Jõgeva aleviku lasteaias meenutati Tamme-tädi

21. veebruaril täitus 110 aastat Jõgeva aleviku lasteaia esimese juhataja, naisvõimleja ja treeneri Fernanda Tamme sünnist. Selle sündmusega seoses meenutati lasteaia hommikuringis Tamme-tädi ja tema tegemisi ning viidi tema mälestustahvli juurde väike lillekimp.

Fernanda Tamm sündis Tallinnas ning omandas hariduse Tallinna Tütarlaste Gümnaasiumis, mille järel õppis kolm aastat konservatooriumis laulmist. Lisaks sellele omandas ta kehakultuuri alase hariduse Ernst Idla asutatud Tallinna Võimlemise Instituudis. 1930. a organiseeris ta võimlemisrühmad Eesti Töölisspordi Liidu (ETL) juurde ning alustas tööd Kalevi võimlejatega. 1939 a. võitsid tema võimlejad Stockholmis ülemaailmsetel võimlemispidustustel ehk lingiaadil kuldmedali.

1940 a abiellus Fernanda sordiaretaja Rudolf Tammega ning nad asusid elama Jõgeva sordiaretusjaama. Aastatel 1950-1955 töötas Fernanda Tamm lasteaia juhatajana, hiljem sai temast lasteaia muusikakasvataja.

Tamme-tädi oli väga mitmekülgne, mängis kohaliku klubi näiteringis ja laulis segakooris. Lisaks juhendas ta kohalikke võimlemisrühmi ja korraldas pargipidusid, mille esinemiskavade autoriks, kostüümide ning esinemisvahendite tegemise juhendajaks ja eestvedajaks ta ise oli. Fernanda armastas ka vabal ajal pargis jalutada ja tundide kaupa pakul istuda, selg vastu tüve. Ta ütles, et see on parim viis, kuidas peletada endast kärsitust. Ta soovitas pöörata tähelepanu oma kehale, õppida seda tunnetama seestpoolt, et niimoodi oma emotsioone mõista.

Fernanda oli veendunud, et laps vajab oskust tajuda oma keha. Sama oskust vajab ka noor, keskealine ja eakas inimene. Lapse jaoks on aga kõige olulisem mäng. Fernanda on öelnud, et me ei ole endas kaotanud last ega loovust, kuni meis säilib mängulisus. Fernanda Tamme on iseloomustatud kui säravat, fantaasiaküllast, loomingulist, energiast pakatavat, nõudlikku, korrektset, uudishimulikku ja teist kuulata oskavat inimest.

Küllap on Tamme-tädi vaimsus, loovus  ja mängulust kandunud läbi põlvkondade ka tänapäeva, seepärast jätkub tema algatatud näitemängude traditsioon ka meie lasteaias. 

KATRI HAAVISTE, Jõgeva aleviku lasteaia direktor

blog comments powered by Disqus