Jõgeva saab sünnipäevaks jõuluvana postkasti

Jõgeva kultuurikeskuse juhataja Airi Rütteri sõnul tähistati Jõgeval linnapäevi esmakordselt 1986. aastal, seega tänavu juba 20. korda. Pidustuste avalöök anti 1. mail tantsuturniiriga “Jõgeva kevad”, kus esines 250 koolilast. Linna sünnipäeva üritused toimuvad 26. -28. Maini ja on tasuta.

Reedene päev on töisem, alates Kesk-Eesti messi avamisega kultuurikeskuse ees. Järgnevalt saavad jõgevalased osa Soome sõprade esinemisest ? külas on Keuruu piirkonna noorteorkester. Terve reedene päev on tulvil laste ja noorte kultuuri- ja spordiüritusi, päädides noortepeoga “Suveöö unenägu”.

?Ettekandmisele tulevad kaks Kalevipoja-ainelist lugu,? räägib Airi Rütter. ?Jõgeva Linna Teater mängib Kalevipoja sünnilugu koos aleviku näiteringiga ja kultuurikeskuse huvialakool esitab lavastuse ?Kalevipoeg?. Esinevad mitmed noortebändid, kaks  Jõgevalt ja üks Põltsamaalt, külalisena esineb ansambel Slide Fifty.?

Olulise uuendusena märgib Rütter, et esmakordselt paigaldatakse Jõgevale kokkupandav lava, mis on esimesel õhtul Kruusaaugus, teisel päeval aga kultuurikeskuse ees. 

 

Laupäev algab äratusmänguga

?Laupäev algab meil traditsiooniliste äratusmängudega, kus orkester kõik linnajaod läbi sõidab ja inimesed muusikaga äratab,? lubab linnapea. Viktor Svjatõsev loodab laupäevaks ka ilusat ilma, et sünnipäevatordile ja hommikukohvile tuleks kokku eriti palju linnarahvast. Nagu igal aastal, jagavad seda linnapea ja volikogu esimees linnavalitsuse ees. ?Sel aastal otsustasime seal autasustada ka linna parimaid ettevõtjaid,? täpsustab Svjatõsev.

Linnapeal on andmeid, et ärgata on lubanud ka suveund magav jõuluvana, keda on oodata kultuurikeskuse parki lastega mängima. Erinevatel aegadel saab laupäeva jooksul jälgida mitmeid vaatemänge ? põhjamaade meistrivõistlusi kreeka-rooma maadluses kadettidele, politsei ja päästeameti demonstratsioonesinemisi, ratastoolisõitu ja tänavahokit, kus vastamisi linna võim ja ettevõtjad.

Laulusõpradel avaneb kella 12-14 kultuurikeskuse pargis võimalus Reet Linnaga kaasa laulda.  ?Öötantsupidu algab laupäeval kell 22, lisaks kohalikele rühmadele esineb ka Võru naisrahvatantsuansambel,? lubab Rütter. Linnapäevade öölaulupidu algab laupäeva õhtul kell 23 mudilaste esinemisega. Kultuurikeskuse juhataja Airi Rütter lubab, et linna sünnipäeva puhul ei jää mudilased vara magama. Järgnevalt astuvad ette ka kõik teised Jõgeva linna laulukoorid. Rütteri sõnul jagatakse linnarahvale laiali ka voldikud laulusõnadega. Nende põhjal loositakse hiljem välja üllatusauhindu. Laulupeo lõpetab linna 68. sünnipäeva ilutulestik. Kella kaheni öösel saab  kultuurikeskuse pargis Marju Läniku laulu saatel tantsida. 

Pidulik vastuvõtt beebidele

Pühapäeva hommikul toimub kultuurikeskuses omapärane vastuvõtt: volikogu esimees ja linnapea tervitavad noorimaid linnakodanikke, keda on oodata umbes 50. ?Sündimise arvestamine käib Jõgeval maist maini,? selgitab linnapea Viktor Svjatõ?ev, kes peab oluliseks Jõgeva erilist orienteeritust lastele ja noortele. Ta kinnitab, et linna noorimaid peetakse Jõgeval meeles igal aastal.

Väikelinnale kohaselt on linnapäevad armsalt perekesksed, Jõgeva ootab linnapea sõnul sünnipäevaks koju ka oma endisi kodanikke. ?Oleme otsustanud pidada mitte ainult juubeleid, vaid linna sünnipäeva igal aastal just sellepärast, et peredel ja suguvõsadel oleks põhjust Jõgeval kokku tulla,” selgitab Svjatõ?ev.

Jõgeval hoitakse traditsioone ja peetakse eraldi meeles neid inimesi, kellel on siin sügavad juured, kes on siin elanud juba enne 1938. aastat, s.t. viibisid siin, kui Jõgeva sai linnaõigused. Need auväärseid kodanikke ühendab oma klubi. Tänavu võimaldab linn selle klubi liikmetele sünnipäeva puhul väljasõidu Elistvere loomaparki.  

Linnapäevad lõpevad pühapäeval kontsert-jumalateenistusega Jõgeva kirikus, samast väljuvad bussid mälestushetkedele Laiuse ja Siimusti kalmistul.

JAANIKA KRESSA

blog comments powered by Disqus