Jõgeva maakonna 1. klassi õpilased puudusid koolist

Teisipäeval ja kolmapäeval olid Palamuse O. Lutsu kihelkonnakoolimuuseumis oodatud kõik Jõgevamaa koolide 1. klassi õpilased ühest toredast vana aja tunnist osa saama. Iga õpilane sai sellest päevast mälestuseks Kätlin Kaldmaa raamatu „Ajalend”. Külastati ka Elistvere loomaparki.


Kui ajakirjanik fotoaparaadiga koolimajja jõudis, siis istusid Mustvee valla koolide õpilased juba pinkides. Ootusärevus oli suur, sest ega keegi neist täpselt ei teadnud, mis kohe juhtuma hakkab.
Küll aga teadis seda Mustvee kooli klassiõpetaja Sirje Kütt, kes sellises tunnis käis oma õpilastega esimest korda lausa 2007. aastal: „ Et lapsed teaksid, kuhu me tuleme, siis vaatasime „Kevade” filmi, et nad oskaksid detaile märgata ja saaksid aru, kuhu nad tulnud on.”
Lastelt küsides selgus, et Toots meeldis poistele sellepärast, et rääkis palju ja tegi nalju ja tüdrukute lemmik oli ikka Teele, sest ta oli hästi ilus. Ja Tõnisson sõi kogu aeg.

Ükski küsimus ei jäänud vastuseta

Muuseumipedagoogi ehk õpetaja Aili Kalavusega prooviti koos nii lugemist kui ka arvutamist ja laulmist. Arvutamine suure arvelauaga oli väga lõbus. Sellist riistapuud polnud päris kõik lapsed näinud, aga orel oli enamikule neist tuttav. Kuigi koolis praegu seda pilli ei ole, siis õnneks on ta sugulane, klaver, kõigile laulmisel abiks. Pöörlev tahvel aga pani ka kõige tõsisema poisi naerma.
Küsimuse peale, et mis on sahver, ei osanud keegi vastata. Pakuti, et ju see oli koht pahadele lastele. Samuti ei suutnud lapsed kuidagi uskuda, et koolis magamistuba olema peaks, sest koolis ei saa ju öösel olla. Samas oli teada, et õpetajate toas juuakse kohvi.
Avinurme kooli õpilastel oli hea meel, et lugemine käis üheskoos, sest siis on palju julgem tunne. Kõike koos teha on ka toredam. Nii ei olnud mingit muret ka üheskoos üks korralik “Põdra maja” laul maha laulda ja ikka koos õigete käemärkidega. Kõik õpetajad olid uhked oma laste lauluoskuse üle.
Avinurme klassiõpetaja Elle Jürjevil on hea meel, et tema õpilastel oli võimalus sellisesse tundi tulla.

Iga uus raamat on suur väärtus

Kui Mustvee vallavanem Aivar Lainjärv lastelt uuris, et miks on õppimine tähtis, siis üks tüdrukutest oskas kenasti lahti seletada, et kui õpid, siis saad targaks ja saad head teha ja tööle minna ja siis ei pea ka vaene olema. Ja kõik olid sellega väga nõus. Kui lemmikametite valimisele jutt läks, siis selgub, et õnneks on meil tulevikus palju arste, politseinike, poemüüjaid ja ka vähemalt üks kutsikahoidja. Mustvee kooli tragi poiss tahab tulevikus saada kalameheks, et püüda igasugustest kohtadest kala ja jagada kõigile.
Sulega ja tindiga kirjutamine võttis aega ja vajas tähelepanu, kuid lõpuks oli igal ühel ka nimeline tunnistus käes ja uhke tunne ning taas saab tavapärasesse kooli tagasi minna, aga juba uue kogemuse võrra rikkamana.

ULVI TAMM

blog comments powered by Disqus