Jõgeva sõpruslinnaks Ukrainas võib saada Oster

Jõgevat külastanud Ukraina suursaadik Eestis Pavlo Kiriakov pakkus kolmapäeval visiidil viibides Jõgevale sõpruslinnaks Tšernigovi oblastis Kiievist 70 kilomeetri kaugusel asuvat umbes 6000 elanikuga linna Osterit.

Jõgeva linnapea Viktor Svjatõšev ütles, et tegemist on suursaadiku ettepanekuga ja et Ukrainas on tõsine huvi Jõgevaga koostööd teha.

“Ukrainlased soovivad tihendada ka haridus- ja kultuurialaseid kontakte,” märkis linnapea.

Suursaadik Pavlo Kiriakov pakkus välja idee korraldada Jõgeval Ukraina elu tutvustavate filmide päev.

Tõsine huvi

Seni on Jõgeva püüdnud arendada sõprussidemeid Bahtšisarai linnaga Krimmis, kuid tihedamate kontaktideni pole veel jõutud.

Jõgeva Linnavolikogu esimehe Ants Prii hinnangul on eestlaste suhtumine muutunud. „Lääne poolt on meil sõpruslinnad olemas, need on läbi käidud ja hakkame ka lähemale jõudma. Läti ja Leeduga on Jõgeval head sidemed tekkinud ja ma usun, et ka Ukrainaga läheb kõik korda,“ lisas Prii.

Kolmapäeval Jõgeval lühivisiidil viibinud Ukraina suursaadik tutvus linnavalitsuse tööga, külastas Jõgeva Gümnaasiumi ja tutvus e-kooliga. Samuti väisas külaline Valmecot ja külastas kultuurikeskuses jõuluvana, kus ta pärast salmi lugemist ka kingi sai.

Pavlo Kiriakov ütles, et Eestiga on juba sõprus- ja koostöölepingud sõlminud 18 Ukraina linna. Äri- ja kultuurikontaktide tugevdamist pidas suursaadik väga tähtsaks. Eriti oluliseks pidas ta aga koostööd Eesti ettevõtetega.

NATO ja Ukraina kõrgetasemeline kohtumine

Ukraina suursaadik rõhutas, et Ukraina on Euroopa riik ning näeb oma tulevikku Euroopa Liidu liikmena. Selle nimel teeb riik praegu tõsist tööd. „Need reformid, mida Ukraina praegu teeb, on meile väga olulised sellel teel,“ lisas ta.

Mis puudutab NATO-t, siis Ukraina jaoks tähendab selle organisatsiooni liikmeks saamine eelkõige demokraatia ja demokraatlike väärtuste kindlustamist. Aga samuti ka julgeoleku suurenemist. NATO liikmelisuse valdkonnas näeb Kiriakov uusi arenguid juba järgmisel nädalal ehk 12. ja 13. novembril Tallinnas toimuval NATO ja Ukraina kaitseministrite kõrgetasemelistel konsultatsioonidel, kus peamiste teemadena arutatakse euro-atlandi regiooni päevakajalisi julgeolekuküsimusi ning Ukraina julgeolekusektori transformatsiooniprotsessi arenguid. NATO ja Ukraina kaitseministrite ning kõrgemate ametnike kohtumise peakorraldaja on Rahvusvaheline Kaitseuuringute Keskus koostöös Eesti kaitseministeeriumi ja NATO-ga.  Kohtumise avab Eesti Vabariigi president Toomas Hendrik Ilves.

Rahvastikuregistri andmeil elab Jõgeval 81 ukrainlast.

iii

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus