Jõgeva elab ansamblilaululainel

<span lang=””>Jõgeva Gümnaasiumis algasid eile XIV Alo Mattiisenile pühendatud muusikapäevad. Nende raames toimuva üleriigilise koolinoorte vokaalansamblite konkursi laureaadid kuulutatakse välja täna õhtupoolikul.

Muusikapäevade algus on alati emotsionaalne. Selliseks muudab selle eelkõige lauljate ja juhendajate kokkusaamisrõõm ning Alo Mattiiseni muusikalist „Merineitsi“ pärineva laulu traditsiooniline ühislaulmine. Tänavuste muusikapäevade avamisel näidati taas ka kroonikakaadreid sellest, kuidas Eesti tipp-levimuusikud ja rahvas laulva revolutsiooni tipphetkedel ühiselt Alo Mattiiseni isamaalaule laulsid. Alot ennastki oli ekraanil näha.

„Korraldajad oskasid nii õigele nupule vajutada,“ ütles Paide Ühisgümnaasiumi muusikaõpetaja Anne Rikberg. „Kui minuvanustel läheb laulva revolutsiooni aegseid kroonikakaadreid vaadates silm märjaks, sest see on osake meie enda elukogemusest, siis noored vaatasid neid ammulisui: nende jaoks on ju üllatav, et eesti rahvas võib ka selline olla.“

Anne Rikberg on üks paljudest Mattiiseni-päevade „veteranidest“: ainult paaril aastal neljateistkümnest on tal jäänud Jõgeval käimata. Kõige edukam aasta oli mullune: siis tunnistati tema juhendatav poisteansambel VI-VII klasside ansamblite hulgas parimaks. Tänavu on Rikberg väljas samade poistega, ainult et nüüd tuleb neil võistelda juba järgmises, VIII-IX klasside ansamblite hulgas, kus mullust saavutust päris keeruline korrata, seda enam, et nii mõnelgi lauljal tuleb rinda pista häälemurde probleemidega. Lauluisu see aga poistel juhendaja sõnul ära võtnud pole: mitte tema ei käi poistel sabas, et neid proovi kutsuda, vaid poisid ise käivad muusikaklassi ukse taga küsimas: „Õpetaja, kas täna ka laulame?“ Nii et Unistajate asemel oleks ansambel võinud endale nimeks võtta ka Laulunäljased. Laulunälja tekitamisel on aga suur roll just Alo-päevadel: neile tahetakse tulla ja neil tahetakse hästi esineda.

Esimest korda maakonna eest väljas

Siimusti Lasteaed-Algkooli suurekoosseisuline segaansambel on seevastu nende muusikapäevade debütant.

„Võitsime maakonnasisese konkursi ja see ju peaaegu et kohustas Alo-päevadele tulema,“ ütles Siimusti Lasteaed-Algkooli muusikaõpetaja Ingrid Orgulas.

Siimusti lapsed võistlevad IV-V klasside ansamblite kategoorias, tegelikult laulavad ansamblis aga II-IV klassi õpilased: vanemaid ju praegu koolis polegi. Tuleval aastal on seal aga juba ka viies klass: Jõgeva vallavolikogu otsustas hiljuti kujundada neljaklassilise algkooli järkjärgult ümber kuueklassiliseks.

„Mul on väga hea meel selle üle, et saan nende lastega kauem töötada: kolmandas ja neljandas klassis on meil väga head lauljad.“

Peale Siimusti ansambli esindavad Jõgevamaad tänavusel konkursil veel kolm ansamblit: Jõgeva Gümnaasiumi tütarlasteansambel (juhendaja Riina Lind), Jõgeva Gümnaasiumi meesansambel ja Palamuse rahvamaja neidude ansambel Paunvere Piigad (mõlema juhendaja Maret Oja). Esimene mainituist võistleb VI-VII klasside vanuserühmas, kaks viimast gümnaasiumiealiste vanuserühmas.

Lauljaid hindavasse Suurde Kõrva kuuluvad seekord kultuuriminister Laine Jänes, Eesti Kontserdi kontserdiosakonna administraator Raili Jaanson, Tallinna Tehnikaülikooli meeskoori dirigent Peeter Perens, Revalia kammermeeskoori dirigent Hirvo Surva, helilooja Priit Pajusaar, helilooja ja arranzheerija Tõnis Kõrvits, Vanemuise kontserdimaja direktor Kulvo Tamra ja Ülenurme laulustuudio juhendaja Ursel Oja.

Ansamblis raskem

Viimane kinnitas enne konkursikontsertide algust, et läheb kahele tööpäevale vastu põnevusega.

„Siin kuuleb alati midagi üllatavat: vaimukaid seadeid, peidetud huumorit jne,“ ütles Ursel Oja.

Ta ise on Mattiiseni päevadel korra ka ansambli juhendajana käinud, enamasti töötab ta aga solistidega ja neid pole sugugi lihtne ansambliks sulatada.

„Kui siin võistleks selline erikategooria nagu solistide ansamblid, siis tasuks mulgi oma õpilastega siia tulla,“ ütles Ursel Oja muiates. „Ma hindan väga neid tüdrukuid-poisse, kes oskavad üksteist kuulates ansamblis laulda: see on minu meelest veel raskem kui üksi solistina „joriseda“.“

Nagu eilne esimene konkursikontsert näitas, suudavad juba neljanda-viienda klassi lapsed olla iseseisvad noored muusikud, laulda keerulisi mitmehäälseid a capella seadeid, pakkuda publikule suuri muusikaelamusi ja liigutada nende meelt pisarateni välja. See lubab ennustada, et tänaste gümnaasiumiastme ansamblite kontsertide ajal möllab Jõgeva Gümnaasiumi aulas tõeline vaimutulevärk.

Tänase päeva juhatab, tõsi küll, sisse kell 10 algav Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia koolimuusika instituuti tutvustav kontsert. Konkursikontserdid algavad kell 11 ja 13. Kell 15.30 annab gümnaasiumi aulas kontserdi Eesti Rahvusmeeskoor. Laureaadid tehakse teatavaks kell 17.

„Tänavused muusikapäevad on teatud mõttes hoovõtt tuleva-aastasteks: need kannavad viieteistkümnendat järjekorranumbrit ja nendega tähistame Alo Mattiiseni 50. sünniaastapäeva,“ ütles muusikapäevade peakorraldaja, Jõgeva Gümnaasiumi muusikaõpetaja Maret Oja.

iii

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus