Jõgeva Haiglasse oodatakse suitsetamisest loobuda kavatsejaid

 

Jõgeva Haigla polikliiniku korpuses asub suitsetamisest loobujate nõustamise kabinet, kuhu arst Vilve Vend ja õde Maie Kuusik ootavad nõu ja mõnikord ka ravimeid vajavaid nikotiinisõltuvusest vabaneda soovijaid.

Ligi kolm aastat tagasi avatud kabineti külastajateks on erinevas vanuses ja paljudest piirkondadest pärit inimesed. “Eriti on kabinetti oodatud noored, sest mida varem suitsetamisest loobuda, seda kasulikum tervisele, ” ütles doktor Vilve Vend.

Ta rääkis, et vastuvõtt suitsetamisest loobujate nõustamise kabinetis hakkab jutuajamisest kliendiga, kus kuuleme tema kavatsusest, räägime, kuidas halva harjumuse maha jätmist alustada ja missugused ajutised kõrvalnähud sellega kaasneda võivad. 

Mõnele piisab vestlusest

“Paljudel on sedavõrd tahtejõudu, et nad suudavad  suitsetamisest loobuda juba nõustamisvestluse tagajärjel. Vajaduse korral soovitame aga osta apteegist suitsetamisvastast plaastrit või närimiskummi. Kui on aga tarvis, kirjutame välja ka retsepti vastavale ravimile. Konsulteerimisega tegeleme koos õde Maie Kuusikuga. Mõlemad oleme osalenud ka teemakohastel koolitustel ja tegeleme pidevalt enesetäiendamisega. Retsepti saamiseks tuleks aga pöörduda minu kui arsti poole,” rääkis doktor Vend.

Suitsetamisest loobujate nõustamiskabinetti tullakse põhiliselt selleks, et hoida oma tervist ja vältida mitmesuguseid haigusi. “Väga arukalt teevad tulevased emad, kes nõu saama tulevad. Nad mõistavad, et ise suitsetades kahjustavad nad ka oma lapse tervist. Teatavasti hakkab suitsetamine lapsele mõjuma juba looteeas. Mõnikord on olnud nii, et üks abikaasadest on meilt abi otsinud ja suitsetamisharjumusest jagu saanud, aasta hiljem tuleb samasuguse eesmärgiga ka teine abikaasa. Nii mõnigi kord leiavad meie kabineti ukse üles ka kooliõpilased, kellele tuleb vahel selgeks teha, et vesipiip pole sugugi tervisele vähem kahjulik kui tavaline sigaret. Kord käisid aga korraga nõu saamas ühe Jõgevamaa asutuse kõik tööajad, kellel oli plaan suitsetamisest loobuda, ” rääkis Vilve Vend. 

Koos on kergem

Arsti sõnul õnnestub suitsetamise mahajätmine kõige paremini siis, kui peres, sõpruskonnas, töökollektiivis või miks mitte ka klassis sellekohane otsus ühiselt vastu võetakse.

<p class=”MsoNormal” style=”MARGIN: 0cm 0cm 0pt; TEXT-ALIGN: justify”>“Siis on suitsetamisest loobuda kavatsejad ka üksteisele toeks ja pealegi muutuvad ühised ettevõtmised suitsuvabaks. Soov suitsetamisharjumusega üheskoos hüvasti jätta on teretulnud ka seetõttu, et siis pääsevad ka mittesuitsetajad passiivse suitsetaja rollist, mis on samuti tervisele väga kahjulik.”

Vilve Vend kommenteeris ka levinud arvamust, nagu kaasneks suitsetamisest loobumisega kehakaalu tõus. “Suitsetamisega on üldse seotud mitmeid müüte. Suitsetama hakatakse ju tihti sellepärast, et seda  tegevust peetakse popiks, meeldivaks seltskondlikuks ajaviiteks ja ühtlasi närve rahustavaks. Mis puutub kehakaalu, siis võib see pärast suitsetamise maha jätmist vahel tõesti tõusta. Kaalu saab aga  taas normi, kui hakata oma vabal ajal rohkem sportima ja reguleerida oma toitumisharjumusi. Selliste tervislike eluviisidega tegelemiseks jagame soovitusi ka oma kabinetis.” 

Oluline on tahtmine

“Eriti tublid ja tugeva tahtega on olnud kliendid, kes pole suitsetanud terve aasta või kauemgi. Neid loeme mittesuitsetajaiks. Mõned konsultatsioonil käinud on aga suutnud paar kuud ilma suitsuta läbi ajada, kuid tulevad seejärel taas nõu ja abi otsima. Ka see tõestab soovi suitsetamisest priiks saada. Meie kabinetis võiks aga kindlasti senisest märksa rohkem inimesi käia. Nõuanded on tasuta. Tarvis on vaid aeg Jõgeva haigla registratuuris kokku leppida,” ütles Vilve Vend.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus