Jõgeva aasta emaks valiti Selma Lääne

 

Pühapäeval Jõgeva kultuurikeskuses toimunud emadepäevale pühendatud pidulikul kontsertaktusel tunnustati Jõgeva aasta ema 2008 aunimetusega 91-aastast Selma Läänet, kes on nimeka puhkpilliõpetaja ja dirigendi Ilmar Lääne (1940-1998) ema.

Tseremooniat juhtinud Jõgeva kultuurikeskuse juhataja Airi Rütter rääkis sissejuhatuseks, et kui Eestis hakati välja andma aasta ema aunimetusi, tekkis mõte, et ka Jõgeva linn võiks igal emadepäeval oma aasta ema saada. Koostöös meeskooriga Mehis töötati välja reglement, mille põhjal antakse see aunimetus emadele, kelle lapsed on oma tööga Jõgeval tuntuks saanud.</span> 

Kingiks hõbesõlg

Meeskoori Mehis president Heino Ilves kuulutas Jõgeva aasta emaks 2008 kõrges eas daami Selma Lääne, kes sai selle lugupidamisavaldusega kaasneva hõbesõle, millele on graveeritud tema nimi.

“Selma Lääne on kasvatanud eesti rahvale tuntud muusiku Ilmar Lääne, kelle nimi on kindlasti tuttav ka paljudele tänastele saalisolijatele ja kelle teeneid pole tänaseni unustatud,” rõhutas Heino Ilves

Ilmar Lääne töötas Jõgeva Muusikakoolis puhkpillide õpetajana ning juhatas rajooni puhkpilliorkestrit, hiljem töötas ta muusikakooli direktorina ja linna orkestrijuhina ning tuletõrjeorkestri juhina Tartus.

“Mu poeg Ilmar oli muusika alal tõesti väga mitmekülgne. Puhkpilli hakkas ta mängima kaheksa-aastaselt ning arvatavasti oli talle eeskujuks vanaisa,” meenutas Selma Lääne, kes on ka vanaema, vanavanaema ja vanavanavanaema.

“Ma ise olen maalaps, sündinud Sadalas ja lõpetanud seal 6-klassilise kooli. Olen töötanud aastaid õmblejana, ” rääkis kõrges eas aasta ema.

“Mina olen seda esimese Eesti Vabariigi aega ka näinud. Abiellusin 1935. aastal, kui olin 18-aastane. Kui praegune elu meie riigis sama hästi edasi läheb kui seni, siis võib öelda, et pole viga,” lausus Selma Lääne, kes kuulub ka staazhikaid linnaelanike ühendavasse klubisse “38”.  

Abi ja toetus vanematele

Selma Läänet õnnitles tiitli puhul ka Jõgeva linnapea Viktor Svjatõšev. Emadepäeva tervituskõnes toonitas ta, et tüdrukud peaksid kasvama eelkõige kodu hoidjateks, poisid aga kodu ehitajateks, ning avaldas arvamust, et kui lapsepõlves otsime oma muredega abi emadelt, siis täiskasvanuks saades peame olema  neile toeks ja abiks.

Varasematel aastatel on Jõgeva aasta ema aunimetusega tunnustatud Helmi Mattiisenit, Vaike Vaiglat, Auli Kõret, Leida Kruusamäed ja Leida Hermlinit, kelle lapsed on helilooja Alo Mattiisen, muusik Raul Vaigla, näitleja Hele Kõre, kunstnik Ilmar Kruusamäe ja maletajad Aarne ja Üllar Hermlin. Kontserdi sisustasid meeskoor Mehis,  Jõgeva Gümnaasiumi ja Jõgeva Muusikakooli õpilased.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus