Jõgeva linn tähistab juubelit Jõgeva-nimeliste inimeste seltsis

Jõgeva tähistab sel nädalal linnaks saamise 80. aastapäeva. Omapärase ettevõtmisena on linna sünnipäevale kutsutud inimesed, kes kannavad perekonnanime Jõgeva. Möödunud aasta 1. jaanuari seisuga oli selline perenimi Eestis 119 mees- ja 117 naissoost isikul.


Raadio, omavalitsuse kodulehe ja sotsiaalmeedia vahendusel ning tuttavate kaudu levitatud kutse linna sünnipäevale kavatseb vastu võtta päris mitu Jõgeva perenime kandvat inimest. Üks neist on näiteks Saku lähedal elav Toomas Jõgeva.

„Olen perekonnanime Jõgeva alati huvitavaks nimeks pidanud, kuna see on üksiti kohanimi, aga kust me selle nime saanud oleme, selle kohta mul teadmised puuduvad. Jõgeva linnaga see nimi ilmselt seotud pole, sest mu isapoolne suguvõsa on pärit hoopis vanalt Võrumaalt ehk praeguselt Põlvamaalt, täpsemalt Karilatsist,“ rääkis Toomas Jõgeva.

Jõgeva linnas ta elanud pole, küll on ta aastaid tagasi olnud Jõgevaga tööalaselt seotud. Kui Jõgeva kultuurikeskust aastatuhande vahetusel renoveeriti, oli ta AS Tari projektijuhina tegev renoveerimisprojekti inseneriosade koostamisega.

„Mul on alles tore tänumeene, millel nimi „Jõgeva“ kordub õige mitu korda: Jõgeva linnavalitsus tänab Toomas Jõgevat kaasabi eest Jõgeva kultuurikeskuse renoveerimisel,“ sõnas Toomas Jõgeva. Ta lisas, et Jõgeva linna sünnipäevale on lubanud tulla ka tema tütar Birgit ning poeg Herman Hendrik ning loodetavasti on Jõgeva-nimelistel inimestel huvitav omavahel tutvuda.

Jõgeva-nimelised inimesed kutsutakse laupäeval, 26. mail toimuva linna sünnipäevapeo ajal ka publiku ette, kus päeva juht, esimeseks linnavanemaks Johannes Võsuks kehastunud Janek Varblas neid intervjueerib. Jõgeva-nimelised jäädvustavad end ka Jõgevale Pedja jõe äärde Eesti Vabariigi sajandijuubeli auks rajatavas tammikus: neil on au sinna puid istutada.

Jõgeva linna omavalitsusüksusena küll enam ei eksisteeri, vaid sellest on saanud Jõgeva valla osa, ent asustusüksusena on linn endiselt olemas. Jõgeva juubelile pühendatud ettevõtmisi jätkub tervesse maikuusse, ent sündmusterohkeimad päevad on 25. ja 26. mai.

Reede, 25. mai õhtul oodatakse kõigi Jõgeva valla asutuste ja ettevõtete esindajaid, taidluskollektiive ja sõpruskondi linna sünnipäevarongkäiku ning kesklinnas peetavale pika laua peole. Kultuurikeskuse välilaval astuvad üles noortebändid ja ansambel Traffic.

Laupäeval, 26. mail peetakse kultuurikeskuse ümbruses ja välilaval kevadlaata ja linna sünnipäevapidu. Pakutakse sünnipäevatorti, esinevad kultuurikollektiivid nii Jõgevalt kui kaugemalt, võistlevad rammumehed, tegutseb laste- ja noortelinn. Kell 14 on kõik oodatud Pedjakalda tammikusse, kus hakatakse tammesid istutama. Kesklinnast saab sinna sõita eribussiga.

KERTTU-KADI VANAMB

blog comments powered by Disqus