Jõgeva poistele peapreemia, laureaaditiitel ja eripreemia

Möödunud teisipäeval toimunud Jõgeva maakonna õpilasetlejate konkursil tunnistati eri vanuserühmades võitjaiks Karl Västra ja Georg Sakrits Jõgeva põhikoolist ning Einar Susi Jõgevamaa gümnaasiumist. Hästi läks kõigil kolmel ka möödunud reedel Põlvas toimunud õpilasetlejate riigikonkursil: Georg sai sealt peapreemia, Einar laureaaditiitli ja Karl eripreemia.


Õpilasetlejate konkursi maakonnavoorus osales 28 noort sõnakunstnikku seitsmest koolist. Nende etteasteid hinnanud kolmeliikmelisse žüriisse kuulusid Eesti Harrastusteatrite Liidu esindaja Maret Oomer, Jõgeva linnaraamatukogu direktori asetäitja Ene Sööt ning Jõgeva kooliteatri Liblikapüüdja näitleja, mulluse õpilasetlejate riigikonkursi peapreemia laureaat Sten Siirak.

Etlejaid hinnati kolmes vanuserühmas. Nooremas (4.–6. klass) tunnistati parimaks Jõgeva põhikooli õpilane Karl Västra, keskmises (7.–9. klass) tema koolivend Georg Sakrits ja vanemas (10.–12. klass) Einar Susi Jõgevamaa gümnaasiumist. Kõik kolm on Jõgeva kooliteatri Liblikapüüdja näitlejad ja valmistusid konkursiks selle teatri lavastaja Lianne Saage-Vahuri käe all. Kui nooremas ja keskmises vanuserühmas anti välja ka mõned eripreemiad, siis napima osavõtjate arvuga gümnaasiumiastme vanuserühmas ainult peapreemia.

Žürii esimees Maret Oomer kiitis Jõgevamaa noori etlejaid ja nende juhendajaid heade tekstivalikute eest.

“Mõnikord tundus siiski, et polnud lõpuni läbi mõeldud, millest esitatav tekst kõneleb. Eriti luuletuse puhul on nii, et kui seda palju kordi lugeda, avanevad üha uued tahud ja kihid. Esitamiseks tuleks valida ka tekstid, mis esitajat ennast puudutavad. Kui puudutavad, siis saab ta kuulaja ees aus olla: ta väljendab justkui oma mõtteid,” ütles Maret Oomer ja lisas, et kirjandusse süüvimine annab noortele edaspidiseks eluks väga palju.

Huvi asja vastu

Noori etlejaid kuulates tundus, et sunniviisil polnud õpetajad kedagi neist võistlema saatnud, vaid neil endil oli ikka ka huvi asja vastu.

“Mulle meeldib etlemise juures see, et saan avada teise inimese mõttemaailma. Kirjanduslike tekstide esitamine rikastab ka keelekasutust, aitab tõusta tavakeele tasandist kõrgemale,” ütles gümnaasiumiastme vanuserühmas peapreemia saanud Einar Susi. Ta on pärit Puurmanist ja sai esimesed lavakogemused sealsest laste näiteringist. Jõgevamaa gümnaasiumis õpib ta teist aastat. Sügisestel Betti Alverile pühendatud luulepäevadel “Tähetund” sai ta parima meesnäitleja tiitli.

Keskmises vanuserühmas peapreemia saanud Georg Sakrits on samuti väga pika lavakogemusega. Tema jaoks on etluskonkursil esinemine enese teostamise ja enese proovile panemise meetod. Ja kui kõik nii välja tuleb, nagu soovid, on tunne väga hea. Lianne Saage-Vahur on Georgi ja Einari meelest väga hea juhendaja: ta annab oma soovitused, ent laseb noortel ka päris palju ise otsida. Samas aitab juhendaja tekstist sügavama mõtte välja tuua.

Keeruline eristuda

Õpilasetlejate riigikonkurss toimus kolm päeva pärast maakonnavooru Põlva gümnaasiumis. Seal olid žüriiliikmetena ametis Karl Laumets Vanemuise teatrist, Christopher Rajaveer Eesti Draamateatrist ja Kristiina Oomer Eesti Harrastusteatrite Liidust. Kõige säravam saavutus oli Georg Sakritsa võidetud peapreemia, ent väga hästi läks ka Einar Susil, kes tuli laureaadiks, ja Karl Västral, kes pälvis proosapala (katkend Oskar Petersoni “Juudipoisist”) esituse eest eripreemia.

Juhendaja Lianne Saage-Vahur tõdes, et Georg Sakrits tegi Põlvas veel parema etteaste kui Jõgeval. Ka Einar Susi esinemisega jäi ta väga rahule, eriti kui arvestada, et etluskonkurssidel polnud Einar varasematel aastatel esinenudki. Karl Västra eripreemia oli aga omaette saavutus selles mõttes, et enam-vähem ühesugusel tasemel toredaid poisse oli noorimas vanuserühmas palju ja päris keeruline oli nende hulgast eristuda.

“Aga Karli esitatud proosapala ajal saal rõkkas naerust,” ütles Lianne.

Kõigil kolmel riigikonkursil osalenul on võimalus ka tuleval aastal etluskonkursil kaasa lüüa, ainult et Georg ja Einar on siis mõlemad gümnaasiumiastme vanuserühmas ning peavad riigikonkursile pääsemiseks maakonnavoorus vastamisi minema. Ning tegelikult võib edasipääseja väljaselgitamisse sekkuda ka Sten Siirak, kes sel aastal vahelduseks žüriiliikme tööd tegi.

“Georg ütles, et kui nii läheb, siis tuleb titaanide heitlus,” ütles Lianne Saage-Vahur.

MAAKONDLIKU ETLUSKONKURSI PAREMAD

4.– 6. klass

Peapreemia – Karl Västra (Jõgeva põhikool)

Eripreemiad – Arabella Leego, Madis Pihl (mõlemad Siimusti lasteaed-algkool) ja Indrek Virks (Jõgeva põhikool)

7.– 9. klass

Peapreemia – Georg Sakrits (Jõgeva põhikool)

Eripreemiad – Doris Piik (Jõgeva põhikool), Ethel-Meriel Soodla ja Sander Kõiv (mõlemad Palamuse gümnaasium)

10.–12. klass

Peapreemia – Einar Susi (Jõgevamaa gümnaasium)

Õpilasetlejate riigikonkursil Põlvas sai Georg Sakrits peapreemia, Einar Susi laureaaditiitli ja Karl Västra eripreemia. 

1276 – Georg  Sakrits (vasakul), Karl Västra ja Einar Susi pälvisid õpilasetlejate konkursi maakonnavoorus peapreemia: Georg keskmises, Karl nooremas ja Einar vanemas vanuserühmas. Edukalt läks kõigil kolmel ka Põlvas toimunud riigikonkursil.  FOTOD: RIINA MÄGI

1193 – Siimusti lasteaed-algkooli õpilane Arabella Leego sai maakondlikul etluskonkursil ühe eripreemiatest.

1238 – Oskar Lutsu Palamuse gümnaasiumi õpilast Sander Kõivu tunnustati maakondlikul etluskonkursil eripreemiaga.

1243 – Ethel-Meriel Soodla Oskar Lutsu Palamuse gümnaasiumist pälvis maakondlikul etluskonkursil ühe eripreemiatest.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus