Jõgeva alevikus lõhuti vesiveski aknad

Esmaspäeval teatas OÜ Linnaveski juhatuse esimees Kalev Pehme Vooremaale taaskord oma Jõgeva alevikus asuva ajaloolise vesiveski lõhkumisest. Segi oli pekstud paar akent, mille kaudu oli hoones sees käidud, maha oli jäetud tühje viinapudeleid.

Kalev Pehme teatas juhtumist küll politseile, kuid hiljem avaldust ei teinud. Aastate jooksul on tema veskit korduvalt lõhutud, seal sees laamendamas ja vargil käidud.

“Ükskord saadi vargad isegi kätte, politsei töö oli väga operatiivne, aga prokuratuurist tuli hiljem vastus, et vargad tegutsesid heauskselt,” muigas Pehme, pidades taolist asjaajamist lootusetuks.

Kogukonna suhtumist on raske hinnata

Jõgeva valla vanemkonstaabel Diana Erikson, kes on selles ametis olnud kaks aastat, kinnitas, et  Jõgeva alevikus ei ole selle aja jooksul eriti lahendamatuid probleeme olnud. Õhtuti on tänavad osaliselt valgustatud ja seal on küllalt turvaline liikuda.

“Põhilised probleemid on olnud alkoholijoobes alaealistega, öörahu rikkumistega ja naabrite omavaheliste tülidega,” kinnitas konstaabel.

On ette tulnud ka lõhkumisi ja vargusi. Üldjuhul annavad Jõgeva aleviku elanikud rahurikkumistest ja vargustest politseisse teada ja nende probleemide kohta on alustatud menetlust. Absoluutselt kõikidest probleemidest aga politseid ei teavitata, seetõttu on Eriksonil raske hinnata sealse kogukonna suhtumist.

Nagu sõda oleks üle käinud

Veidi üle 600 elanikuga aleviku vanem Sirja Ohakas peab oma kodukohta ja sealset elukeskkonda eriti turvaliseks. Ta räägib kohaliku kogukonna ühiselt korraldatavatest kepikõndidest ja pannkoogiõhtutest, riigilipu heiskamisest ja mõttetalgutest.

“Eriti tähtsate alevikku puudutavate otsuste tegemiseks kutsub alevikuvanem kokku nõukoja. Meie kodualevik on juba aastaid kaunistatud lillekonteineritega, kus seadeid vahetatakse vastavalt aastaajale ja tähtpäevadele. Enamasti neid seadeid ei lõhuta ja positiivsed vastukajad annavad jõudu jätkamiseks. Vaid ühel korral on lillepaat kummuli keeratud, kuid olen täiesti kindel, et seda ei teinud meie aleviku inimesed, vaid siia sõitnud purjus noorukitekamp,” on Ohakas seisukohal.

“Ka mina ei väida, et Jõgeva alevik oleks kõige hullem paik Eestis,” muigas Mulgimaa mees Kalev Pehme. “Aga ma ei mõista sellist lõhkumist. Soomes näiteks ei peksta tühjana seisvate majade aknaid sisse, meil aga oleks nagu sõda üle käinud – mina panin nüüd oma aknad vineeriga kinni, aga ümberringi on ju ka akendel vineerid ees,” rääkis ta. 

Võiksid moodustada naabrivalve piirkondi

Konstaabel Erikson ütles, et aleviku vesiveski aknaid on omaniku sõnul lõhutud korduvalt, seda ümbritsevate objektide lõhkumise kohta ei ole aga politseile avaldusi ega teateid laekunud.

“Kui inimesed märkavad vandaalitsemist või mingit muud õiguserikkumist, võiksid nad kohe helistada politsei tasuta lühinumbrile 110 või teavitada sellest valla konstaablit. Kui helistamise võimalus puudub ja inimesel on soov aidata, võib ta ka sekkuda ja õiguserikkumist takistada, seda muidugi juhul, kui inimene ei sea sekkumisega ohtu oma elu ja tervist,” selgitas Erikson. Ta soovitab inimestel olla tähelepanelikumad ümbritseva suhtes, õigusrikkumise korral märkama ja üles kirjutama selliseid pisiasju nagu sündmuskohal tegutsevate õigusrikkujate välimus või sealt lahkunud auto mark ja number.

“Et oma turvatunnet suurendada, saavad inimesed ise enda ja oma vara kaitseks midagi ära teha. Kindlasti tuleks oma vara eest hoolt kanda (nt jalgrattaid hoida lukustatult, korteri, maja välisuksi lukustatult, rahakotte-mobiiltelefone enda ligidal). Selle asemel, et omavahel kembelda, võiksid nad hoopis käsikäes kuritegevuse vastu võidelda, moodustades naabrivalvepiirkondi. Sellest oleks abi nii sealsele elanikkonnale kui ka politseile,” märkis vanemkonstaabel. Kahjuks pole hetkel Jõgeva vallas ühtegi ametlikku naabrivalvepiirkonda.

Veskit hakkab valvama kaamera

Alevikuvanem Ohaka arvates oleks oluline vandaalid tabada ja lasta neil oma kuritegu heastada, kuid sellega peaks tema sõnul tegelema politsei.

“Vandaalitsemisele ei ole mingit õigustust, siiski peaksime hoiduma kellegi huupi süüdistamisest. Las juurdluse toimetamine jääda asjatundjate, see tähendab politsei hooleks,” oli tema seisukoht.

“Ma ei mäleta enam, mitu korda olen politseile avaldusi teinud. Nüüd panen turvakaamera üles, eks siis järgmine kord ole lindilt näha, kas vandaalid on kohalikud elanikud või kusagilt kaugemalt Jõgevale lõhkuma tulnud inimesed,” kinnitas veskiomanik. Asi hakkab  “Kevadet” meenutama: kes ja miks parve põhja lasi…

iii

JAANIKA KRESSA

blog comments powered by Disqus