Jõgeva kammerkoori sünnipäev kujunes eredaks muusikaelamuseks

Möödunud laupäeval Jõgeva kultuurikeskuses toimunud Jõgeva kammerkoori 15. sünnipäeva kontserdil esitas koor laule erinevate aegade heliloojate ja luuletajate loomingust. Mitmeid etteasteid oli tervitajatelt, kõlasid ka ühislaulud.


Jõgeva kammerkoori sünnipäevakontserdi sissejuhatuseks mängis kontsertmeister Jaanus Kure klaveril Frédéric Chopini „Valss Ges-duur“ ja Scott Joplini pala „Meelelahutaja“. Seejärel palus õhtujuht Janek Varblas tugevat aplausi, mille järel sisenesid Jõgeva kammerkoori lauljad ja dirigent Margus Kask. Koorijuht ütles alustuseks nii: „Me oleme tundnud puudutust muusikast, see liidab erinevad isiksused.“

Vastastikku aidatakse

Sünnipäevakontserdi repertuaari valis Jõgeva kammerkoor mitu laulu, mis selle kollektiivi esituses kõlasid esimest korda – Wolfgang Amadeus Mozarti motett „Ave Verum“, Ester Mägi/Juhan Liiv „Laulikutele“, Tõnis Mägi „Pimedale muusikule“, Rein Rannap/Ott Arder „Sa oled mul teine“ ning lisapalana ansambli Vägilaste repertuaarist tuntud „Väravamäng“.

Külaliste esinemise avas Jõgeva Meeskoor Mehis, dirigendiks Merike Katt, solistiks Marta-Helene Hansing, kes õpib Jõgeva muusikakoolis viiulit ja kuulub ka rahvamuusikaansambli Tuustar koosseisu. „Mõnedki mehed on laulnud ja laulavad mõlemas kooris. Vastastikku on teineteist ikka aidatud,“ ütles tervituskõnes Mehise president Heino Ilves. Tervitused nii muusikas kui ka sõnas olid segakoorilt Sõbrahing ja Torma puhkpilliorkestrilt Mare Talve ja Kristi Talistu juhatamisel.

Jõgevamaa rahvakultuurispetsialist Pille Tutt kiitis tervituskõnes Jõgeva kammerkoori meeldejäävaid osalemisi-esinemisi nii maakondlikel kui ka üle-eestilistel laulupidudel. „Jõgeva kammerkoor on ainus koor meie maakonnas, kellel on oma kontsertmeister (esimestel aastatel Jelena Golub, siis Tiit Käosaar, praegu Jaanus Kure – toim). Margus Kask on teinud koori algusest peale, viisteist aastat, järjepidevalt edukat tööd dirigendina.“ Pille Tutt andis Margus Kasele ja Jõgeva kammerkoorile tänukirjad rahvakultuurikeskuse regionaalosakonna juhataja Kaja Allilenderi allkirjaga.

Jõgeva vallavanema Aare Olgo tänukirjad maestro Margus Kasele ja Jõgeva kammerkoori juhatuse liikmele Ülle Antonile andis üle Jõgeva abivallavanem Arvo Sakjas.

Kontsert lõppes oksjoniga

Margus Kask tunnustas Jõgeva kammerkoori juhatuse liikmeid Silja Piiri, Ülle Antonit ja lauljaid, kes on koori rivis selle algusest peale: Merike Katti, Ülle Antonit, Katrin Kuusvere, Domicele Tederit, Riina Klaari ja Kait Metslat.

Pärast tunnustamisi saabus aeg ühislauludeks, mida esitasid Jõgeva kammerkoor ja sünnipäeval osalenud külaliskollektiivid. Raimund Kulli/Mihkel Veske „Kodumaad“ laulis püsti seistes kaasa ka publik.

Kontsert lõppes oksjoniga, kus müüdi Jõgeva kammerkoorile kuulunud kultuuriloolise väärtuse ja põneva väljanägemisega meeneid ja teisigi esemeid. „Oleme koos abikaasaga Jõgeva kammerkoori fännid ja püüame külastada kõiki kontserte. Sünnipäevaks tõime kaasa palju kallistusi,“ ütles jõgevlanna Liidia Sootla.

„Mäletan hästi Jõgeva kammerkoori esimest kontserti. Koor on tutvustanud Jõgeva laulukultuuri ka sõpruspiirkondades, näiteks Leedus Jonovas,“ ütles kunagine Jõgeva linnapea, hilisem maavanem ja tänane Jõgeva abivallavanem Viktor Svjatõšev.

„Kontsert oli tõeliselt hea. Marguse muusikahuvi algas varakult. Ta oli üsna väike poiss, kui Peipsiäärses kirikus ühte kontserti kuulasime ja mõned päevad hiljem hakkas ta kodus laulma üht seal kuuldud laulu. Tundub, et muusika tunnetus on talle kaasa sündinud,“ rääkis Jõgeva kammerkoori dirigendi isa Endel Kask. Sünnipäeva kontserti külastas ka koorijuhi ema Elve Kask.

Sain meie aastapäeva kontserdilt elamuse, mis vajab veel läbi tunnetamist, kuid mida jätkub väga pikaks ajaks,“ arvas Margus Kask. „Olen tänulik kõikidele lauljatele, kes on läbi aastate kooris olnud. Lisaks neile seitsmele, kes on algusest peale laulnud, tuleb esile tõsta ka meeste hulgast Rene Aavolat, Sven Heinolat, Ainar Ojasaart ja Ilmar Isakari, kes samuti väga, väga pikalt koori tegevuses aktiivselt osalenud. Rene liitus näiteks kooriga pool aastat peale algust. Suur rõõm on ka fännidest, kes meie igal kontserdil kohal viibivad. Soovime pakkuda kuulajaile alati midagi ilusat. Teekond kooriga on osutunud väga põnevaks ja paistab, et tegevusindu jätkub kõigil veel kauaks,“ lisas Margus Kask.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus