Jõgeva kesklinna püstitati päevaks noortetelk

Üleeile hommikul pandi Jõgeva kesklinna parki püsti suur telk. Telki kogunes peatselt päris palju ja väga noori inimesi, kes hakkasid meisterdama ja mängima. Askeldamist jätkus telgis õhtuni.

“Tulime kesklinna parki mobiilset noorsootööd tegema,” ütlesid Sirle Schneider ja Nele Graverson, kelle algatusel telk püsti pandi. Nele on Jõgeva linnavalitsuse ja Sirle Jõgeva vallavalitsuse noorsootöö spetsialist, ent mõlema kohta võib öelda ka lihtsalt noorsootöötaja, sest Nele tegutseb ka Jõgeva linna ja Sirle Jõgeva aleviku avatud noortekeskuses.

Kahest nimetatud keskusest pärinesid ka mängud, töövahendid ja materjalid, mille abil üleeile kesklinna püstitatud telgis noorte vaba aega sisustati. Mängida sai telekamänge ja lauajalgpalli, meisterdamishuvilised said maalida siidile ja portselanile ning teha plekist rinnamärke ja pärlitest ehteid. Töötubades osalejailt materjaliraha ei küsitud. Isegi tassi- ja siidsallitoorikud olid tasuta, sest olid hangitud ühe või teise projekti raames.

“Jõgeval on kindlasti veel noori, kes pole noortekeskusi üles leidnud või kes ei tea, mida noortekeskustes tehakse,“ ütles Nele Graverson. “Nendega me siia kontakti otsima tulimegi. Nende vanematega ka: paljud vanemad arvavad ju, et noortekeskustes vaadatakse lihtsalt telekat ega tehtagi midagi kasulikku.”

Nele ja Sirle olid küll need, kes noortetelgiga kesklinna tuleku mõtte välja käisid, ent õnneks polnud neil vaja seda vaid kahekesi teoks teha. Selles osas tuli neile appi Jõgeva linna noortevolikogu liikmeid, Jõgeva perekeskuse inimesi ning Jõgeva linna ja aleviku noortekeskuse juures tegutsejatest vabatahtlikke.

Publikupõuda ei tekkinud

Parki püstitatud telk hakkas kesklinnas ringi liikuvatele lastele ja noortele üsna ruttu silma ning kuue tunni jooksul, mil „vabaõhu noortekeskus“ tegutses, ei tekkinud seal publikupõuda hetkekski.

“Ega me ette küll ei teadnud, kas rahvast tuleb või konutame kahekesi telgi all,” ütles Sirle Schneider.

Kui palju noori päeva jooksul telgist läbi käia võis, seda ei osanud Sirle ja Nele täpselt öelda: nii liikuva seltskonna puhul oli raske statistikat teha. Silma järgi hinnates oli arvukamalt esindatud vanuserühm lapsed vanuses 9-12 aastat. Nele sõnul oli neil poiste jaoks natuke raskem tegevusi välja mõelda, sest näputöö noormehi üldjuhul ei huvita, sportlikumaid ettevõtmisi on aga kesklinnas keeruline korraldada. Samas on telk kesklinnas jälle hästi nähtav ning sinna sai kerge vaevaga ka elektri sisse. Tänu sellele said poisid näiteks ägedaid telekamänge mängida.

“Suvel ei tahagi noored eriti noortekeskusesse tulla, sest õues on ju parem olla. Tuppa kiputakse vaid siis, kui väljas on liiga palav ja noortekeskuses töötab konditsioneer,” ütles Sirle Schneider. “Aga need, kes täna meie tegemistest “maigu suhu” ja noortekeskuste asukoha teada said, leiavad ehk sügisel juba tee ka sinna.”

Hiiliv haldusreform

Nele ja Sirle arvasid, et jõuavad kooliaasta alguseni jäänud poolteise kuu jooksul ehk veel paar korda noortetelgiga väljas käia — korra Jõgeva linnas ja korra Jõgeva alevikus.

“Meil ongi Nelega omavahel väga hea koostöö tekkinud: oleme teineteisele igasugustes ettevõtmistes toeks,” ütles Sirle Schneider. “Naljaga pooleks võib öelda, et noorsootöö mõttes on linn ja vald juba ühinenud.”

8.-10. augustini peetakse näiteks Kuremaa järve ääres Udu talus Jõgeva linna ja valla ühiseid noorte suvepäevi, kuhu oodatakse umbes 60 noort vanuses 13-16 eluaastat. Nele ja Sirle sõnul on suvepäevade eesmärk panna eri piirkondade noored omavahel suhtlema ja innustada neid oma ideid teostama. Suvepäevi tulevad appi korraldama MTÜd Foorumteater ja Kalevite Kange Rahvas. Foorumteatri esindajad aitavad korraldada töötube, milles õpitakse konflikte lahendama ja keerulistes situatsioonides suhtlema ning valmistatakse ette vastavateemalised lavastused. Kalevite Kange Rahvas aitab läbi viia viikingipäeva.

Kes suvepäevadel osalemisest huvitatud, võtku kontakti aadressil sirle@jogevavv.ee või nele@jogeva.ee.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus