Jõgeva Jõuluvana kirjutati juturaamatusse

 

Teisipäeval esitles kirjanik Hille Karm oma järjekordset kogupereraamatut pealkirjaga “Joosep läheb Jõuluvanale külla”, milles väike pealinna poiss külastab oma perega Jõgeval elavat Eesti Jõuluvana.

Eluaeg kirjutamisega tegelenud Hille Karm peab end siiski pigem ajakirjanikuks kui raamatukirjutajaks, kuid vaatamata sellele on ta raamatuid kirjutanud kaheksakümnendatest aastatest saadik. Kogu perele mõeldud raamatuid hakkas Hille Karm kirjutama mõned aastad tagasi, kui ta leidis, et lood, mida ta oma lastelastele räägib, tasuks kirja panna. Tema esimeses raamatus “Väike vahva vanaema” ongi kirjas just need jutud. Järgmine raamat sündis koostöös kõige vanema lapselapse Märteniga, kes nõudis, et vanaema kirjutaks raamatu robotist. Nii sündiski raamat “Robot Robin saab südame”.

Möödunud aastal ilmus kogupereraamat “Joosep ootab Jõuluvana,” millele ilmus tänavu järg “Joosep läheb Jõuluvanale külla”

Hille Karmi raamatutes on ühendatud vanaaegsed jõulutraditsioonid ja nüüdisaegne maailm. Näiteks on esimeses jõuluraamatus juttu sellest, kuidas Lapimaa Jõuluvana interneti teel kõikide maade jõuluvanadega ühendust võtab. “Lastele on ka oluline teada, miks neid jõule ikkagi peetakse. Muidu arvavad lapsed, et jõulud ongi üks suur laat ja sellepärast on minu raamatutes sees ka jõulude tegeliku tähenduse sõnum,” ütles kirjanik, lisades, et nende kogupereraamatute idee on avardada ka vanemate või vanavanemate mõttemaailma ning ärgitada neidki oma mälestusi ja lastele räägitud jutte üles kirjutama.

Idee ühest külastusest

Kui eelmises raamatus on juttu Lapimaa jõuluvanast, siis sel korral soovis kirjanik kirjutada midagi eestimaist ning eelmisel aastal jõudis temani kuuldus Külmalinnas Jõgeval elavast Jõuluvanast. Kuna Hille Karmil polnud Jõgevaga mingit varasemat kokkupuudet, siis otsustas ta jõulurahu väljakuulutamise päeval meie linna külastada.

Juba päevase külastuse põhjal tekkis kirjanikule selge pilt, mida ja kuidas kirjutada. “Mulle meeldis see, mida ma nägin. Eriti see, et siinsed inimesed ei otsi vabandusi, vaid võimalusi,” tunnistas Hille Karm ning rõhutas, et Tallinnal on Jõgevalt nii mõndagi õppida.

Raamatus on Jõgeva kultuurikeskuse ja Jõuluvana, kelle nimi raamatus on Jõgevajõul, toa täpne kirjeldus. Juttu tehakse ka Piiri pargist ning Hea Linna Vaimust. Lisaks mitmetele seiklustele plaanib Jõgevajõul raamatus endale uue maja ehitamist ning autor loodab salamisi, et Jõuluvana selle endale kunagui ka reaalselt saaks.

Koostöö noorema tütrega

Kõik Hille raamatute illustratsioonid on teinud tema noorem tütar Reet Helisabeth Karm ning erandiks polnud ka vastselt presenteeritud kirjutis. Pildid on tehtud ainult teksti põhjal, sest Reet Helisabeth polnud ise varem Jõgeval käinud.

Tütre sõnul on ema kirjutatud raamatutele väga lihtne illustratsioone teha. “Nii kui teksti läbi loen, tuleb pilt silme ette,” sõnas kunstnik. Hille enda sõnul on nii hea töötada, kui kirjutaja tunneb joonistajat ja vastupidi.

Praegu on Hille Karmil käsil uudne projekt, millest ta veel täpsemalt rääkida ei taha. Salapärane kirjutis peaks ilmuma tuleval kevadel. Hille enda sõnul on see selline teos, mis on mõeldud täiskasvanutele ja mis kutsub kindlasti paljusid lugema.

Järgmist kogupereraamatut ta veel kirjutama pole hakanud, kuid idee on olemas. “Reedal on üks tore kass nimega Tommi ja üks mõte on kirjutada raamat selle looma tegemistest,” ütles kirjanik.

iii

EILI KOITLA

blog comments powered by Disqus