Jõgeva jaoks oli üleeilne torm keskmine

Veel eelmisel õhtul mõõdeti kolme tunni kestel kõige tugevama tuulepuhangu kiiruseks 12 meetrit sekundis

Helle Raudsepp ilmahuvikeskusest rääkis, et päeval andis torm natuke järele, sest kella 14 ja kella 17 vaatlusandmete andmetel mõõdeti kolme tunni kestel kõige tugevama tuulepuhangu kiiruseks 19 meetrit sekundis. Õhtupoole hakkas tuul uuesti tugevnema ja kell 20.00 mõõdeti suuremaks tuule kiiruseks Jõgeval juba 20 meetrit sekundis.

Tuulepuhangud polnud eriti tugevad

Sellised tuulepuhangud ei ole Jõgeval olnud haruldased, sest nii tugevaid tuuli on registreeritud veel näiteks aastatel 1983, 1989 ja 2001. aasta jaanuaris.

Jõgeva ümbruse kõige laastavam torm oli aga 2001. aasta 16. juuli äikesepuhangu aegu, mil hinnanguliseks tuulekiiruseks saadi 30 meetrit sekundis. Täpsemat arvnäitu ei õnnestunud sünoptikutel siis saada, sest elektrikatkestuse tõttu olid aparaadid rivist väljas.

Rekordtorm 2001. aasta 16. juulil

Tol korral murdusid mitmed puud Jõgeva linnas. Ka ilmajaama juures murdus kaks kuuske. Puude ja suurte okste murdumiste tõttu oli Takistatud liiklus Piibe maanteel, sealhulgas ka Jõgeva linna piires. Kõige hullem pilt maakonnas avanes siis Kärde mäe piirkonnas, kus torm oli maha murdnud mitmetel hektaritel puid ja kilomeetreid elektriliine.

Helle Raudsepp rääkis veel ühest meteoroloogilisest terminist ? keskmisest tuulekiirusest kümnes minutis. Nii mõõdeti pühapäeva hommikul kell viis kümne minuti keskmiseks tuulekiiruseks 10 meetrit sekundis ja kell kaheksa 9,9 meetrit.

“Ei mäletagi, millal Jõgeval viimati nii suurt kümne minuti keskmist tuulekiirust mõõdeti,” lisas ta.

Päästetöötajad puhastasid teid

Jõgevamaa päästeteenistusele oli eile õhtuks saabunud 16 väljakutset loodusjõududest tingitud õnnetustele. “Põhiliselt tegelesime tormiga langenud puude teelt kõrvaldamisega. Esimene appikutse jõudis meieni pühapäeva varahommikul veerand kuue ajal. Jõgeva lähistele Õuna külas oli teele langenud puu liikluse sulgenud. Kella kümneks olime jõudnud likvideerida kolmteist tugevast tuulest põhjustatud ohtlikku olukorda. Väljakutsetel käisid kõik komandod, põhirõhk oli siiski Jõgeva keskkomando meestel (meeskonnavanem Jann Einamann), kes tegi kaheksa väljasõitu. Päästeteenistuse tööd häirisid elektrikatkestused, mis mõjutasid raadiosidet. Pühapäeval olid vooluta Põltsamaa, Palamuse ja Tabivere komandohooned. Rivist olid väljas Torma ja Pajusi vallas Kõrkkülas asuvad raadiomastid, mille kaudu peetakse ühendust häirekeskusega. Täna hommikul oli peale Tabivere kõikides komandodes elektrivool taastatud,” selgitas Jõgevamaa päästeteenistuse operatiivteenistuse osakonna juhataja Tõnu Vare eile pärastlõunal.

Auto ja maja jäid puu alla

Pühapäeva hommikul langes Siimusti alevikus tee äärde pargitud veoauto kabiinile põlispuu. Volvo kättesaamiseks vajati traktori ja päästeteenistuse abi. Jõgeval Mustvee maantee 7 murdus kõrge kask. Vana puu ladvad lõhkusid naabermaja eterniitkatust. “Läks isegi õnnelikult, et vaid veidike riivas, kuid näe, üle tosina plaadi lõhkus ikkagi. Ime veel, et see teine, ohtlikult vana puu püsti jäi. See tuleks maha võtta, enne kui õnnetus juhtub,” näitas majaelanik Heino Ilves tormiöö tagajärgi. Eile käiski ta linnaaedniku juures sellele puule raieluba taotlemas. Jõgeval said kannatada Ristiku tn 3 ja Kruusa tn 1a majade katused. ASi Jõgeva Elamu ehitusmehed käisid pühapäeval suurelamu katusel ja paigaldasid terveks jäänud eterniitplaate tagasi, kuid katus veel vettpidavaks ei saanud. Mis sellest katusest edasi saab, arutatakse koos majanõukoguga homme.

Jõgeva tuukrid Pärnumaal

Et tormikahjustused polnud Jõgevamaal eriti rasked, läksid päästeteenistuses tuukrid Tanel Sermat, Veiko Mandre, Tarmo Õun ja Aivar Komp pühapäeval koos oma varustuse ja paadiga appi Pärnumaa kolleegidele. Üleujutuste tõttu vajati seal eelkõige nende abi.

Jõgevamaa päästeteenistus kutsus eile erakorraliselt tööle kuus meest Jõgevalt, Põltsamaalt ja Palamuselt, et anda abi elektriliinidele langenud puude kõrvaldamisel.

Päästebrigaadid ootavad abivajajate signaale, et puhastada teed ja elektriliinid langenud puudest. “Kõrgepingeliinid tahame kindlasti ära puhastada esmaspäeval, kuid kõiki alajaamu esmaspäeval töökorda ei saa,” nentis maavanem Aivar Kokk ning lisas, et raske ja keeruline olukord on praeguseks siiski kontrolli all.

RAIVO SIHVER
ARDI KIVIMETS



Elistvere asukad jäid tormist puutumata

Tugevad tormituuled toovad alati palju muret Elistvere loomapargi töötajatele: kui tuules murdunud puud tarade peale kukuvad, on oht, et loomad pääsevad tarandikest välja. Kõige tugevamad rajuhood ründasid parki pühapäeva varahommikul.

“Kõige suurem mure oli mul ilveste pärast: nad on head ronijad ja neile piisab välja pääsemiseks aia najale küllakile vajunud puustki. Vabalt ringi luusivad poolkodustatud ilvesed oleksid aga päris suur probleem,” ütles loomapargi perenaine Asta Sarv.

Üks väike puu ilveseaia najale tegelikult kukkuski, aga see kõrvaldati sealt enne, kui metsakiisud väljapääsemisplaane hauduma jõudsid hakata.

Rohkem kurja tegid tormi murtud puud põdra- ja hirveaiale. Kõige kurvem oli see, et kuus-seitse ridamisi murdunud puud lõhkusid tubli lõigu tuliuut, vaid kuu aega tagasi valminud korralikku põdraaeda. Ohtlikud olukorrad likvideeriti aga sealgi enne, kui tormist ja puude murdumisest ?okis loomad end üldse koguda jõudsid.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus