Jõgeva Pärlid tantsisid parima naerutantsu

 

Festivali Koolitants tänavuses erikategoorias — naerutantsu kategoorias — tunnistati parimaks Jõgeva Muusikakooli tantsurühma Pärlid tants nimega (naerukas)”. Adavere Põhikooli tantsurühm jõudis vabatantsu kategoorias nominentide hulka ja rühma juhendaja Terje Õunapuu sai eripreemia. 

 

Koolitantsu kaheosaline lõppkontsert leidis aset möödunud nädalavahetusel Tallinnas Salme Kultuurikeskuses. Kui vaba- , estraadi-, show- ja lastetantsu kategoorias peeti arvestust vanuserühmade kaupa, siis naeru-, tänava- ja eesti-teemaliste tantsude kategoorias tuli omavahel rinda pista väga erinevas vanuses tantsijatel. Seda hinnatavam on Pärlite laureaaditiitel: selle rühma tantsijad õpivad alles kes teises, kes kolmandas klassis.

“Seekord kuulutati lõppkontserdil igas kategoorias kõigepealt välja kolm nominenti ja alles siis, kui nende esindajad juba laval olid, tehti teatavaks, kes neist laureaadiks tunnistatakse,” ütles Pärlite üks juhendajaid ja võidutantsu autor Ruben Roos. “Meie laureaadiks tulek näis esmapilgul võimatuna, sest ülejäänud kaks nominenti olid gümnaasiumiealiste rühmad, ent lõpuks kuulutati siiski välja meid. Et tüdrukud olid jahmatusest tükk aega tummad, pääsesid esimesed rõõmuhõisatused valla hoopis juhendajate — minu ja Marika Järveti — suust. Ning järgmisel hetkel pidin väikesele tantsijale Anette Truusile appi tormama: teda lavale saates arvestasime ju sellega, et tal tuleb vaid tänukiri ära tuua, aga tegelikult anti talle üle laureaaditunnistus, tort, šokolaadid ja muud auhinnad.”

Originaalne idee

Ruben Roosi sõnul tundsid tüdrukud Salme Kultuurikeskuse suurel laval proovi ajal veel natuke kõhedust, ent kontserdi ajaks olid nad end kogunud ja tantsisid suurepäraselt.

“Pisiviperusi ehk tuli ette, ent tantsu puhul, mille kandvaks osaks on idee, jäävad need kõrvaltvaatajaile üldjuhul märkamatuks,” ütles Ruben Roos.

Laureaaditiitli tõigi Pärlitele (naeruka)” originaalne idee: kui teised olid oma naerutantsu üles ehitanud lõbusale muusikale ja klounaadile, siis Pärlite piigad naersid laval nakatavalt (saatemuusikat tantsul polnudki!) ja tõmbasid oma ohjeldamatusse naerutralli kaasa ka publiku. Et Koolitantsu esimene maakondlik tantsupäev toimus just Jõgevamaal ja Pärlitele langes osaks au kanda ette kõige esimene naerutants, tekib tahes-tahtmata kahtlus, et pärast Jõgeva tüdrukute originaalset ja veenvat esitust ei suutnud zhürii naerutantsu teist laadi tõlgendusi enam päriselt omaks võttagi.

Võimaluse üle väikesele Anettele lavale appi rutata oli Ruben Roos omamoodi rõõmuski: muidu jäänuks lõppkontserdil osalejate suuremale ringile lõpuni arusaamatuks, mida temasugune karutaoline noor mees tantsijate hulgas sehkendab.

“Tantsuõpetaja amet on viimane, mida mulle minu välimuse järgi pakutaks,” ütles Ruben muiates. “Ega mul selliste peente, ilusate ja täpsete liikumisjooniste kujundamine väga hästi välja tulegi, see-eest võivad mul õnnestuda mõned teist laadi asjad.”

Peale Jõgeva Muusikakooli huviosakonna õpetab Ruben tantsu ka Alatskivil ja Tartus. Alatskivi tantsijatega oli ta ka varem Koolitantsu lõppkontserdil käinud, laureaaditiitel võideti tema loodud tantsuga aga esmakordselt.

Nominatsioon ja eripreemia

Ka teine lõppkontserdile pääsenud Jõgeva Muusikakooli tantsurühm — Föönix 1 — esitas lõppkontserdil Rubeni loodud tantsu “Afrikaa”, millega nad konkureerisid X-XII klasside vabatantsu kategoorias. Et selle tantsu saatus niisama edukaks ei kujunenud kui „(naeruka)” oma, selles näeb Ruben pigem enda kui tantsijate süüd.

“Zhürii, millesse kuulusid teiste hulgas sellised eesti kaasaegse tantsu korüfeed nagu Teet Kask ja Mart Kangro, ootas ilmselt rohkem kontseptuaalset lavastust, mina olin aga tantsu üles ehitanud rohkem meeleolu loomise peale. Tüdrukutele pole mul midagi ette heita: nad tantsisid suurepäraselt,” kinnitas Ruben Roos.

Kolmandana pääses Jõgevamaalt Koolitantsu lõppkontserdile Adavere Põhikooli tantsurühm, kes jõudis VII-IX klasside vabatantsu kategoorias nominentide hulka. Rühma juhendaja Terje Õunapuu pälvis aga ühe neljast juhendajatele mõeldud eripreemiast.

„Nominentide hulka jõudminegi oli meile suur tunnustus ja meie kategoorias laureaadiks tunnistatud DREEK stuudiole Tallinnast polnud häbi alla jääda: nad on ikka väga tugevad tegijad,” ütles Terje Õunapuu ja lisas, et on rõõmus ka isikliku tunnustuse üle. Ära on ta selle teeninud kuhjaga, sest vähemasti meie maakonna tantsuõpetajatest on ta olnud kõige stabiilsem oma rühmadega Koolitantsu lõppkontserdile pääseja.

Kes Pärlite võidukat naerutantsu näha tahab, sel avaneb see võimalus muusikakooli huviosakonna peatselt toimuval kevadkontserdil. Loodetavasti mahub parim naerutants ka Eesti Televisioonis täna kell 16.05 eetrisse minevasse tunniajalisse ülevaatesse Koolitantsu lõppkontserdist. Selle kordus on homme kell 17.35 ETV2s.

iii

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus