Põlvamaal on pikaajalised ja tugevad linakasvatamise traditsioonid. Kaheksakümnendate aastate lõpul kasvatati Eestis lina 4000 hektaril, millest 1000 hektarit moodustasid Põlvamaa linapõllud. Teaduslikul tasemel hakati Moostes linaga tegelema 1988. aastal, kui kiulina agrotehnika arendamiseks moodustati Maaviljeluse Instituudi uurimisgrupp, mis peagi alustas tööd Jõgeva Sordiaretuse Instituudi koosseisus. Tarbija vaatevinklist on lina kiudtaim, mis annab ühtlasi varre sees olevat kiudu ja seemet nii külviks kui ka õli pressimiseks. Mooste katsejaamal on praegu Mooste ja Räpina vallas kokku 80 hektarit linapõldu. Linaprojektiga on hõlmatud seitse töötajat.
“Kui varem koristasime kombainiga Niva nädalas neli hektarit, siis tänaste kombainidega saab juba tunnis koristada kaks hektarit,” ütles teaduskandidaat Kalju Paalman, kes hakkas linakasvatuse ja sellega seotud tootearenduse eestvedajaks ka võimaluse tõttu oma kodukanti Põlvamaale elama asuda.
Tervisemuna jaoks oli vaja lina
Linaseemneõli tootmine sai Mooste katsebaasis alguse kümme aastat tagasi, kui Eesti Põllumajandusülikooli professorile Harald Tikule pakuti tervisemuna väljatöötamiseks linaõli ja -jahu. Kalju Paalmani sõnul koostas teadlane retsepti, kus ühe kanamuna kohta pannakse kanale sööda sisse kaks grammi linaõli ja neli grammi linakooki, mille tulemusena oomega w-3 rasvhapete sisaldus munas suureneb neli kuni kuus korda. “Sama rasvhape, mida linaõlis on 57,5 protsenti, on oluline ka inimese organismile, kusjuures ennekõike on tähtis oomega -w 3 ja oomega w-6 rasvhapete õige suhe, mille rikkumine soodustab veresoonte lupjumist ja sellest tulenevaid insulte ja infarkte. Linaõli aitab hoida vere vedelana. Päevas oleks kasulik sisse võtta paar supilusikatäit linaõli, näiteks hommikul ja õhtul enne sööki. Kohvijoomise eel tasuks aga rüübata linajahu-ploomimahla kokteili, mis stimuleerib seedimist ja tugevdab immuunsust. Mitmes välisriigis lisatakse linajahu sepikule,” rääkis Paalman. Ta märkis, et linajahu eripäraks võrreldes teiste jahudega on kiudaines sisalduvad ligaanid, mida on 800 korda rohkem kui teistes taimejahudes. Ligaanid on aktiivsed fütokemikaalid, mis reguleerivad rakumembraani tööd.
Mooste katsebaasi juhataja lausus, et praegu pole nõudlus linaõli järele veel kuigi suur, mistõttu toodetakse seda mõnisada pudelit kuus.” Linaõli turustatakse Tartu apteekides ja ka Moostes.”
Linakasvatus on Mooste sedavõrd kuulsaks teinud, et selle valla vappi kaunistavad kolm linaõit.
“Endisesse Mooste mõisasse ehitati aga Euroopa Liidu toetusel linakoda, mille eesmärgiks on tutvustada-selgitada, mis tähtsus on linal läbi Eesti rahva ajaloo olnud. Samuti püüame arendada linasektorit tänastest majandusoludest lähtudes. Linakojas on infotuba, õppeklassid, stendid ja väljapanek vanaaegsetest tööriistadest. Kahekümnele inimesele saab linakojas öömaja pakkuda,” kõneles Kalju Paalman.
Sel laupäeval korraldatakse Moostes esmakordselt linalaat. “Laat toimub käsitöömeistrite kokkutulekuks rajatud Meistrite hoovi avapidustuste raames ning me tutvustame nii õlilina kui ka riidelina. Linasest rõivaid tutvustame moedemonstratsioonil,” ütles Mooste Mõisa Arenduse Seltsi eestvedaja Ülle Prost.
JAAN LUKAS