Jõgeva kultuurikeskuses tervitavad rahvast Hitler ja Putin

Rändnäitusel Jõgeva kultuurikeskuse galeriis vaatavad külastajatele vastu 26 Peterburist pärit vahakuju. Vahakujude muuseumi rajas omal ajal Peeter I ja enamus selle eksponaatidest on tehtud ebatavalise puudega inimestest: 17. ja 18. sajandil elanud seakärsaga naisest, kahe peaga mehest, ilma jalgadeta ja käteta naisest, keda kutsuti vaasnaiseks. Kõik sellised inimesed leidsid oma eluajal endale ka rakenduse. Mitmed teenisid leiba näiteks tsirkuses.

Vestlused pärilikkusest ja geenidest
Giid Vaike Kõressaar selgitas, et kujusid uudistatakse huviga, vahel ka hirmu ja põlastusega. Mõnegi külastajaga on tekkinud vestlus pärilikkusest ja geenidest. Oleme rääkinud, et kord esinenud kehaline puue võib pärast neljandat või viiendat põlve taas välja lüüa. Näitusel on vahakuju mehest, kelle jalad ja käed sarnanesid vähi sõrgadega. Üks külastaja rääkis, et ta on sarnase välimusega inimest ka ise Kaukaasias näinud.

Kultuurikeskusse on toodud vahakujud ka praegu elavatest kummalise kehaehitusega inimestest. Nii on seismas 1969. aastal sündinud maailma pikim mees kasvuga 237 cm ja 1959. aastal sündinud mees, kes kaalub 970 kilogrammi ja sööb päevas 10 kilo liha.

Vaike Kõressaar on uurinud ka pikkuse- ja paksuserekordi omanike eraelu. «Mõlemad mehed igatsevad endale omasuguse välimusega naist, keda nad siiani pole leidnud. Pikk mees on pannud koguni ühte Venemaa ajalehte kosjakuulutuse, millele aga keegi ei reageerinud,» rääkis giid.

Näeb ka kuulsusi
Vahakujusid tehakse ka ühes või teises valdkonnas ülemaailmse kuulsuse pälvinud isikutest. Jõgeva näitusel tervitavad rahvast küllalt väikesekasvuline Venemaa president Vladimir Putin, fasistliku Saksamaa juht ja Teise maailmasõja alustaja Adolf Hilter jt.

Samuti on näitusel väljas sotsiaalsete pahede küüsi langenud superseksuaalne Ameerika näitlejanna Marylin Monroe, punases võistluskostüümis võidusõitja Michael Schumacher. Tuntud filmitegelasele Fantoomile on aga keegi pihku pistnud maakonnalehe Vooremaa.

Esmakordselt oli Jõgeval võimalik vahakujusid näha neli aastat tagasi. Seekord tegi ettepaneku Jõgevale taoline näitus tuua Tartus asuv firma. “Jõgeva linnavalitsus otsustas unikaalse näituse linnatoomisele kaasa aidata, et pakkuda elanikele elamusterohket ja huvitavat vaheldust,» lausus Jõgeva linnapea Viktor Svjatõ?ev.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus