Jõgeva leidis endale x-faktoriga keskväljaku

Neljapäeva õhtul kuulutati Jõgeva kultuurikeskuses välja linnakeskuse võidutöö. Eesti Arhitektide liidu ja Jõgeva linnavalitsuse välja kuulutatud arhitektuurivõistluse Jõgeva linnakeskuse kujundamiseks võitis ideekavand „Akrobaat“ arhitektuuribüroolt Stuudio Tallinn OÜ.


Jõgeva linnakeskuse arhitektuurivõistlusele esitati üheksa tööd, millest kaheksa pääsesid hindamisele. Žürii otsustas premeerida viit parimat tööd. Esikohapreemia suuruses 10 000 eurot pälvis võistluse võidutöö „Akrobaat“ arhitektuuribüroolt Stuudio Tallinn OÜ. Töö autoriks on Villem Tomiste.

Võidutöö oli konsensuslik

„Kui me ideega välja tulime, oli selge, et tahame koostööd teha arhitektide liiduga. Täname arhitekte, kes lühikese ajaga suutsid välja pakkuda väga huvitavaid töid. Võitja välja selgitamine oli žüriil kindlasti keeruline, aga mul on hea meel tunnistada, et võidutöö on konsensuslik. Töös on Jõgeva linna keskväljakule sobiv x-faktor. Jõgeva saab maakonnakeskusele väärilise linnasüdame. Tulevane keskväljak on üks kaunimaid, kus saab korraldada suurüritusi ning kodanikel on hea vaba aega veeta,“ ütles Jõgeva vallavolikogu esimees Aivar Kokk, lisades, et ka võidutöös tehakse väikeseid muudatusi, et lõpptulemus veel parem oleks.
„Me saime selle, mis tahtsime,“ kinnitas Kokk, öeldes, et paari järgmise nädala jooksul soovitakse sõlmida lepingud ning rahaline võimekus lubab juba järgmisel aastal ehitushanke välja kuulutada ja töödega alustada.
„Hea avalik ruum“ programmi eestvedaja ja žürii liige arhitekt Kalle Vellevoog sõnas, et koostöö Jõgeva vallavalitsusega oli väga hea. Ja esialgsed hirmud, justkui oleks aeg töö tegemiseks liiga lühike, ei pidanud paika. „Tööde tase on väga hea, hinnaalandust kindlasti ei tehtud. Konkursi plussiks on see, et kõik läheb kohe tegemisele. Väljak peab lisaks esindusfunktsioonile olema eelkõige mõnus linnaruum, kuhu elanikud sooviksid tulla oma aega veetma,“ lisas Vellevoog.
Ent teistelgi töötegijatel ei tasu püssi põõsasse visata, sest elemente teistest töödest mõtleb vald edaspidi mujal kasutada. „Jõgeva linn ei ole ainult keskväljak. On veel kohti, kuhu tunduks, et esitatud ideed sobiks,“ mõtiskles Kokk.

Eesti kõrgeim lipumast

Konkursi võitnud ideekavandi baasil tehakse keskväljakust ja kahest peatänavast ühtne, terviklik linnaruum. Avarale väljakule pakub autor kaht suurt maamärki (majakat), Jõgeva uusi võimsaid sümboleid, Eesti kõrgeimat lipumasti ja hiiglaslikku jääpurikat. Töö vastab võistlusülesande eesmärkidele – see on terviklik, tänapäevane, esinduslik ning Jõgeva identiteeti rõhutav. Samuti võimaldab pakutud lahendus korraldada suurüritusi – mööbel on teisaldatav, väljak ja põhitänavad samas tasapinnas.
Võidutöö teinud Villem Tomiste ütles, et võistlustingimused olid väga hästi koostatud ja enamik asju oli juba enne arhitektide liidu ja Jõgeva vallavalitsuse esindajatega kohtumist läbi mõeldud. „Pärast vestlusõhtut ja seda siirust ning otsekohesust, mis Jõgeva valla poolt paistis, sain julgust asju teha just nii, nagu olin mõelnud. Enamus sellest, mis planeerin, on juba kohapeal olemas. Jõgeva kesklinn ongi kompaktne. Kogu väljak on kavandatud sellisena, et seda saab kogu aeg ümber teha, edasi arendada,“ kinnitas Tomiste.
Seni on Eesti Vabariik 100 ja Eesti Arhitektide Liidu koostöös sündinud arhitektuuriprogrammiga „Hea avalik ruum“ korraldatud arhitektuurivõistlused 20 linnas, millest üheksa linna rekonstrueeritud südamed on juba valminud (Tõrva, Põlva, Valga, Võru, Rapla, Rakvere, Elva, Kuressaare ja Kärdla). Sellel aastal on veel valmimas Viljandi uuendatud keskväljak.

Jõgeva linnakeskuse arhitektuurivõistluse teise koha ja rahalise preemia suuruses 8000 eurot pälvis töö „Õhukivi“, mille autorid on Tõnu Laigu, Aliis Mehide, Janeli Voll ja Kristjan Lind arhitektuuribüroost QP Arhitektid OÜ. Kolmandale kohale platseerus Eve Kombi, Liina-Liis Pihu, Kristi Tuurmanni ja Grete Veskiväli (Punktiir OÜ) loodud ideekavand „Jõgev“, mis pälvis rahalise preemia suuruses 6000 eurot. Lisaks andis žürii välja kaks võrdset ergutuspreemiat suuruses 3000 eurot projektidele „Julius“ ja „Telg“. Tööde autorid on vastavalt OÜ Sfäär Planeeringud ja Inphysica technology OÜ (autorid Mihkel Räni Laev, Kerttu Kõll, Maarja Tüür, Raul Kalvo ja Lauri Läänelaid) ning KA Arhitektid OÜ (arhitekt Erkki Annama).

KERTTU-KADI VANAMB

blog comments powered by Disqus