Jõgeva linn sai lõpuks ometi avaliku tualeti

Käimla ehitamiseks annetasid raha paljud eraisikud, kelle meelest avaliku käimla puudumine oli maakonnakeskusele häbiasjaks. Projekti osas võeti “?nitti” naabermaakonnas Lääne-Virumaal Emumäele püstitatud käimlast.

“See harmoneerus katuse kuju poolest kenasti Jõgeva linnavalitsuse hoonega,” arvas käimla rajamise eestvedaja, Jõgeva MC president Igor Ellisson.

Tema sõnul on Jõgevat külastavad eri riikide motomatkajad ? ja tänu Jõgevatreffidele käib neid siin palju ? aastaid kurtnud avaliku käimla puudumise üle. Jõgeva kaubahallis üldkasutatav tualett, tõsi küll, on, ent sealt ei oska võõras seda üldjuhul otsida. Ning ajal, mil kaubahall suletud, ei ole sellest tualetist ka abi.

“Otsustavalt tegutsema sundis meid asjaolu, et lisaks Jõgevatrefile on tänavu Jõgeva MC korraldada ka maailma mototurismi tippüritus, Rahvusvahelise Mootorrattaspordi Föderatsiooni ehk FIMi egiidi all toimuv FIM-Ralli,” ütles Igor Ellisson.

Kuigi FIM-Ralli tuleb FIMi poolt kehtestatud majutusnõuete tõttu korraldada Tartus, põikavad paljud motomatkajad kindlasti läbi ka Jõgevalt ning siis oleks plass lugu küll, kui nad keha kergendamise kohta kusagilt ei leiaks.

Osa kultuurist

“WC-kultuur on ju osa iga rahva kultuurist ja meie oleme alati selle poole püüdnud, et välismaa motomatkajatel Eesti WC-kultuurist ebameeldiv mälestus ei jääks,” ütles Igor Ellisson. “Kui meil näiteks neli aastat tagasi FIM-Ralli “väiksemat venda”, FIM-Motocamp’i tuli korraldada, siis võtsime me huvisõidule mööda Jõgevamaa kauneid paiku kaasa järelveetava käimla. Olnuks ju piinlik küll, kui eri riikide tsiklimehed-naised oleksid pidanud kauneid Vooremaa- või Peipsi-vaateid nautima jalad ristis.”

Kui esimeste päevade avamiselevus möödas, tuleb MTÜl Jõgeva Rahvakemmerg kiiresti asuda lahendama fekaalide äraveo probleemi: kuna vee ja kanalisatsiooniga eurotualeti asemel valiti lihtsam ja odavam kuivkäimla variant, siis tekib “jääkprodukte” palju ja pidevalt. Õnneks on need juba turbaga segatud (nagu korralikus ökokäimlas ikka, on tualetipoti juures turbaanum ja kühvel!), seega sobivad hästi komposteerimiseks.

“Turbaga segatud fekaalid on tulevane tõhus väetis, nii et äraveetav kraam ongi vedajale veotasuks,” ütles Igor Ellisson. “Konkurss vedaja leidmiseks on juba välja kuulutatud ja usun, et mõni põllumajandusfirma on sellisest kraamist kindlasti huvitatud.”

Rõõmustab paljusid

“Pidasin motomatkajatest ennegi lugu, aga nüüd pean veel rohkem: see “habemega” käimlamure lihtsalt pidi lõpuks lahendatud saama,” ütles üks esimesi käimlakasutajaid Villem Õllelemb. “Pargis puu taga asjal käia ? see pole ikka viisakas ega Euroopa Liidu liikmesriigi kodanikele kohane.”

Uue avaliku tualeti üle rõõmustab ka Vooremaa: meiegi majja on aeg-ajalt sisse astunud inimesi, kes on häbelikult või vähem häbelikult küsinud, kas nad meie tualetti kasutada tohiksid. Paraku pole me alati aidata saanud, sest ühest tualetist kipub meil endalgi väheks jääma. Väikeste lastega emadel oleme siiski alati tualetti kasutada lubanud.

Õnnelikud oleme sellegi üle, et võime nüüd lõpuks ehk avaliku tualeti teemalised aprillinaljad ära lõpetada. Aga kuni tualetti polnud, tuli seda “rauda” ikka järjekindlalt taguda.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus