Jõgeva sai avaliku ajanäitaja

Täpset aega näitab kahemeetrise läbimõõduga sihverplaadiga kell tänu GPS-seadmele, mis satelliidilt pidevalt õige aja signaali saab. Kuna kell on valgustatud, on see ka pimeduses hästi nähtav. Kella paigaldas Poola firma Rduch, kelle elektron- ja kirikukelli võib näha ja kuulda 24 riigis üle maailma. Jõgeval oli senini ainus avalik ajanäitaja raudteejaamas asuv kell. Jõgeva maavanem Aivar Kokk lubas, et tulevikus saavad sarnase kella ka Põltsamaa ja Mustvee.

Kui maavanem kella avamisele ning jõulukuu alguse puhusele glögijoomisele ja piparkoogisöömisele kogunenud rahvahulgale teatas, et kellalööke ja muusikat võib kuulda iga päev kella 7-22, esitas järgmisena sõna saanud Riigikogu aseesimees Ene Ergma kohe küsimuse, kas kell tõesti ka 31. detsembri keskööl vait püsib. Saanud maavanemalt eitava vastuse, arvas Ergma, et nüüd võib rahvas ka kella alla uut aastat vastu võtma koguneda.

Kõik ei mahtunud

Jõulukuu alguse tänuhommikusöögile kutsus maavanem Aivar Kokk maakonna arengule enim kaasa aidanud inimesed esimest korda.

“Tegelikult peaksid siin olema kõik Jõgevamaa inimesed, ainult et sellist ruumi, kuhu mitukümmend tuhat inimest mahuks, ei ole olemas ei siin, Kuremaa lossis ega ka kusagil mujal,” ütles maavanem kokkutulnuid aasta jooksul või pikemaski plaanis tehtu eest tänades.

Tänuhommikusöögi aukülalisteks olid teiste hulgas ametist lahkunud president Arnold Rüütel ja proua Ingrid Rüütel.

“Mul on alati hea meel olnud isegi Jõgevamaalt läbi sõites, seda enam siis Jõgevamaal toimunud üritustel viibides või siinseid omavalitsusi külastades,” ütles Arnold Rüütel. “Nii Jõgevamaal kui ka Eestil tervikuna on viimasel ajal hästi läinud. Me oleme majanduslikus mõttes olnud edukad, ent samas on meil siiski ka palju probleeme. Algaval jõuluajal peaksime mõtlema muuhulgas nende üle.”

“Me ei ela vaid materiaalses, vaid ka vaimses maailmas,” lisas omavalitsusjuhtide nimel sõna võtnud Jõgeva vallavanem Saima Kalev. “Vaimset maailma loome me aga just tänulikkusega üksteise suhtes. Tõsi, me ei tee ju midagi head, selleks, et meid selle eest tänataks, ent me ei hinda ju ka neid, kes ei mõista tänulikud olla.”

Meeldiv üllatus

Vaimse õhkkonna, sisukate kõnede ja kauni muusikaga tänuhommikusöök oli sellele kutsututele meeldivaks üllatuseks. Sarnaseid palvushommikusööke on korraldatud ka Riigikogus ja Tallinna linnas.

“Maailmas on selliste palvushommikusöökide korraldamisel pikk traditsioon,” ütles oma sõnavõtus Eesti Evangeelse Alliansi esindaja Miguel Soyas. “Sellised hommikusöögid leiavad aset 150 riigis ja ka Eestis on sellised ettevõtmised jõudsalt levimas.”

Mõistagi jätkus tänuhommikusöögile kutsututel piisavalt seda, millest omavahel kõnelda.

“Meie aasta on läinud hästi,” sõnas Jõgevamaa Puuetega Inimeste Koja juhatuse esimees ja tegevjuht Luule Palmiste. “Me oleme saanud päris palju projektiraha, soetanud hulga väikevahendeid ning leidnud häid koostööpartnereid. Lühidalt öeldes: meil pole enam vaja end tõestada, vaid meiega juba arvestatakse. Ning see teeb meie elu lihtsamaks.”

Ka ettevõtluse vallas on olnud Jõgevamaal hea aasta.

“Ettevõtluskeskne mõtlemine on saanud omaseks üha suuremale hulgale jõgevamaalastele,” ütles Jõgevamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskuse juhataja Toomas Pajula. “Ning võimalust saada riigilt toetust oma äri alustamiseks kasutatakse tänu sellele üha agaramalt. Kuigi enam kui sajast alustajast jääb aastase tegutsemise järel püsima vaid kümmekond ettevõtet, on julge pealehakkamine siiski tervitatav.”

Maavanema tänuhommikusöögid on plaanis muuta traditsiooniliseks.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus