Jõgeva Maanaiste Ühendus valis Aasta Naiseks Airi Külveti

Juhatuse esinaine Tiiu Sarv valgustas 2004. aastal ühenduses kordasaadetut. Üheskoos leiti, et kokkuvõttes võib läinud aastat lugeda edukaks.

Viis suurt projekti

Jõgeva Maanaiste Ühenduse 53 liiget on enamikus taluperenaised maakonna erinevatest paikadest. Ühisettevõtmised kulgesid möödunud aastal peamiselt viie suurema projekti raames.

Esimese ja suurima projektiga alustati juba 2003. aasta lõpust. Terviseedenduslik projekt sisaldas kolm koolitust ja ühe tervisekontrolli Tartu Ülikooli Kliinikumis. Põhitegevus kulges Kuremaa ujulas, kus kasutati kõiki selle maja võimalusi ja kuulati Tartu tuntud tohtrite loenguid.

Eesti Maanaiste Ühenduse projekt “Eesti taluperenaine Euroopa Liidus” oli mõeldud maatoitude taaselustamiseks ja selles osalesid kõikide maakondade ühendused. Jõgevamaalased korraldasid selle raames toitlustamise õppepäeva Tabiveres, mis lõpetati maatoitude maitsmisega ühises lauas. Eestlaste tavasid ja toitumisharjumusi aitas lahti mõtestada rahvaluuleteadlane Mall Hiiemäe.

Naisettevõtluse edendamise teemalise projekti käigus korraldatud kolmel koolitusel olid teemaks enese väärtustamine, ettevõtluse alustamine ning alternatiivsed ja perspektiivsed tegevusalad. Ettevõtluse alustamiseks jagasid näpunäiteid nii maakonna ettevõtluskeskuse kui ka tööhõiveameti esindajad. Perspektiivsete tegevusaladena soovisid ühenduse liikmed näha eelkõige lillekasvatust, haljastust jms. Sel teemal oli võimalik saada kasulikke teadmisi Ene Ilveselt, kes rääkis lähemalt ka ravimtaimede kasvatamisest ja turustamisest. Airi Külvet aga kõneles lihaveiste kasvatamisest. Ühisel väljasõidul Kilingi-Nõmme käidi vaatamas miniloomade kasvandust.

Karina Kaarepere koostatud projekti “Pere- ja talumärgi kaudu oma juurte juurde” käigus kohtuti augustikuus Põltsamaa roosiaias ning novembrikuisel õppepäeval Jõgeva kunstikoolis oli igaühel võimalus ka oma peremärk kujundada.

Viienda projektina võiks nimetada Jõgeva Maanaiste Ühenduse viienda aastapäeva tähistamist koos külalistega Põlvamaalt, mis oli ühtlasi viie aasta jooksul tehtu kokkuvõtmine.

Muudki huvitavat ja kasulikku

Üht-teist huvipakkuvat on ühenduse rahval möödunud aastast meenutada ka väljaspool projekte. Nagu Harjumaal viltimise õppepäeval käimist, ravimtaimede õppepäeva, perepäeva jne.

Eelmisel aastal ära jäänud siiditrüki kursus tahetakse aga ette võtta tänavu. Kavas on hakata õppima ka kangastelgedel kudumist, seebi valmistamist jms. Põltsamaa emadeklubi on lubanud aga detsembrikuu keskpaiku anda üheks päevaks maanaiste ühenduse käsutusse oma maja, kus on plaanis mitmeid kursusi.

Perepäev on aga sedakorda Palamuse piirkonna ette valmistada ning kavas on ühisettevõtmisi, väljasõite ja mitmeid huvitavaid ning kasulikke kursusi.

Aasta Naine on tudeng

Häälteenamusega osutus tänavuseks järjekorras neljandaks Aasta Naiseks valituks 28-aastane taluperenaine Airi Külvet Puurmani vallast Tõrve külast. Varem on selle tiitli saanud Karina Kaarepere, Pille Tutt ja Tiiu Sarv. Airi Külvet valiti hiljaaegu ka Jõgeva Talunike Liidu etteotsa. Pedja ääres kunagi oma vanaisale kuulunud 54 hektari suuruses Puusta talus peab Tallinnas sündinud ja kasvanud Airi Külvet praegu lihaveiseid. Samal ajal õpib noor daam Eesti Põllumajandusülikoolis viimasel kursusel loomakasvatust ning on ühtlasi Anu Aida stipendiumi laureaat. Seegi pole veel kõik. Aastakoosolekul tutvustasid Airi Külvet ja tartlane Kadri Soo vägivalda kogenud naiste tugigrupi tegevust Jõgevamaal, mida nemad kaks eest veavad.

VAIKE KÄOSAAR

blog comments powered by Disqus