Jõgeva linnaraamatukogu valmistub kolimiseks

Septembrikuus kõik on uus, see tähendab, et lisaks värskele põhikoolihoonele saab uue katuse alla ka Jõgeva linnaraamatukogu. Olgugi et päris kolimiseni on veidi aega, teevad usinad töötajad esimesi ettevalmistusi.


„Nii nagu koolgi hakkab valmis saama, on ka raamatukogu ehitustööd jõudnud lõppjärku. Oleme seda hetke kaua oodanud. On hea meel, et ehitajad on tähtaegadest kinni pidanud ja nende tehtud töö on korralik. Ma ei näe takistusi uue raamatukoguhoone õigeaegseks avamiseks,“ märkis linnaraamatukogu direktor Meeri Remmelg.

Raamatukogu ehituse peatöövõtja on KRC Ehitus koos Tartu Ehituse ja teiste alltöövõtjate ning lepingupartneritega. Raamatukogu hoone projekteerija on OÜ JVR arhitektuuribüroo arhitekt Kalle Vellevood ja hoone sisekujundaja Tiiu Truus.

Pindalas kaotatakse

Nii nagu põhikoolgi, sai ka raamatukogu anda omapoolsed suunised, millised ruumid olla võiksid. „Viimase projekti lahendusega jäime rahule, see oli kahest eelnevast parem variant. Raamatukogu personali ettepanekuid muudatuste osas võeti kuulda, aga oli ka vaidlusteemasid projekti lahenduste ja mööbli disaini osas, milles nii väga üksmeelele ei jõutud,“ sõnas Remmelg.

Aga nagu öeldakse, raha paneb asjad paika. Raamatukogu ehituse kogumaksumus on 577 540 eurot, millele lisanduvad kaasnevad abitööd. Kogu raamatukogu ehitustööd ja mööbli hanget rahastab Jõgeva vald.

Nõnda ootab lugejaid septembris ees suur ja avatud ruum. „Kogu pindala on 430 ruutmeetrit. Võrdluseks, et meie vanas majas on pindala 450 ruutmeetrit. Uues majas võidame pinda tagasi fondiruumi arvelt, kuhu tulevad liikuvad arhiiviriiulid, mis annavad meile ruumi kokkuhoidu.

Esialgu oli ka fondiala avatud, kuid projekteerimise käigus oli seda võimalik muuta. Vajame fondihoidlat, kus on tagatud optimaalsed tingimused pikaajaliselt säilitatavatele teavikutele. Sinna paigutatakse ajalehtede aastakäigud ja kultuurialane ajakirjandus. Ka suurem osa laste ja noorte soovituslikust ilukirjandusest, sest kooli ja linnaraamatukogu fondid kolivad kokku ja nii ei võta nende suur eksemplaarsus avasaali riiulitel ruumi,“ rääkis Remmelg.

Lahendus näituste korraldamiseks

„Minu käest on küsitud, et kuidas uues majas näituste korraldamisega jääb? Valdavalt klaasist raamatukogu seinad (suured maast-laeni aknad, uksed) teevad kunstinäituste eksponeerimise keeruliseks. On küll mõned klaasivabad seinapinnad, aga terviklikku näitusepinda nendest ei moodustu.“

Kunstisõbrad ei pea aga pettuma, sest Remmelg arvas, et lahendus leitakse ja näitused jäävad ka tulevikus päevakorda. „Üks lahendus on, et näitused ei tule enam nii mahukad. Loodame saada ka vitriinkapi(d), mida meil varem ei ole olnud. Saame võimaluse presenteerida huvitavaid või väärtuslikke esemeid ja see on meie külastajatele midagi täiesti uut. Raamatukogu tagastab vallale ka kunstikogu, mis on püsiekspositsioonina meil aastaid hoiul olnud,“ nentis direktor.

Lugejad peavad harjuma tõsiasjaga, et kui praegu saab ajakirjandust lugeda vaikses lugemissaalis, siis uues paigas sellist võimalust kahjuks ei ole. „Ei tea, kuidas meie lugejad avatud pinnaga harjuvad. Nurgakesi ja omaette olemise kohti tahaksime tulevikus juurde kujundada,” avaldas Remmelg lootust.

Jääb linnast kaugele

Ühtlasi muutub ka raamatukogu kaugus linnast, mis võib nii mõnelegi, eriti eakale lugejale liiga kaugeks jääda. „Mõned eakamad on öelnud, et sinna nad ilmselt tulla ei jõua, sest raamatukogu jääb kesklinnast kaugele. Praegu on raamatukogule üsnagi lähedal ka bussi- ja rongijaam, meie juures käiakse lugemisega aega parajaks tegemas. Esialgu võib raamatukogu külastatavus anda tagasilöögi, aga loodetavasti lugejate arv ajapikku stabiliseerub. Kuna hakkame kooliga ühes majas tegutsema, soovime teha koolilaste ja õpetajatega rohkem koostööd. Koolilastele aga soovitame juba praegu soovituslikku kirjandust suviseks lugemiseks varakult valmis varuda,“ sõnas linnaraamatukogu direktor.

Jõgeva valla arenduse peaspetsialisti Erki Tederi sõnul on mööbli hankes edukaks tunnistatud firma Kitman Thulema ja mööbli ostmiseks on rahalist ressurssi 92 108 eurot. Avasaali mööbel saabub orienteeruvalt 12. augustil.

„Alustame fondiruumi kolimisega, sest arhiiviriiulid saabuvad avasaali riiulitest varem. Põhimõtteliselt on kogu inventar uus, vana mööbliga sisustame komplekteerimise tööruumi ja direktori kabineti. Ehk veelgi mõni vana, hea ja praktiline mööblitükk vanast majast leiab sobiva koha uues elukohas. Esialgu oli sisekujundaja raamatukogusse projekteerinud kallimad riiulid, aga siis oleks tulnud veel paljust uuest mööblist loobuda. Lahti tuleb monteerida ka AIP-i arvutipark ja viia kaasa uude majja. AIP-i osakond on raamatukogus avatud kuni 28. juunini.

Praegu toimub linnaraamatukogus inventuur, mis kestab 30. aprillini. Inventuuri ajaks on paigaldatud üks arvutikoht vallavalitsuse fuajeesse ja värsket perioodikat saab lugeda kultuurikeskuses.

Raamatukogu on külastajatele suletud 1. juulist kuni augustikuu lõpuni. Anname raamatukogu sulgemise ajaks uut informatsiooni arvuti kasutamise ja perioodika lugemise võimaluste kohta. Lähimad avatud raamatukogud asuvad Siimustis ja Kuremaal.“

Oodatakse abikäsi

Kolimist uude majja alustatakse 22. juulil, kui raamatukogu töötajad on puhkuselt naasnud. Raamatukoguperet ootavad ees kiired ajad. Lisaks vanas majas teavikute kokku pakkimisele tuleb need uues majas kiiresti lahti pakkida, ära liigitada, alfabeeti panna ja riiulitele asetada. Pakkimistöödel on abiks õpilasmalev, kes abistab raamatukoguperet 2. augustini. 5. augustist ootab raamatukogupere appi vabatahtlikke, kelle kärmed käed aitaksid teavikutel kiiremini oma õige koha leida.

Ühtlasi otsib raamatukogu kolimisperioodiks kolimisfirmat, hinnapakkumisi oodatakse perioodil 15.–30. aprill. Kolimisfirma teenust vajatakse kaheks nädalaks ajavahemikul 22.–26. juuli ning 29. juuli–2.august. Pakkumistest saab teada anda Jõgeva Linnaraamatukogu direktorile. Kontaktandmed leiab raamatukogu kodulehelt.

Mis vanast raamatukoguhoonest edasi saab, ei ole veel teada, kuid maja on uudistamas käidud mitmel korral. „Ju kaalutakse erinevaid võimalusi,“ arvab Remmelg.

KERTTU-KADI VANAMB

blog comments powered by Disqus