Jõgeva rattaralli võit jäi tänavu Eestisse

Kui eelmisel aastal pani Jõgeva rattarallil osalenute võimed proovile ligi kolmekümnekraadine kuumus, siis tänavu saatis ratturid Jõgevalt teele külm ja tugev tuul ning poole sõidu pealt algas ka vihmasadu. Pikal distantsil võttis võidu mullu napilt esikolmikust välja jäänud Silver Schultz, kes edestas lõpukurvis valearvestuse teinud lätlasi. Rasketes oludes lõpetas 110 km pikkuse põhisõidu 87 ratturit, 50,5 km pikkusel matkasõidul sai aja kirja 148 alustanut.


Peagrupist eraldunud kümne mehe hulka mahtusid kõik sõidu favoriidid. Üheksa ratturiga Jõgevale tulnud Läti tiim Alpha Baltic – Maratoni.lv oli juhtgrupis esindatud kolme mehega, neile pakkusid konkurentsi kõigile Eesti rattahuvilistele tuntud nimed – Jaan Kirsipuu, Erki Pütsep, Raido Kodanipork, Silver Schultz, Peeter Pruus jt. Viimasel ringil sõitsid teistel eest ära kolm meest, lätlaste Martins Savickise ja Martins Trautmanise vahespurdile suutis eestlastest ainsana vastata Pelotoni tiimi kuuluv Silver Schultz. Jõgeva linna jõudes oli esikolmiku edu järgnevate ees kasvanud juba paarikümnele sekundile ning võis eeldada, et lätlased suudavad kahekesi Schultzi võidumõtted nurjata, läks aga hoopis teisiti. Esimestena finišikurvini jõudnud lätlased ei pööranud Suurele tänavale, vaid sõitsid mööda Kesk tänavat edasi. Kui oma viga märgati, oli õige tee valinud Silver Schultz saavutanud juba piisava edumaa ning võis rahulikult üle finišijoone sõita. Trautmanis kaotas talle lõpuks kolme ning Savickis 11 sekundiga. 

Lätlased tunnistasid oma eksimust ning protesti ei esitanud. Ka peakorraldaja Sander Maasingu sõnul oli tegemist lätlaste endi tähelepanematusega. “Korraldajate poolt seal mingit apsakat ei olnud,” kinnitas ta. “Enne kurvi oli nool, mis näitas paremale, ning seal oli ka kollaste lippudega suunanäitaja. Finiš oli samas kohas, kust teele mindi ning võistlusreglemendi kohaselt peab iga rattur trassi tundma. Kui lätlased kõike seda ei arvestanud ja ikkagi eksisid, siis oli see nende endi süü. Motokohtunik filmis viimasel kolmel kilomeetril toimunut ja kui kohtunikekogu videot nägi, ütlesid nad kõik kui ühest suust, et lätlased olid ise süüdi.” 

27aastane Silver Schultz vihmast ilma väga ei nautinud ning kinnitas, et võit talle kergelt ei tulnud. “Pigem sõidaksin ma päikesega, möödunudaastane ilm meeldis mulle rohkem,” ütles ta finiši järel. “Sõit ei olnud lihtne ning võit ei tulnud kergelt. Siinne maastik on raske, lätlaste poolt pakutud konkurents oli päris korralik ning lõpus tuli mängu ka ilmafaktor.” Vändras oma ratturikarjääri alustanud ning ka välistiimides edu saavutanud Schultz jätkab karjääri kodustel võistlustel. “Senine hooaeg on täitsa hästi läinud,” ütles ta. “Suuri eesmärke enam ei ole, aga proovin veel rattasõidust rõõmu tunda ning võimalikult palju võistelda.” 

22 sekundit pärast võitjat kohale jõudnud meeste finišispurdis näitas teravaimat jalga lätlane Viesturs Luksevics. Sprindilegend Jaan Kirsipuu jäi noorematele konkurentidele napilt alla ning sai oma esimesel Jõgeva rattarallil kuuenda koha. “Huvitav ja raske sõit oli,” ütles Jaan Kirsipuu. “Eesti mõistes on siin ikka üsna raske ja vaheldusrikas rada, sõitu mõjutasid ka tuul ja vihm.” Profikarjääri jooksul rohkem kui 130 sõitu võitnud 45-aastane Kirsipuu Jõgeval võidule ei mõelnud. “Lätlased on ikkagi poolprofid ja imelik oleks, kui ma neile praegu ära paneksin,” ütles ta. “Eks nad üritasid ka siin jõuga võitu võtta, aga Silver Schultz ei ole oma tippsportlase vormi veel minetanud ning sai neile edukalt vastu.” 

Pika distantsi sõitis läbi kolm naisratturit, mullust esikohta kaitses Sille Puhu, kes läbis 110 km kolme tunni ja 13 minutiga. Talle järgnesid Janika Lõiv ja Ailen Mälgi. 50,5 km matkasõidul võitis ajaga 1:20.50 esikoha Riho Lüüde, kahe sekundiga kaotasid talle Kurmo Neemela ja Aivar Lagenõmm. Naistest oli matkasõidul parim Evelin Ansip-Kukk. 

Peakorraldaja Sander Maasing jäi kolmanda Jõgeva rattaralliga kokkuvõttes rahule. “Korraldajana mul millegi üle kurta ei ole,” lausus ta. “Osalejad on jätkuvalt rahul ning ütlevad, et sõit on äge. Osalejate arv tuli täpselt selline, nagu ma eelnevalt arvasin – 250 ja 300 vahel.” Pikematel distantsidel oli stardis 267 ratturit, lisaks said oma rattasõiduoskuse proovile panna ka mitukümmend lastesõitudes osalenut. 

Kui põhidistantsil mullusega võrreldes osavõtjate arv vähenes, siis matkasõidul see hoopis suurenes. “Selline trend on väga tervitatav,” ütles Sander Maasing. “Inimesed teavad, milline distants on neile jõukohane, ja kogu võidusõit on seetõttu palju kompaktsem. Matkasõidul osalejate suurem arv on ka selle poolest huvitav, et minu teada pole Eestis ühtegi teist rattarallit, kus matkasõidul osaleks rohkem inimesi kui põhisõidul.” 

Endine rattaproff Sander Maasing kavatseb Jõgeva rattarallide korraldamisega jätkata. “Kui sõitjad mu käest küsisid, et kas järgmisel aastal ka rattaralli tuleb, andsin kindla vastuse, et tuleb raudselt. Mingeid loobumismõtteid ei ole,” kinnitas ta. “Tahaksin, et põhidistantsist areneks arvestatav jõukatsumine Eesti eliitratturitele. Matkasõit võiks aga olla mõnus suur massispordiüritus, kus distants on paraja pikkusega, et hea fiiling kätte saada, et lõpetaja tunneks kergelt väsimust, aga samas jõuaks finišijoonel veel ka naeratada.”

III Jõgeva Rattaralli tulemused 

Põhisõit, 110 km 

  1. Silver Schultz 2:43.21
  2. Martins Trautmanis 2:43.24
  3. Martins Savickis 2:43.32
  4. Viesturs Luksevics 2:43.43
  5. Peeter Pruus 2:43.43
  6. Jaan Kirsipuu 2:43.43
  7. Markku Ainsalu 2:43.43
  8. Raido Kodanipork 2:43.45
  9. Allar Karu 2:43.47
  10. Erki Pütsep 2:43.52

 

MATI ALEV

blog comments powered by Disqus