Jõgeva linna noortekeskuses võeti mõõtu kõrvitsalaternate meisterdamises

Esmaspäeval võistlesid noored Jõgeva linna noortekeskuses kõrvitsate kaunistamises. Võidutsesid loominguline lähenemine ning fantaasia.


On oktoobri lõpp, õhus on tunda rõsket sügislõhna, kõnniteed on härmas ning taevas hiirhall, kõledad tuuleiilid keerutavad üles viimaseid kollakaspruune lehti. Jõgeva noortekeskuse põrandat katavad kaks piknikutekki meenutavat musta kilet. Toidukorvi asemel on meeskonnad koguned ümber kõrvitsate. Ümberringi lebavad vajalikud tööriistad – noad nikerdamiseks, supilusikad urgitsemiseks, käärid viimistlemiseks ning salarelvana piparkoogivormid, ikka põnevate mustrite loomiseks.

Jõgeva linnavalitsuse noorsootöö peaspetsialist Kaire Sakjas sõnab, et kõrvitsad kinkis neile Kraaksupesa. Kõrvitsaid küll jagub, ent võrreldes varasematega aastatega on need pisikesed. Kuid noori see ei sega, nii pidavatki eriti nunnu laterna saama. 

Noorte algatus

Kõrvitsalaternate meisterdamise võistluse algatasid kolm noortekeskuse tüdrukut Lotta Lisell, Getter ja Anne-Greete. “Kui noorsootöötaja Kaire meile sellest mõttest rääkis, tahtsime ise korraldama asuda,” räägib Lotta Lisell. Tüdrukud hakkasid kohe kõrvitsate kaunistamise võistluse plakatite kujundama. “Pidime arutama, kunas ja kellele võistlus toimub ning millised on auhinnad,” lisab Getter.

Tüdrukute sõnul läks neil sündmuse planeerimisega umbes nädal, kuid lõpptulemus oli seda väärt – noored on põnevil ning hasardis kõrvitsate nikerdamisega. Neiud tunnistavad, et nad korraldasid noortekas esimest korda ise midagi teistele noortele. Varasemalt on nad osalenud juba korraldatud sündmustel. Tüdrukud on kogemusest nii vaimustuses ja kinnitavad, et see ei jää nende viimaseks algatuseks. “Tahame korraldada tüdrukuteõhtu,” tunnistab Getter. Lotta Liselli ja Anne-Greete hinnangul peab see olema eriti äge, mis trumpaks eelnevad tüdrukuteõhtud üle. 

Loominguline võistlus

Korraldajatena said neiud ka ise võistlusest osa võtta. Neile jäi kõige väiksem kõrvits. “Tahtsime sellest vampiiri teha. Kõik kordamööda nokitsesime,” tõdeb Lotta Lisell. Kuid oma loomingut silmitsedes tõdevad tüdrukud, et päris täpselt ei saagi aru, mis kõrvitsast välja tuli. Pigem on kollakal palli kassipoja nägu, ent aknakaunistuseks sobib see nagu valatult.

Lotta Lisell selgitab, et kõrvitsa kaunistamises erilist nippi ei ole – tuleb ettevaatlikult tegutseda ning aega varuda, kiirustada ei ole vaja. Kindla kavandiga üldiselt võistlustulle ei mindud. Läheneda tuli loominguliselt. “Lõikasime kõrvitsasse auke, see auk läks puruks,” näitab Martin enda kõrvitsat. “Tegime ikka edasi, nii tulid suu, silmad ja hambad,” selgitab meeskonnakaaslane Uku.

Poistele on appi tulnud Laura, kes on oma meeskonnaga võistlustöö juba lõpetanud. “Põhiline on kõrvits seest võimalikult tühjaks teha. Lusikas peab tugev olema, plastmasslusikaga kõrvitsasse küll asja ei ole,” muigab ta.

Kui võistlejatel kõrvitsad kaunistatud, panid noorsootöötajad igasse laternasse küünla. Hetkega täitus noortekeskus sumesooja valgusega. Isegi kõledas sügisilmas akna taga hõõguvaid laternaid vaadates hakkas mõnusalt soe.

Valminud laternaid uurides sai iga osaline anda hääle oma lemmiku poolt. Viisakuse mõttes endale hääli ei jagatud. Võitjaks valiti Laura ja Kerdo priske kõrvits, millel oli silmadeks täht ja kuu. “Meile tõi võidu kavalus,” teatab Kerdo uhkusega. “Seekord võitis fantaasia – kindalt plaani meil ei olnud,” lisab Kerdo meeskonnakaaslane Laura.

Lisaks sellele lähevad kõik laternate pildi noortekeskuse Facebooki lehele, kus hääletusel selgub rahva lemmik. Kuigi hääletus veel käib, on näha, et ka veebis on kõige populaarsem Laura ja Kerdo kõrvitsalatern.

MARGE TASUR

blog comments powered by Disqus