Jõgeva poisid maadlesid Tokyos sumoturniiril

Kahel Jõgeva maadluspoisil oli võimalus osaleda laste sumoturniiril Tokyos. Christopher-Rasmus Viitman ja Marten Annuk käisid viieliikmelise Eesti võistkonna koosseisus võistlemas Hakuho Cup 2020-l.


„See on suur rahvusvaheline laste sumoturniir, kus Jaapan võtab vastu külalisi üle maailma ja Eesti osales tänu Barutole seal teist aastat. Osalejaid oli 14 riigist ja 10–14aastaseid noori kokku ligi 1500,“ rääkis Jõgeva raskejõustikuklubi Ramm maadlustreener Aimur Säärits.
Sääritsa sõnul läks Eesti poistel seekord paremini kui mullu. Kui möödunud aastal saadi viis võitu, siis seekord juba 12 võitu.
„Marten Annuk sai kolm võitu võistkonnavõistluses ja Christopher-Rasmus ühe. Koos individuaalvõistlustega, kus iga mees on enese eest väljas, sai Eesti võistkond kokku 15 võitu,“ rääkis treener Säärits.
Esimene päev kulus ajavahe tagasimagamisele ning juba teisel päeval said poisid Yokozuna Hakuho treeningust osa võtta. Yokozuna Hakuho on sumo maailmanimi ja võistlus, millest Eesti maadluspoisid osa võtsid, kandis tema nime.
„Treeningul osales ka meie oma Ozeki Baruto,“ rääkis poistega Jaapanis kaasas käinud Renet Viitman. „Poistele näidati, kuidas Jaapanis asi käib. Meid viidi profisumotalli ja poisid treenisid seal koos mongoollastega.
Nad said kogemuse võrra rikkamaks kindlasti, aga tase on seal hoopis teine.“
Jaapanlased alustavad sumoga tegelemist 4–5-aastaselt ja teevad iga päev neli tundi trenni. Võisteldakse vanuse järgi ja võistlustel neil kaalukategooriaid ei ole.
„Võibki juhtuda, et vastane on sinust 50 kilo raskem. Aga oli ka väiksemaid poisse. Euroopas on jagamine nii kaalu kui vanuse järgi. Muu maailma sportlased said algul võistelda alagruppides omavahel, sest muidu poleks nad kohalike vastu saanud. Saali, kus võistlus toimus, mahtus 15 000 inimest. Pärast võistluste algust tuli saal isegi peaaegu täis,“ meenutas Renel Viitman.
„Marten on oma vanuseklassi Eesti sumomeister. Kuidas teisi võistkonda valiti, et tea,“ rääkis samuti oma pojaga Jaapanis kaasas käinud Signe Annuk.
„Baruto ütles, et oli väga haruldane, et poistele trenni teinud Hakuho ise läheb treeningsaali, paneb vöö selga ja teeb poistele trenni,“ selgitas ta.
„Eesti suursaadik käis meil võistluspäeval külas, aitas meid ja rääkis kuidas sumoelu Jaapanis korraldatud on. Suurte sumovõistluste piletid on kallid, aga need on seal pereüritused.
Poistele väga meeldis, sest seal on nii teistmoodi maa ja elu. Esimesel ööl kell kaks kohaliku aja järgi elasime üle maavärina. Numbrite järgi oli 5,2 palli. Poisid vist seda ei märganudki, olid neljakesi ühes toas, neil oli niigi lõbus,“ rääkis Marteni ema.
Poiste treener Aimur Säärits jälgis võistlust netiülekandes. „Poistel läks hästi. Head meelt teeb, et nad kõik said võidu kätte,“ rääkis öö vahele jätnud treener.
„Minu asi on muidugi alati vaadata, mida saaks paremini teha. Poisid oleks võinud ikka tiba julgemad olla. Aga lastele on see sõit oma emotsionaalse laksu juba andnud. Trennis on näha, kuidas silm särab ja isu treenida on kordades suurem,“ rääkis ta.

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus