjalt peale iseenda, mängule keskendumise asemel arvustati häälekalt kohtunike otsuseid ning väljakul tegutseti pidevalt vea piiril.

“Selliseid asju ei tohiks finaalis teha,” lausus Jõgeva treener. Kaheminutiliste eemaldamistega karistati Aleksi Ali-Lekkalat ja Alex Karku. Viimane tõmbas väga jõuliselt maha heale löögipositsioonile jõudnud Tähe kapteni Raul Kivi ning ei jäänud kohtunike otsust ootamagi, vaid lonkis ise karistuspingile. Tähe kasutas tekkinud arvulise ülekaalu edukalt ära, 54. minutil tegi Margus Guss Nikolai Roobi söödust seisuks 7:3 ning kui ebasportliku käitumise eest sai 2+10-minutilise karistuse kodumeeskonna kapten Madis Leisner, oligi mängu saatus sisuliselt otsustatud. TTÜ mängijate suhtumist see siiski ei muutnud ning 19 sekundit enne kohtumise lõppu teenis Kristjan Puu koguni 5+20-minutilise karistuse. Tähe võitis seega kolmanda finaalkohtumise 7:3 ning võidupidu võiski alata.

Marko Saksing, kes on mängija ja/või treenerina olnud kaastegev kõigi Jõgeva Tähe üheteistkümne meistritiitli juures, ühtki neist teistest kõrgemale tõsta ei soovi. “Eks nad kõik ole väärtuslikud, ühtegi meistritiitlit ei saa alahinnata.”

Mängu parimateks tunnistati Pavel Semjonov ja Anton Ylä-Autio, hooaja kokkuvõttes said jõgevalastest eriauhinnad Joni Karttunen (play-offide parim väravavaht) ja Pavel Semjonov (põhiturniiri ja play-offide resultatiivseim mängija).

Eesti meistriks tulid väravavahid Joni Karttunen, Tõnis Vähi, Gerno Rebane ja Kevin Tamm, meeskonna kapten Raul Kivi, Sven Uue, Kaspar Virkus, Nikolai Roop, Raido Moor, Lauri Hõim, Hannes Pagi, Mikko Laine, Julle Sumen, Ilmar Niitov, Tanel Soidla, Toomas Peterson, Valeri Maslov, Targo Treial, Sander Lehtme, Margus Guss, Pavel Semjonov, Karl-Sander Poll, Tammi Kivi, Hans Kristjan Nurmik, Mathias Einamann ja treener Marko Saksing.

Marko Saksing lõpetab treeneritöö

“Väga tugev meeskonnavaim oli meil sel aastal, leidsime ühtse löögirusika,” ütles Marko Saksing hooaega kokku võttes. “Hea meel oli selle üle, et saime oma mängumasina väga hästi käima. Tegime sel aastal kaitses väga head tööd, nii kaitse kui ka väravavahid olid sel aastal paremad kui eelmisel aastal.” Treener tõi välja ka abiliste suure panuse. “Meeskonna poolt suur tänu ka kõigile fännidele ja toetajatele ning eriline tänu mängijate abikaasadele, elukaaslastele ja peredele.”

Praeguse väga hea meeskonnaga võiks Jõgeva Tähe Marko Saksingu sõnul sel aastal jälle ka Euroopa karikavõistlustel esikohale pretendeerida, samas on klubi ja kogu Jõgeva saalihoki tulevikus hetkel mitmeid küsimärke. Nimelt on eelmisel aastal sportlasekarjääri lõpetanud Marko Saksing võtnud vastu otsuse lõpetada ka treeneritöö. “Enam lihtsalt ei jaksa,” ütles Saksing. “Kui leian mõne muu väljundi, lõpetan nii meeskonna kui ka noortega. Olin tegelikult juba eelmisel suvel loobumas, aga Eurokarika pärast jätkasin. Sel hooajal oli meie klubi Eesti meistrivõistlustel esindatud kümne võistkonnaga ja võistlustel pidin ainult mina kõikidega kaasas käima. Ei kujutagi ette, et kellelgi teisel selline koormus oleks, lõpuks hakkab see tervisele mõjuma. Tegelikult peaks klubil olema minimaalselt 2–3 treenerit. Väga raske on olla treener ja samal ajal veel ka klubile raha otsida.”

Meistriliiga pronksikohtumises võitis Sparta Team Automaailm laupäeval tulemusega 8:5 SK Saku Fortuna. Viienda kohaga lõpetas meistrivõistlused Eesti Maaülikooli SK.