Jõgeva linnas korraldatakse sünnipäeval suurpuhastus

Sünnipäeva võib väga hästi tähistada ka suurpuhastusega – taolise omapärase sünnipäeva pidamise viisi valis Jõgeva linn tänavu 1. mail. Nimelt saab linn sel päeval 75 aastaseks.

Kolmapäeval 1. mail algusega kell 10.00 on kõik Jõgeva elanikud ja linna sõbrad oodatud käsi külge lööma, et ühisel jõul kodulinn korda seada. Jõgeva linnavalitsuse keskkonna ja maakorralduse peaspetsialist Jaan Vahtla ütles, et esmaspäeva hommikupoolikuks oli end 1. mai talgutele registreerunud juba üle 60 inimese. Jõgeva linnaraamatukogu tegi juba eelmisel reedel oma talgud ära, ilmaga neil ei vedanud, kuid naised olid väga tublid. 

Traditsiooniliselt toimetavad kindlad talgulised kindlates kohtades

Jõgeva talgujuhid on lisaks Vahtlale veel Erki Teder ja Vello Ründva ning Taivo Paeveer, Hele Kull, Ants Prii oma perega, samuti Toomas Muru, Nele Graverson, Ants Aluoja, Airi Rütter, Jaan Järv.

Osalemiseks on vajalik eelregistreerumine hiljemalt 30. aprilliks kella 17.00 aadressil www.teemeära.ee.

Nagu igal aastal, jagatakse talgulised vajadusel objektide vahel ka ümber. Teeme ära! praktika on näidanud, et kui kusagile koguneb nii palju inimesi, et neil pole enam ruumi õieti liigutada, siis viiakse osa sinna, kus töökäsi napib.

Kultuurikeskuse pargis koristavad Jõgevahe Pere liikmed. Linnavalitsuse töötajatest on moodustatud kaks meeskonda, kellest üks hakkab Pedja jõe silla käsipuid värvima. Teine meeskond hakkab maavalitsuse ees asuval haljasalal mulda segama, täidab talvel sinna tekkinud roopad ning ka suured lillekastid.

Suure tänava äärest tuleks sinna hiljuti istutatud puude ümbrusest suured mullapallid laiali vedada.

Traditsiooniliselt on Lepiku tänava ääres toimetanud Vivian Paaksi oma meeskonnaga.

Jaan Vahtla paneb kõikidele eramajade omanikele südamele, et nad oma ümbruse kriitilise pilguga üle vaataksid. “Nagu lumi läks, hakati tegutsema, kuid kohati oli maa veel väga märg ja sellepärast ei saanud igal pool veel kõike teha,” rääkis ta. Tema sõnul on eramute omanikud tublit tööd teinud ja midagi eriti silmariivavat pole ta enam täheldanud ka korrusmajade juures. “Igal korrusmajal on koristaja, osadel on sõlmitud leping kinnisvarahaldusfirmadega, osa on endale ise koristaja palganud. Nendega võib rahule jääda,” tõdes ta.

SDE noored toimetavad seitsmekesi “Karikakra” puudesalus, nende juht on Asso Nettan. 

Kõiki töid vihmaga teha ei saa

Vahtla saatis reedel kinnisvarafirmadele välja teated, et Piiri ja Suure tänava ristmik vajab korrastamist. Seal on lammutatud hooneid, need platsid vajavad hoolsaid käsi. Samuti vajaks ülevaatamist raudtee-äärne ala, kus mõnikord lendab tuulega kõikvõimalikku prahti. “Iga prahitükki me taga ajama ei hakka. Üldiselt on linn küllalt heas korras ja suurem laga koristatud,” lisas Vahtla.

Jõgeval on plaani võetud ka niisuguseid töid, mida saab teha ainult kuiva ilmaga. Nii näiteks tuleb silla käsipuude värvimine kõne alla vaid kuiva ilmaga. “Vihmaga seda tööd teha ei saa,” nentis Vahtla. “Kui meil ei vea seekord ilmaga, siis ei maksa hakata linnavalitsuse pihta kive ja mädamune loopima, sest tööd tuleb teha korralikult, mitte kampaania pärast,” kinnitas ta.

Veel muutub Vahtla hinnangul vihmase ilmaga küsitavaks mulla segamine. “Märja mulla peal seda tööd teha ei saa. Mõttetut tööd pole ka vaja teha.”

Tavaliselt saab ettenähtud töö tehtud umbes kolme tunniga, objektidel midagi kontimurdvat pole.

Kõige suurem mure on prahi äraveoga. Kui tavaliselt on koristuspäeva õhtul kõik kotid ära veetud, siis seekord firmad oma prügipresse kahjuks talguliste käsutusse anda ei saa. Kui mõnel linnakodanikul on võimalus oma auto taha käru panna ja aidata prahi äraveol, siis on ta kella 12ks kesklinna ülilahkesti teretulnud. “Oleme ka töö käigus prahti ära viinud, kui pilt ikka väga koledaks läheb,” nentis Vahtla. 

Rakendust leiavad kõik abikäed

Talgud lõpevad Jõgeval kell 13 ja olenevalt ilmast kas kultuurikeskuses või selle ees õues. Talgulistele on kavas seal anda väike kontsert.

Vahtla sõnul võivad ka need võimalikud talgulised, kellel alles kolmapäeva hommikul soov tekib oma kodulinna heaks midagi ära teha, igal juhul kella 10ks kesklinna tulla. Rakendust leiavad nad kindlasti.

Virtus korraldab oma talgud laupäeval, 4. mail. Sealne talgujuht on Ats Kriel. Virtuse rahvas korrastab oma terviserada, et seal oleks hea joosta, kõndida ning jalgrattaga sõita ja talvel suusatada. Veel põletatakse oksi ning istutatakse terviseraja äärde tuule kaitseks kuusehekk. Huvilised saavad registreeruda Teeme ära! kodulehe kaudu.

Vahtla kinnitas, et Teeme ära! mõte on õpitud abituse väljajuurimine. Keegi ei pea kellegi eest midagi tegema, inimesed saavad väga lihtsaid asju kenasti ise korraldada. Kodanikualgatus on alati teretulnud. Üle riigi teevad 1. mail tööd veel ka teised talgulised.

Jõgeva linna juubelipidustused, kus pika laua taha kogunetakse, tulevad muide alles mai lõpus. 

Koristatakse 12 piirkonnas

Kesklinna haljastud

Küüditatute mälestuskivi park ja Jaama tänava park

Pedja jõe sild

Pae tänava ja Karikakra” lasteaia vaheline puudesalu

Lepiku tänava äär

Pedja jõe äär ja Mustvee maantee pealesõit

Kultuurikeskuse park

Tähe tänava põld ja Piiri tänava haljasalad

Estakaadi tänav, Kesk tänav, viaduktialune

Mustvee maantee, Jaama tänav, Betti Alveri tänav

Suure tänava ääred

Jõgeva haigla ümbrus

i

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus