Jõgeva põhikooli lapsed valmistusid Udu talus suvevaheajaks

Möödunud nädala neljapäeva ja reede veetsid ligikaudu 270 Jõgeva põhikooli 5.-8. klasside õpilast Udu talus Kuremaa järve ääres pädevuslaagris.


Neljapäeval kell pool üheksa alustas 35 jalgsimatkajat kooli juurest teekonda Udu tallu. Tund aega hiljem hakkas liikuma umbes 80 jalgratturit. „Jalgrattureid saatsid teel vallavolikogu esimees Raivo Meitus, Valmeco pealik Raul Taul ja Raul Soodla põllumeeste ühingust,“ rääkis Jõgeva põhikooli kehalise kasvatuse õpetaja ning laagri peakorraldaja Viktor Nõmm. „Nad aitasid päriselt lastel toime tulla. Arvan, et me peaksime vanemaid ja üldsust rohkem kaasama,“ lisas ta. Kella poole kaheteistkümneks jõudsid kohale need, kes autodega laagripaika toodi.

Enne lõunasööki pandi laager püsti ning seejärel algasid õppetunnid. Seekordsed tunnid olid tavalistest vähemakadeemilised ja keskendusid peamiselt ellujäämisega seonduvale.

Laager algab sinna sõidust

Jalgrattamatka teele jäid kontrollpunktid, kus tuli lahendada laagri teemadesse sisse juhatavaid ülesandeid. „Ka jalgsimatkajatele olid kaasa antud märksõnad, mille kohta nad pilte pidid tegema ‒ et nad lihtsalt niisama, nina maas, ei kõnniks, vaid ikka paneksid tähele, mis nende ümber on,“ selgitas põhikooli direktor Triin Lõbu.

„Nende õpilaste arvu, kes jõudsid laagrisse kohale vanemate autoga, tahame me järgmistel aastatel kindlasti vähendada,“ ütles Viktor Nõmm. „Laagri nimi on pädevuslaager ja tegelikult on kogu ettevalmistus ja kohaletulek siia ju pädevus. Ma valmistun teekonnaks – mis ma kaasa võtan, kuidas ma koti pakin, millised riided ma panen, millised jalanõud, millise tempo ma liikumiseks valin ja kuidas ma oma jõudu jagan. Need, kes istusid Jõgeval auto peale ja siia sõidutati, jäid sellest ju ilma,“ põhjendas ta.

„Viisteist kilomeetrit mõistliku tempoga kõndimist on viienda klassi õpilasele juba täiesti jõukohane, nooremad oleme praegu välja jätnud. Samuti 9. klassi, kes reedel eksameid teeb,“ selgitas direktor. „Üks põhjus laagri kuupäevavalikuks oligi, et 9. klassil oleks oma eksamirahu ja reedel vaikus majas,“ ütles ta.

Õppetunnid, mis sisustasid laagripäeva pärastlõuna, olid valitud, pidades silmas seda, et kohe-kohe on suvevaheaeg algamas ja paljud lapsed jäävad natuke rohkem või vähem omapäi. „See laager peaks andma teadmisi eelkõige ohutusest. Et kui laps läheb suvevaheajale, on tal teadmisi, kuidas vaheaega turvaliselt veeta,“ selgitas Nõmm.

Õpetati ellujäämist igas olukorras

„Sel aastal ongi meil kõik teemad n-ö ellujäämise ja ohutusega seotud, tunnid siin ei ole loenguvormis, ikka pannakse kõik midagi tegema, et nad saaksid ise järele katsuda ja proovida,“ rääkis Triin Lõbu.

Laagris õpetati jalgrattahooldust, räägiti elanikkonna kaitsest, õpetati vetelpäästet ja ellujäämist, mängiti maastikumängu, politsei käis rääkimas sõltuvusainetest, peeti õhupüssi- ja vibuturniiri ning võeti veelkord üles tule- ja veeohutuse teema.

„Meile näidati ja õpetati puuliike ja mootorsaega ümberkäimist,“ rääkis Heidi Sild, kes just lõpetas seni kiireima ajaga saeketi vahetamise.

„Varem ma saeketti vahetanud ei ole. Aga näinud küll, sest mu isa ja vanaisa on metsamehed. Ma olen siin teist aastat. Siin on väga palju sõpru teistest klassidest ja telkide üles- ja kokkupanemine on väga tore. Mängud on ja ujuma läheme ka, kui vaba aeg tuleb.“

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus