Jõgeva aasta emaks sai Leida Hermlin

Meeskoori Mehis on algatanud traditsiooni anda Jõgeva Aasta ema tiitleid kodulinna naistele, kelle lapsed on ühel või teisel alal edukad. Tänavuseks aasta emaks otsustati kuulutada Leida Hermlin, kellele andsid sellekohase tunnistuse üle Jõgeva linnapea Viktor Svjatõ?ev ja Meeskoori Mehis president Heino Ilves. “Mind kutsuti kui aukülalist emadepäeva kontserdile ja ma mõtlesin, mis see peaks tähendama. Siis paluti veel esimesse ritta istuda ja lõpuks selgus, millise tunnustusega on mind meeles peetud. See oli tõeline üllatus, mille algatajatele ma igati tänulik olen,” ütles Leida Hermlin.

Leida Hermlini pojad Aarne ja Üllar on Jõgeval ja kaugemalgi kuulsaks saanud maletajatena. “Aarne sündis 1940. ja Üllar 1941. aastal. Võib öelda, et meie kodu oli lausa malega täitunud. Mu abikaasa Kaarel oli Jõgeva Spordikoolis maletreener ja poisid hakkasid malet mängima veel enne, kui nad lugemise ja kirjutamise selgeks said. Sõjajärgsetel aastatel oli ilusaid ja põnevaid mänguasju vähe saada, seetõttu tegelesidki Aarne ja Üllar vabal ajal peamiselt malemänguga. Mullegi meeldis, et pojad malet harrastasid ja olen ikka nende võitudest rõõmu tundnud, ” rääkis 88-aastane Leida Hermlin, kes elab alates 1948. aastast Mustvee maanteel asuvas puumajas, mille aeda ta kaunid lillepeenrad on rajanud.

Jõgeva Spordileksikonist on lugeda, et Aarne Hermlin on mitmeid kordi pälvinud Eesti maanoorte meistritiitli, võitnud medaleid üleliidulistel maanoorte esivõistlustel ning Eesti meistrivõistlustel. Ühtlasi on ta võitnud ka rahvusvahelise meistri tiitli kirimales. Üllar Hermlin oli oma noorusaastatel Jõgeva rajooni võidukamaid maletajaid, 1958. aastal kuulus ta ka Eesti koondisse. Viimastel aastatel on mõlemad malemehed osalenud edukalt ka Jõgeva AVRO turniiridel.

Leida Hermlin rääkis, et on ka ise malet mänginud. “Võistelnud olen ma väga vähe. Mäletan, et korra tuli maletada ühel tervishoiutöötajate spartakiaadil (Leida töötas apteegis kassapidajana) ja ma mõtlesin, et lõpeks see partii juba rutem ära. Kodus on mul aga tänaseni malenupud ja kõige sagedasemaks vastaseks pojapoeg, kes on saanud vanaisa järgi nimeks Kaarel.”

Leida Hermlinil on seitse lapselast ja kümme lapselapselast. Jõgeva Aasta Ema 2007 tiitli pälvinud daam ütles välja oma soovi kogu Eestimaa emadele ja naistele: “Olgu teil ikka õnne ja tervist, kuid hoidke rohkem ka oma mehi, olge nendega kannatlikumad, siis on ka pered püsivamad.”

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus