Jõgeva luuletaja teeb isamaalise luulekoguga riigile kingituse

Jõgevalt pärit luuletajal Maire Hermanil on kaante vahele jõudmas isamaast inspireeritud luulekogu Ajaviirud, mille naine on pühendanud Eesti Vabariigi sajandale sünnipäevale.

Luulevalikust leiab nii kodumaa- ja loodusluulet, sekka päevakajalist ning peenetundeliselt teravat ühiskonnakriitikat. Luulekogu avaldamisest on huvitatud kirjastus Canopus. Kirjastus avaldab Eesti ja maailma kirjandusklassikat, ajaloolist kirjandust ja bibliograafiaid.

Maire Hermani sõnul kõnetas tema looming kirjastust sedavõrd, et nad otsustasid teha erandi ja avaldada tema luuletused. Praegu on luulekogu kultuurkapitali toetuse ootel.

“Mina andsin luuletused kirjastusele ning luulekogu eest honorari ei soovi – annan oma loomingu tasuta rahvale lugemiseks,” sõnas autor. Maire lisas, et tema eelnevad luulekogud Tuul ja Pärand on leidnud nii Jõgeval kui kaugemal lugejate sooja vastuvõtu. See tiivustas teda ka uut luulekogu avaldama. “Ma olen inimene ja luuletaja, kes annab hingest. Kui hea on lõpptulemus, otsustab lugeja,” lausus Maire.

Rikkalik looming

Enam kui 160 luuletusest jäi sõelale sadakond, mis Maire valikuna kirjastusse saatis. “Luuletuste valimisel oli väga suureks abiks Jõgeva linnaraamatukogu töötaja Monika Urb. Temaga arutlesime, lugesime ning valisime välja parimad,” lausus ta.

Mairel on loodus südames: ta ammutab inspiratsiooni kõigest ümbritsevast. Luuletusigi peab ta looduse antuks – luureread lihtsalt tabavad teda. “Kui on inspiratsioon, tuleb paar-kolm luuletust päevas,” rääkis ta.

Aastaga paneb naine kirja umbes kakssada luuletust. Paljud read jäävad ka kirjutamata. “Öistel luulemõtetel lasen oma rada minna,” muigas Maire.

Luuletaja on ladusa keele ja selge sõnumi kasutaja. “Mida lihtsam on lause, seda mõistetavam on tekst. Sõnaderohkus ja võõrsõnad ei tee teksti väärtuslikumaks,” kinnitas luuletaja. Maire arvates on tema rikkaliku sõnavara taga suur lugemus. “Ma hakkasin juba viieselt raamatuid lugema. Kui isa käskis toas tule kustutada, lugesin taskulambiga teki alla edasi. Kooli minnes oli mul lasteraamatukogu juba läbi loetud. Ahmisin kõiki raamatuid, mis kodus leidusid,” kirjeldas ta.

Kes soovib Maire loominguga lähemalt tutvuda, leiab tema Facebooki seinalt iga päev uue luuletuse.

MARGE TASUR

blog comments powered by Disqus