Jõgeva kesklinnas hakatakse laupäeval kartulit võtma

Jõgeva kesklinna haljasalal kevadel monumendina kasvama pandud kartulisort „Jõgeva kollasel” on kartulimugulad koristamisküpsed. Seepärast toimub laupäeval südalinnas kartulivõtmispidu.


Täpsema ülevaate toimuvast andis Vooremaale „Jõgeva kollase” omaalgatusliku projekti üks eestvedajaid Maiu Veltbach.

Kartulivõtt Jõgeva kesklinnas on juba iseenesest eriline sündmus. Mis teevad selle aga iseäranis huvitavaks ja atraktiivseks?

„Arvan, et huvitav võiks olla juba ainuüksi see, et ühes kesklinnas selline sündmus üldse aset leiab. Kui Tallinnas Harju tänava kartulikasvatajad välja arvata, siis vist väga tihti ei kohta, et kartul oleks kesklinna kasvama pandud. Isiklikult arvan, et poistele võiks huvi pakkuda tehnika, mida näha saab ning lõke, kus kartul küpseb. Perenaised saavad proovida häid maitseid ja ideid toidulauale. Kui kõik läheb plaanitult, siis saab meelde tuletatud lõkkes küpsetatud kartuli maitse. Toimuvad ennustusvõistlus, „Jõgeva kollase” seemne oksjon ning saab ka kartuli noppimist ja kottivalamist meelde tuletada. Kuid kindlasti pole see suurusjärgult võrdne üritus Paunvere väljanäituse või küüslaugufestivaliga, pigem väiksem õdus olemine laupäevas.”

Vaadates sündmuse ajakava võib vist öelda, et projekti juhtgrupp on osanud ühendada Jõgeva, Põltsamaa ja Peipsi piirkonna. Kuidas see õnnestus?

„Kuivõrd kogu „Jõgeva kollase” projekti näol on tegemist kodanikualgatusega ning rahastusi ei ole kusagilt taotletud, siis jäi meil üle loota vaid headele inimestele. „Jõgeva kollase” projekt kesklinnas on pälvinud positiivset tähelepanu ning piirkondade kaasamiseks ei pidanud sugugi palju vaeva nägema. Peipsiäärse elu aktivistid ja toidugurmaanid Laidi Zalekešina ja Annika Oras avaldasid ise soovi meie kartulitoitudele Peipsiäärseid maitseid kõrvale pakkuda. Kaunid kandlelood Maria Mälleselt loovad päeva rõõmsaid meeleolusid ning aitavad inimestel toimuvat nautida. Temagi oli kohe valmis meiega liituma ja panustama.”

Vanaemad, vanaisad, emad, isad, lapsed ning noored vaatavad „Jõgeva kollast” küllap erinevast vaatevinklist. Kas sündmusel on midagi ahvatlevat igale põlvkonnale?

„„Jõgeva kollasel” on tõesti erinev tähendus erinevatele põlvkondadele. Toome päeval välja erineva ajastu kartulivõtu võimaluse, korvist ja konksust kuni tänapäevase kombainini, mis laserkiirtega seni inimestele kuulunud töö ise ära teeb. Postamendis kasvanud kartulitaimede saagist pakume külastajatele küpsekartulit, mis meie nooruses oli sügise ja kartulivõtu lahutamatu osa.

Eks kasvatatakse kartulit ennekõike siiski toiduks. Katrin Olesk LAUT Restost pakub lisaks eelpoolmainitule hõrgutavaid roogi kartulist ja köögiviljadest. ETKI teadlased pakuvad võimalust maitsta erinevaid kartulisorte.”

Kuidas saab kartulivõtuga panustada heategevusse?

„Kartulivõtu üritusel on tõesti võimalus head teha. Oleme koostöös Toidupangaga avanud võimaluse aiasaaduste annetamiseks abivajajatele. Kõik aiapidajad, kel saak oodatust suurem, või hinges lihtsalt soov head teha, siis olete oma porgandite, õunte, kaalikate, kapsaste, kartulitega ja muuga meie üritusele oodatud.”

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus