Jõgeva kirjandussõpradel käis külas Kristiina Ehin

Üleriigiliste raamatukogupäevade viimasel päeval, 30. oktoobril oli Jõgeva kirjandussõpradel külas luuletaja Kristiina Ehin. Külalist tuli linnaraamatukogu teise korruse lugemissaali kuulama suur hulk rahvast: Kristiina Ehin on tänapäeva Eestis üks neid, kelle elavat sõna ja mõtet inimesed kuulata tahavad, sest ta sõnadel on ilu ja värvi ning mõtetel kaalu. Öeldu käib nii tema luuletuste kui ka vabavormiliste mõtteavalduste kohta.


Kristiina Ehin on oma luuletekstide suurepärane esitaja. Ta loeb neid kuidagi vaikselt ja sugestiivselt, nii et mõte saab nähtavaks ja oluline tõuseb esile. Teisipäeva õhtul sai kuulda Ehini luuletusi õige mitmest kogust: nüüdseks on tal neid ilmunud seitse. Veidi saadi aimu ka sellest, mida hakkab sisaldama kaheksas, veel ilmumata kogu „Aga armastusel on metsalinnu süda”. Kui varasemate luuletuste hulgas oli rohkesti vabavärsilisi, siis uue kogu tekstinäidised olid kõik riimis.

Vabavärss ja riimluule

„Minu isa, luuletaja Andres Ehin oli 1960. aastatel üks neid, kes võitles vabavärsile välja eluõiguse eesti luules,” märkis Kristiina Ehin. „Vene luules jäi see võitlus pidamata. Seal võib vabavärsi looja tänini, piltlikult öeldes, kirikuvande alla sattuda. Aga mulle meeldib viimasel ajal riimis luulet kirjutada, katsetada eri värsimõõte, leiutada uusi liitsõnu jne. Praegu, mil vabavärss valdav, on see natuke nagu vastuvoolu ujumine, ent minu jaoks on riimluulel puhastav vägi, seda luues su maailmapilt korrastub.”

Luule kõrval on Kristiina Ehin loonud ka proosat. Sarjas Aja Lugu on ilmunud tema lapsepõlve- ja suguvõsaloo eredamad killud.

„Algul kahtlesin tugevasti, kas peaksin need lood kirja panema või mitte, ja ka suguvõsas oli neid, kes ettevõtmisse kriitiliselt suhtusid, aga hiljem on mõned sugulased tänanud, et need lood ikkagi kirja said, ” ütles Kristiina Ehin ja lisas, et tema ema Läänemaalt pärit, musikaalset, aga ka tööd rühmavat ja jumalakartlikku suguvõsa on uuritud juba pool sajandit.

Oma lapsepõlveloo panigi ta kirja mitte kümnete lehekülgede pikkuse üldistusena, vaid üksikute, aga talle väga oluliste emotsionaalsete kildudena. Nii tuli see raamat tema meelest ausam ja puudutavam. Luuletaja avaldas lootust, et tema eeskuju innustab ka Jõgeva inimesi oma lapsepõlvelugusid kirja panama.

Palju tiitleid

Kristiina Ehini nime taha võib panna tegelikult päris palju tiitleid: luuletaja, kirjanik ja tõlkija, aga ka õppejõud, raamatuillustraator, laululooja ja ansambli Naised Köögis liige. Aastaid tagasi on ta olnud isegi Mohni saarevaht. Paljudest tema elu tahkudest tuli Jõgeva linnaraamatukogu vestlusõhtul ka juttu. Otse autorilt sai osta Kristiina Ehini viimast luulekogu „Kohtumised” ning raamatusse ka autogrammi võtta. Kes soovib, võib Hooandja annetuskeskkonnas toetada järgmise kogu „Aga armastusel on metsalinnu süda” ilmumist ning kindlustada endale selle kiire kättesaamine. Projekti saab toetada 22. novembrini.

Teisipäeval, 6. novembril on kirjandussõpradel taas asja Jõgeva linnaraamatukokku: kell 17.15 saab seal kohtuda kirjanike Kerttu Rakke, Aime Hanseni, Mait Vaigu ja Ivar Sillaga.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus