Jõgeva linna rajatav keskväljak sai lõpliku lahenduse

Reedel allkirjastasid Jõgeva vallavanem Tiit Lääne ja keskväljaku projekteerija Villem Tomiste eskiisprojekti vastuvõtmise akti. Pärast konkursi võidutöö väljakuulutamist on eskiisprojektis tehtud vallavalitsuse poolt mitmed soovitud muudatused.


Projekti eesmärgiks on anda Jõgeva linnale atraktiivne välimus ja liita kaks peatänavat kokku ühtseks linnaruumiks ning pakkuda nii kohalikele kui ka külalistele erinevaid võimalusi vaba aja veetmiseks ja ürituste nautimiseks. Esimeses etapis saab uue näo kaubahalli, riigimaja, ärikeskuse ja kultuurimajaga piirnev ala. Ehitusprojekt on koostatud mitmes etapis ja viiakse ellu lähtuvalt ehitushanke rahastamistingimustest. Edaspidi projekt laieneb nii Betti Alveri kui Kahe Sõbra parki ja kultuurimaja tagusele alale.
„Veebruari lõpuks peaks valmima esimese etapi eelprojekt ning maikuuks peaks olema ka põhiprojekt valmis,“ kinnitas Jõgeva vallavanem Tiit Lääne.Kui kõik laabub plaanipäraselt, alustatakse esimesel võimalusel ka ehitustöödega.
„Loodaks sellega valmis saada juba 20. augustiks, Eesti riigi taasiseseisvumispäevaks. Kas ja kuidas see plaan aga teostub, sõltub palju ka hangetest ja ehitajast, juba aluslahendustega tegelemine on aeganõudev protsess. Välja tuleb ju ehitada nii elektri- kui ka kanalisatsioonilahendused, et tulevikus oleks võimalikult mugav keskväljakul toimetada,“ rääkis Lääne.

Mobiilne ja ajakohane keskväljak

Projekti kohaselt kaetakse keskväljak heledate kuusnurksete lumehelbemustriga betoonplaatidega ja platsi keskmesse on kavandatud väljaku tasapinnast purskavate jugadega purskkaev, mis on altpoolt valgustatud, plaanitud on lisada ka muusika. Kerkivad nii Eesti kõrgeim lipumast kui ka külmapealinnale sobilik kõrge külmasammas.
„Väljakule on planeeritud mitmeid lahendusi erinevateks üritusteks ja liigutatav mööbel aitab sellele kindlasti palju kaasa. Väljaku äärde on kavandatud ka turukioskid, sest praegune turu asukoht muutub,“ selgitas Tiit Lääne ja lisas, et lahendus peab tulema võimalikult mobiilne ja mugav kõigile.
Rohelust ja värvi annavad keskväljakule tulevikus jääpurika kujudele kasvatatavad liaanid ja liigutatavad taimekastid, kuhu on plaanis istutada lisaks lilledele isegi maitsetaimi. Tuleb konteinerhaljastus. Kultuurikeskuse esisele platsile on plaanis istutada uus jõulukuusk. Sinna tuleb ka välikino. Suure lava paigaldamise võimalus luuakse keskväljaku keskossa ja nii on kogu väljak mugav laatade, kontsertide ja festivalide korraldamiseks ning talvel on koht sobiv ka uisuplatsiks.
Kõnniteid hakkavad valgustama luulelambid ja kasutusele võetakse ka praegu lampidele paigutatud Betti Alveri luuletused, millele on plaan tulevikus lisada ka teiste kohalike autorite loomingut.

Parkimiskohtade arv pigem kasvab

„Liikluskorralduslikus mõttes on tegemist ühise ruumiga, kus tuleb küll rohkem arvestada jalakäijatega,“ selgitas vallavanem. „Parkimiskohti saab aga olema piisavalt nii autodele kui ka ratastele. Siin me järgi anda ei saa, sest surve parkimiskohtade järele pigem tõuseb ja seda ka tänu valmivale riigimajale. Meie eesmärk ei ole linnast liiklust välja viia, vaid elu juurde tuua luues erinevaid võimalusi nii kohalikele inimestele kui ka külastajatele ja see tuleb lõpuks kasuks ju kogu piirkonnale. Praegu on meil sobiva koha puudumisel raske korraldada ja saada oma piirkonda riiklikke suursündmusi või esinduslikke kontserttuure, kuid uue väljaku valmimisega anname hea võimaluse tulevikus neid siin korraldada.“
„Keskväljaku ajakohastamise projektiga soovime anda hoogu ettevõtluse ja kultuuri arengule ja muuta linn kohalikku identiteeti rõhutades esinduslikumaks, inimsõbralikumaks ja tänapäevasemaks,“ kinnitas vallavanem, et kõigi jaoks on vajalik, et oleks koht, kus saab ennast hästi ja mugavalt tunda.
17. detsembril toimunud Jõgeva vallavolikogu istungil oli plaanis keskväljaku eskiisiprojekti tutvustada ka avalikult, kuid kuna praegustele vallajuhtidele esitati umbusaldusavaldused ja volikogu päevakorda ei kinnitatud, siis jäi ka Tallinnast kohale sõitnud projekteerija Villem Tomiste poolt esitlus tegemata.
Arhitekt Villem Tomiste on ka Võru ja Rakvere linnade keskväljakute lahenduste autoriks ja omab juba suuri kogemusi sarnaste projektidega.

ULVI TAMM

blog comments powered by Disqus