Jõgeva Gümnaasium täitub muusikaga

Algavad muusikapäevad, nagu ikka, koolisiseste kontsertidega. Esmaspäeval on külas Jaan, Ian Mikael ja Helena Victoria Kirss, kes korraldavad kolmele eri vanuseastmele rütmiloeng-koolituse, ning folkmuusikud Kärt, Jaak, Mart ja Ants Johanson. Teisipäeval annab Estonian VGV trio koosseisus Terje Terasmaa, Arvo Leibur ja Heiki Mätlik kontserdi ?Oh, mustlane, mängi!?, kolmapäeval saab kuulata Inna Lai loengkontserti käsikellamuusikast ning Rene Eespere lastelaule ja vene romansse Tui Hirve ja Naily Saripova esituses.

Neljapäeval esineb koolis löökpillikvartett koosseisus Hele-Riin Uib, Martin Sildos, Aleksandra Anstal ja Johan Bejke. Samal päeval toimuval salongiõhtul esitab vokaalkvintett koosseisus Mare Väljataga, Kaire Vilgats, Jakko Maltis, Dagmar Oja ja Jelena Juzvik muusikat klassikatöötlustest dzhässini.

?Gümnaasiumiastme õpilased saavad ühtekokku osa kuuest kontserdist, keskastme ja algklassiõpilased natuke vähemast,? ütles Jõgeva Gümnaasiumi muusikaõpetaja, Alo Mattiisenile pühendatud muusikapäevade peakorraldaja Maret Oja. ?Kuigi kontserdid on mõeldud eelkõige oma kooli õpilastele, võtame lahkesti vastu ka naaberkooli õpilasi ja linnarahvast. Meie kontsertidele ongi tekkinud linna eakamatest kultuurihuvilistest koosnev väike, aga aktiivne fänniklubi. Neid on alati hästi armas saalis näha. Paneme linna ka kontserdikuulutused üles.?

Kontsertide tellimine läheb Maret Oja sõnul aasta aastalt üha keerulisemaks, aga mitte niivõrd sellepärast, et muusikud on hõivatud või et hinnad tõusevad, vaid eelkõige sellepärast, et Jõgeva Gümnaasiumi õpilastel on suurem osa Eesti Kontserdi poolt koolidele pakutavaid programme juba nähtud.

Teatrit ka

Muusikalistele etteastetele pakuvad teisipäeva hommikul vaheldust Jõgeva Gümnaasiumi XIIb klassi õpilased, kes näitavad koolikaaslastele oma teatriõpetuse lõputöid. Gümnaasiumiosa b-klasside ehk humanitaarklasside õppekavva kuulub teatavasti ka teatriõpetus ning kahe ja poole aasta pikkune sellealane kursus lõpeb nelja rühma jagatult iseseisvate lavastuste loomisega. Tänavuste lavastuste teemaks on ?Meie elu lood?.

?Humanitaarklassi lavastuste etendamispäeva oodatakse alati: koolipere on põnevil ja esinejad ise ärevil,? ütles Maret Oja.

Muusikapäevade põhisündmus ? üleriigiline vokaalansamblite konkurss ? avatakse reede keskpäeval Jõgeva Gümnaasiumi aulas. Tunni aja pärast algaval esimesel kontserdil esinevad IV-V klasside ansamblid, teisel, kell 16 algaval kontserdil VI-VII klasside ansamblid. Laupäeval kell 10 läheb esinemisjärg VIII-IX klasside ansamblite kätte ning kahel viimasel, kell 12 ja kell 15 algaval kontserdil on lava gümnaasiumiastme ansamblite päralt. Esimesena astub nende seas üles Jõgeva Gümnaasiumi meesansambel, mida juhendab Maret Oja.

Paraku on see ka ainuke Jõgevamaa ansambel, keda üleriigilisel konkursil näha saab.

?Olen selle üle õigupoolest natuke pahane,? ütles Maret Oja. ?Maakondlikul konkursil selgitati ju välja eri vanuserühmade parimad ansamblid ja anti neile õigus osaleda üleriigilisel konkursil, aga paraku pole nad end sellele registreerinud. Samas saaks siin esinedes ju hindamatuid kogemusi.?

Ühtekokku osaleb konkursil praeguste andmete kohaselt 51 ansamblit. Eriti jõuliselt on esindatud näiteks Järvamaa (11 ansamblit), Tallinn (10), Saaremaa (8) ja Raplamaa (5). Rapla ansamlitega tuleb Maret Oja sõnul tavaliselt kaasa ka paarkümmend fänni, kelle hulgas arvukalt kunagi Mattiiseni päevadel võistelnuid.

Suur Kõrv

Zhüriisse ehk Suurde Kõrva kuuluvad tänavu Alo Mattiiseni tütar Anna-Mariita Mattiisen ja kursusekaaslane Andres Ammas, helilooja Olav Ehala, dirigent Raul Talmar, muusik Kait Tamra, Vanemuise kontserdimaja direktor Kulvo Tamra, Maarja Põhikooli muusikaõpetaja Tiit Raud ja Eesti Kontserdi kontserdiosakonna administraator Raili Jaanson.

?Raili Jaanson ongi see, kelle vahendusel olen aastaid muusikapäevadele kontserte tellinud,? ütles Maret Oja. ?Me oleme sada korda telefoni teel rääkinud ja sadu e-kirju vahetanud, aga mitte kunagi näost näkku kohtunud. Nüüd ütlesin Railile, et aitab sellest kirjutamisest küll, tulgu ise kohale ja vaadaku, mis üritus see üldse on, milles ta üle kümne aasta kaudne osaline on olnud.?

Nagu ikka, pakutakse ka Alo-päevadele kogunevatele noortele lauljatele väärt muusikaelamusi. Seekord esineb reede õhtul kell 18 Tartu Waldorfgümnaasiumi vilistlastest koosnev meesansambel Võta See. Samal õhtul kell 21 esitavad Mikk Dede, Kaitseväe segakoor ja instrumentaalmuusikud Alo Mattiiseni laule, sealhulgas viis tuntud isamaalaulu. Laupäeva õhtul kell 18, st ajal, mil Suur Kõrv konkursist kokkuvõtteid teeb, astub üles ansambel Vägilased.

?Mikk Dede on Türi Gümnaasiumi ansamblite koosseisus vähemalt seitsmel aastal Jõgeval võistelnud ning Waldorfgümnaasiumi poisidki on siin hästi tuntud,? ütles Maret Oja. ?Alo laulude kontserdist loodan aga kujunevat suisa minilaulupidu.?

 RIINA MÄGI            

blog comments powered by Disqus