Jõgeva Majandusühistu rajab Avinurme Konsumi tüüpi kauplust

Jõgeva Majandusühistu laiendab lähitulevikus oma haaret, hakates kauplema ka Ida-Virumaal. Sealsesse Avinurme alevikku on praegu ühistu eestvõttel kerkimas Konsumi tüüpi kauplus.

Kauplus rajatakse aleviku keskele, kultuurikeskuse, vallavalitsuse ja gümnaasiumi vahetusse lähedusse. Samal kinnistul asus varem pankrotti läinud baar.

“Ostsime baarihoone pankrotipesast ära ning seda just hoone juurde kuuluva maatüki pärast,” ütles Jõgeva Majandusühistu haldusjuht Guido Põldkivi. “Koos baarihoonega saadud maast jäi siiski väheks, ent õnneks oli kõrval reformimata riigimaa ning me saimegi riigilt vajaliku osa juurde osta.”

Nüüd on Jõgeva Majandusühistul Avinurmes 1700 ruutmeetrit maad ning sinna mahuvad kenasti ära nii kauplus kui ka piisava suurusega parkla. Tänu sellele, et koostöö kohaliku omavalitsuse, st Avinurme vallaga on olnud väga hea, sujus maaostuprotsess kiiresti ja tõrgeteta.

Kohaliku omavalitsuse abikätt ja vastutulekut oleme tundnud ka enne ja pärast maaostu,” kinnitas Guido Põldkivi.

Kauplusehoone projekt on valminud arhitektuuribüroos Stuudio 3. Samast büroost on tulnud ka ühistu eelmiste uusehitiste, Mustvee Konsumi (valmis 2008) ning Torma ja Tabivere A ja O kaupluse (mõlemad avasid uksed 2011) projektid.

“Nende stiil meeldib meile,” ütles Guido Põldkivi.

Avinurme Konsumi rajamisel on peatöövõtjaks AS Lähte Ehitus ja kopa lõid nad maasse umbes kuu aega tagasi. Praegu kerkivad juba seinad. Guido Põldkivi sõnul saab uues hoones olema köetavat pinda 698 ruutmeetri jagu. Müügisaali suurus on 403 ruutmeetrit. Valmis ruumid peaks majandusühistu kätte saama tuleva aasta mai algul ning kaupluse uksed tahetakse avada mai keskel.

Ajalooline kohustus

Müügipinnalt tuleb Avinurme Konsum Mustvee omast veidi väiksem ja mõnevõrra kasinam saab olema ka selle sortiment, ent avinurmelaste ostu- ja valikuvõimalused peaksid ikkagi olulisel määral paranema,” ütles Jõgeva Majandusühistu juhatuse esimees Toomas Vahur.

Praegu ostab suurem osa avinurmelasi esmatarbekaupu Aldar Marketi ketti kuuluvast poest, millel kohapeal konkurente pole. Mõni kilomeeter eemal Pärnikul tegutseb küll Maali nime kandev pood, ent see on üsna väike.

Et kohalikul rahval on valikuvõimalused praegu napid, on Avinurme vald meie soovi kohalikku kaubanduselu elavdada tõesti algusest peale väga soosivalt suhtunud,” kinnitas Toomas Vahur.

Loomulikult meeldib omavalitsusele ka see, et Jõgeva kaubandusfirma rajab Avinurme uue ilusa kauplusehoone. Aldar Market tegutseb Avinurmes paraku rendipinnal ega ole seepärast eriti huvitatud hoone renoveerimisse investeerimisest.

Eks meil olegi väike ajalooline kohustus hoolitseda ka Avinurme rahva ostuvõimaluste eest,” ütles Toomas Vahur. Seal aastakümneid tagasi tegutsenud väike tarbijate ühistu ühines omal ajal Mustvee tarbijate ühistuga ning see omakorda Jõgeva omaga.”

Guido Põldkivi lisas, et Avinurme Konsumi avamine on omamoodi proovilepanek, mis näitab ära, kas ja kuidas saab Jõgeva Majandusühistu hakkama kauplemisega kodumaakonnast kaugemal.

Saame kindlasti kogemuse võrra rikkamaks,” arvas haldusjuht. Loodan, et positiivse kogemuse võrra.”

Arendusplaane on veelgi

Jõgeva Majandusühistu on viimasel ajal olnud üsna usin oma kauplustevõrku arendama. Kolm aastat tagasi püstitati korraga kolm eesmärki: rajada Jõgevale Pae Konsumi asemele uus, funktsionaalsem kaubanduskeskus, laiendada Siimusti kauplust ning ehitada Avinurme Konsum.

“Oleksime hea meelega alustanud uue Pae keskuse rajamisest Jõgevale, ent kõige kiiremini õnnestus maa- ja planeeringuküsimused lahendada Avinurmes. Seega läks esimesena töösse hoopis see arendusprojekt,” ütles Toomas Vahur.

Guido Põldkivi sõnul käib praegu siiski ka juba Siimusti kaupluse projekteerimine ja esimesed läbirääkimised võimalike ehitajatega. Ka kaupluse laiendamiseks vajaliku maa küsimus on lahendatud.

Tahaksime Siimustis veel enne uut aastat ehitustegevust alustada, ent kui see külma tõttu võimalikuks ei osutu, siis varakevadel alustame kindlasti,” lubas Guido Põldkivi.

Jõgevalgi on asjad liikuma hakanud: Aia 33 (ehk Pae kaupluse) kinnistu detailplaneering on vastu võetud ning peatselt saab sinna uut kaubanduskeskust projekteerima hakata. Ligemale kolmkümmend aastat tagasi rajatud Pae kaupluse ja restorani hoone läheb Toomas Vahuri sõnul lammutamisele mitte niivõrd ehitise kehva kvaliteedi, kuivõrd ebamõistliku ruumijaotuse pärast. Hoone teine korrus ehk restoraniosa ongi juba ammu tühjana seisnud, sest keegi pole selle rendilevõtmisest huvitatud olnud.

Naljatamisi võib öelda, et Pae tänava kandis levib lammutuspisik: Pae Konsumi vahetus läheduses lammutati ju maha “Karikakra” lasteaed ning ehitati selle asemele uus ja moodne.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus