Jõgeva Tähe esmakordselt medalita

Laupäeval Tallinnas peetud Eesti saalihoki meistrivõistluste pronksimängus kaotas Jõgeva SK Tähe/Olivia esindusmeeskond Sparta Team Automaailmale 6:8 (3:3, 2:2, 1:3) ning jäi meistrivõistluste 21-aastases ajaloos esmakordselt medalita.

Tähe ja Sparta selle hooaja varasemates kohtumistes oli napilt edukam olnud pealinna meeskond. 18. oktoobril Tallinnas peetud hooaja avakohtumise võitis Sparta 7:3 ning spartalaste nappi 10:9 paremust tuli Tähel tunnistada ka 9. jaanuaril Jõgeval peetud mängus. Jõgeva pöidlahoidjate medalilootust kasvatas aga kolmandas, 27. veebruaril koduväljakul toimunud olulises mängus saadud 8:6 võit.

Poolfinaalseerias jäi Tähe 1:3 (2:8, 3:4, 4:2, 5:10) alla põhiturniiri võitnud SK-le GAP/Saku, Sparta kaotas aga 0:3 (7:11, 6:9, 8:16) TTÜ SK-le.

Meeskonnad mängisid võrdselt

Pronksikohtumise algus oli edukam kodumeeskonnal: Mihkel Tasa avas kolmandal minutil skoori ning paar minutit hiljem viis sama mees Sparta juba 2:0 ette. Järgmised kümmekond minutit kuulusid aga juba Jõgevale ning 16. minutiks oli Tähe omakorda 3:2 eduseisus kätte võidelnud. Tähe esimese värava viskas Nikolai Roop Pavel Semjonovi söödust 7. minutil, neli minutit hiljem viigistas Raul Kivi Kaspar Virkuse söödust seisu ning 16. minutil viis Ilmar Niitov mullused meistrid esmakordselt juhtima. Kaua eduseisu hoida siiski ei suudetud, sest 29 sekundit pärast Niitovi tabamust viigistas Rainer Komi taas seisu.

Ka teisel perioodil mängisid meeskonnad võrdselt ning igale Tähe etterebimisele suutis Sparta vastata omapoolse tabamusega. 26. minutil viis Nikolai Roop Tähe 4:3 juhtima, poolteist minutit hiljem lendas aga pall oma mängija kepist Tõnis Vähi selja taha. 29. minutil realiseeris Nikolai Roop edukalt karistusviske ja seejärel sai Tähe vastasmängijate eemaldamise tõttu kahel korral järjest võimaluse mängida arvulises ülekaalus, kuid nagu avakolmandikulgi sarnases olukorras, ei õnnestunud Tähe mängijatel ülekaalu väravaks realiseerida. Läks hoopis vastupidi, 37 sekundit enne teise perioodi lõppu eemaldati vale vahemaa eest kaheks minutiks Mathias Einamann ning spartalastel õnnestus viis sekundit enne vaheajasireeni väga valus värav visata.

Kõik läks valesti, mis minna sai

5:5 viigiseisus alanud otsustaval kolmandikul läks jõgevalastel aga valesti peaaegu kõik, mis valesti minna sai. Vähem kui nelja minutiga läks Sparta Oliver Savi ja Rainer Komi väravatest 7:5 ette. Üksteise järel teenisid kaheminutilise karistuse väravavaht Tõnis Vähi (kinnihoidmise eest), Hannes Pagi (takistamise eest) ja Raul Kivi (käega mängu eest) ning ligi kolmandik perioodist mängiti vähemuses. Korra tõi see isegi edu: 49. minutil vähendas Ilmar Niitov Pavel Semjonovi söödust kaotusseisu minimaalseks.

Mängu viimasel minutil tekkis jõgevalastel ka reaalne võimalus seda viigistada: 49 sekundit enne normaalaja lõppu määrati Tähe kasuks karistusvise, mida läks sooritama juba kolm väravat visanud Nikolai Roop. Duellis Sparta väravavahi Remo Merimaaga jäi aga seekord peale väravavaht, kes pealeviske tõrjus. Et samal ajal eemaldati Tähe mängija takistamise eest kaheks minutiks Reijo Külvi, said külalised mängu lõpus taas arvulise ülekaalu. Mängu üritati päästa ilma väravavahita, kuuekesi nelja spartalase vastu mängides. Aga edu see ei toonud, hoopis Sparta mängija Mihkel Tasa võttis Pavel Semjonovilt palli ning viskas selle tühja väravasse. 12 sekundit enne lõppu saatsid kohtunikud karistuspingile veel ühe Sparta mängija, kuid ka nüüd ei õnnestunud Tähel väravani jõuda.

“Mängu lõpus anti meile võimalus, aga me ei suutnud seda ära kasutada,” ütles Tähe treener Marko Saksing, kes võrdles tekkinud olukorda mõni päev varem U19 meistrivõistluste poolfinaalis toimunuga. “Kui seal mängu lõpus väravavahi välja võtsin, viskasid nemad värava ja viigistasid seisu. Mehed seda aga teha ei suutnud.

Viimase minuti karistusviske sooritamise võimalust pakkusin ka mõnele teisele mängijale, aga nad loobusid sellest. Ma saan aru, et see on väga raske moment, aga kui mängija tunneb, et ta suudab vastutuse enda peale võtta, peab ta treenerile ütlema, et ta suudab selle ära teha. Nikolai võttis esimese karistusviske eel vastutuse enda peale ja oli edukas. Kuna ta oli ka mängust väravaid visanud, mõtlesin, et äkki õnnestub karistusvise tal ka nüüd,” rääkis treener.

21. korda peetud Eesti saalihoki meistrivõistlustel jäi Jõgeva Tähe esmakordselt medalita. Varem on üheteistkümnel aastal tuldud Eesti meistriks, seitsmel korral on võidetud hõbemedal ning vaid 2011. ja 2012. aastal tuli leppida pronksiga. “Hooaeg läks, nagu ta läks,” nentis Marko Saksing, kes on mängija ja/või treenerina olnud osaline kõigi võidetud medalite juures. “Keegi ei osanud ette näha, et meeskonnast lahkuvad poole hooaja pealt mitmed põhimängijad, näiteks Julle Sumen ja Valeri Maslov. Asenduseks leitud mängijad neid aga asendada ei suutnud.”

Kuna veel mõned põhimängijad on klubist lahkumas, kaalub Marko Saksing hetkel ka mõtet järgmisel hooajal üldse meistriliigast loobuda. “Mõttekam on järgmisel aastal noortega madalamal tasemel kogemusi koguda, üks aasta vahele jätta ja alles siis meistriliigasse tagasi minna,” ütles ta.