Jõgeva Gümnaasiumi õpilased koristasid Siimusti metsa

Jõgevamaalt osaleb Riigimetsa Majandamise Keskuse (RMK)ja mittetulundusühingu Timur poolt korraldatavas metsakoristuskampaanias Jõgeva Gümnaasium. Kümmekond nimetatud kooli õpilast käis eile koos Laiuse metskonna töötajatega koristamas Siimusti puhkemetsa.

Laiuse metskonna metsaülem Jaan Anni ütles, et kooliõpilased on vabatahtlikena koristuskampaaniates osalenud ka eelmistel aastatel ning neist on alati olnud väga palju abi. Anni sõnul sel aastal täiskasvanud vabatahtlikke ei ole, kuid eelmisel aastal osales ettevõtmises ka Ühispank. Anni sõnutsi oleksid nad abilistele veelgi tööd leidnud, kuid soovijaid polnud. Metsaülem täpsustas, et vabatahtlike leidmisega tegeles OÜ Timur, metskonnad pakkusid noortele koristamiseks välja sobilikud objektid.

Anni sõnul koristavad kampaania raames metsa ka metskonna oma töötajad ja sellega alustati juba nädala alguses. Kevadel toimunud heakorrakampaania raames korjasid Laiuse metskonna töötajad ning vabatahtlikud abilised kokku ligi kaks tonni prügi. “Kui suur on sügisese koristusaktsiooni ?saak?, selgub reedel, kui kokku korjatud rämpsu autole laeme,? ütles Anni.

Metsaülema sõnul on inimesed muutunud teadlikumaks: metsa all vedeleb vähem lahtist prügi, kuid see-eest on seda hulganisti toodud mustades kilekottides. On kõikvõimalikku olmeprügi, tänavu on leitud väga palju kaltsukotte. “Kotid on täis topitud kõikvõimalikke riideid, alates üleriietest ja lõpetades aluspesuga,” rääkis Anni.

Pudeleid on võrreldes kevadega küll vähem ja suisa televiisoreid ei ole sel sügisel ka veel metsast leitud. “Kõige suurem mure on aga autokummidega, millega meil ei ole tegelikult midagi suurt peale hakata, sest neid ei taha isegi prügilad,? ütles Laiuse metsaülem. Metsa puhastades on leitud sõidu- ja veoauto-, aga ka traktorikumme. Mõnes kohas on kumme lausa nii palju, et Anni sõnul on need kohale veetud kas järelkäru või veoautoga.

Lisaks Siimusti metsale koristavad metskonna töötajad prügi ka mujalt nende aladele jäävatest metsadest, näiteks Kuremaalt ja Alaverest.

Metsaülem avaldas lootust, et ehk on need lapsed, kes koristuskampaaniate ajal abiks käivad, hiljem teadlikumad ning ei kipu oma jäätisepaberit kergekäeliselt maha viskama. Tegelikult on aga eriti kevadine teeäärte puhastamine üsna raske töö ning seda võiksid teha täiskasvanud. “Peamised prügiloopijad on ikkagi täiskasvanud, mitte lapsed,? lisas Anni.

Kampaania lõpeb esimesel oktoobril üleriigilise koristuspäevaga, mille raames toimub suur koristusaktsioon Tallinna ümbruse metsades, mis on eriti prügised. Väiksemaid koristuskampaaniaid toimub sel päeval üle Eesti. Lisaks kooliõpilastele osaleb koristusaktsioonides ka täiskasvanuid, näiteks on üks orienteerumisklubi väljas neljakümne liikmega. Laupäeval lähevad appi metsa koristama ka Riigimetsa Majandamise Keskuse juhid ning peakontori töötajad, samuti keskkonnaministeeriumi ametnikud.

Kampaania eesmärgiks on suurendada inimeste keskkonnateadlikkust ning juhtida tähelepanu sellele, et kuigi karistused looduse reostamise eest on muutunud karmimaks, jätab inimeste suhtumine looduskeskkonda endiselt soovida.

“Kuigi olen kindel, et kõik kampaanias osalejad on kindlasti keskkonnateadlikud, on oma käega metsaaluse prahist puhastamine parim motivaator looduse väärtustamise õppimisel. Kes on käinud kasvõi korra metsa koristamas, ei jäta kindlasti kunagi oma pudelit metsa alla,? ütles üks kampaania eestvedajatest, RMK metsamajanduse keskkonnajuht Toomas Väät.

Ta ütles, et huvi metsakoristuskampaania vastu on väga suur. Koolid, kellele on vastav ettepanek tehtud, on enamasti kõik kampaaniaga ühinenud.

MTÜ Timur projekti koordinaatori Helvin Kaljula sõnul on väga meeldiv, et aktsioonis löövad aktiivselt kaasa ka väikesed koolid.

Toomas Väät ütles, et on meeldiv, et inimesed on muutunud aasta aastalt teadlikumaks ning prahti jääb metsas vähemaks, vähemalt puhkealadel kasutatakse prügikonteinerit.

Eelmisel aastal võttis kampaaniast “Mets puhtaks!? osa tuhat vabatahtlikku, kelle abiga koristati sada tonni prügi. Kõige prügisemad metsaalused on Tallinna lähiümbruses. Eriti palju prahti vedeleb suvilarajoonide lähedastes metsades. Ka teiste meie suuremate linnade lähiümbrused on prahised.

EVA KLAAS

blog comments powered by Disqus