Jõgeva Linnaraamatukogus avati uus näitus

Tartu Rahvaülikooli kunsti suvekooli juhendaja, Rõuge kunstnik Tiit Varblane ja tema õpilased on kokku pannud ühise näituse „Tiit Varblane ja värvukesed“.


Eelmisel aastal korraldas Tartu Rahvaülikool suvise kunstilaagri Luual. Tiit Varblase juhendatavale pastelli ja joonistamise kursusele registreerus seitse huvilist: Pille Ligi, Ulrika Paavle, Eike Jodche, Maila Merilo, Tiiu Jaske, Andrei Miljutin ja Meeri Remmelg. Enamus õpilasi ehk „värvukesi“ on ka varem kunstilaagrites osalenud.

Linnaraamatukogus avatud näitusel saab imetleda Tiit Varblase suurepäraseid grafiidi- ja pastellitehnikas portreemaale.

Näituse avamisel rääkis Rahvaülikooli kunstipoole suvekooli tegemistest Kersti Kohtla: „Seekordne näitus on päris mitme asja lõpetamine. Suvekooli lõpetamine, viimane lend, sest saabuval suvel enam sel kujul suvekooli ei tule. Mis edasi, veel ei tea. Suvekooli algas palju aastaid tagasi, aastal 1997, kui käisime Kihnus. Oleme käinud veel Ruhnus, Saaremaal, Põhja-Eestis ja Kesk-Eestis. Viimane suvekool toimus Luual.“

„Laagri eesmärk ongi aja maha võtmine ja sellega tegelemine, mida kodus teha ei saa,“ ütles juhendaja Tiit Varblane. Ta on õpetanud nii lapsi kui ka täiskasvanuid. Rõuges töötasid tema juhendamisel kunstiringid 3.‒5. klassile.

„Joonistused on üks minu kursuslaste lõpupidu. Kahe nädalaga joonistasin. On küll imestatud, et miks niimoodi foto pealt. Ja, et miks ma viitsin – tahtsin peent üleminekut ilma laialimäärimata ja näpuga udutamata. Niisugune puhas tehnika. Ega foto järgi ei saa joonistada kui natuurist ei oska,“ arvas kunstnik.

„Inimestel ei ole enam püsivust. Kui ka teadmisi ei ole, siis ei tulegi välja. Loomulikult oleneb joonistusoskuse saavutamine ka õpetajatest. Kõigepealt õpid joonistama natuurist, siis võid joonistada fotodelt. Kõigepealt õpid ära, millest nägu koosneb, pärast saad sarnasusi otsida. Olen alustanud neid kursusi ka nii, et õpilased alustavad vabalt, aga pärast poolt aastat küsivad ikka, et pane meile see silinder või tellis ette. Nad ise jõuavad selleni, et seda on vaja,“ rääkis kunstnik ja kunstiõpetaja Tiit Varblane.

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus