Jõgeva aasta emaks kuulutati õpetaja Ivi Tetsmann

Pühapäeval Jõgeva kultuurikeskuses peetud emadepäevale pühendatud kontserdi pidulikuks lõppakordiks oli tänavuse Jõgeva linna aasta ema väljakuulutamine. Aunimetuse pälvis kauaaegne eesti keele ja kirjanduse õpetaja Ivi Tetsmann, kes on kasvatanud üles kaks poega —  tuntud muusikud ja muusikapedagoogid Kalle ja Indrek Tetsmanni. 

Tunnustuse pälvija tegi traditsiooniliselt teatavaks meeskoori Mehis president Heino Ilves. Ta märkis, et Ivi Tetsmann on  Jõgevaga ja siinse hariduseluga pikka aega seotud olnud.  “Saalis  on inimesi, kes on õppinud tema käe all, kuulnud head ja mõnikord ka kurja sõna,” ütles Ilves, kes andis koos Jõgeva linnapea Kalmer Lainiga Ivi Tetsmannile üle esindusliku tunnistuse  aasta emaks valimise kohta, hõbesõle ja hõbeketi. Päevakangelane paluti  istuma aukohale —  vanaaegsele toolile. 

“Õpetaja Tetsmann oli heasüdamlik ja ühtlasi nõudlik. Tänu nendele omadustele on paljudest tema õpilastest töökad ja targad inimesed saanud,” lausus linnapea Kalmer Lain, kes ka ise teeneka pedagoogi õpilane on olnud.  

Jõgeva paelus kultuuritaustaga

“Jõgeva on tõeliselt kultuurilembeline linn, kus saab ka head muusikaharidust. Sel põhjusel siia kolisimegi. Ennekõike oli see pereisa Kaarli otsus, kes soovis, et poegadest muusikud tulevad,” rääkis  Ivi Tetsmann.

“Tänu igati tasemel kultuurielule, mida veelkord tõestas ka imetore emadepäeva kontsert, ja meeldivat ning hoolivat keskkonda silmas pidades ei tahagi siit kuhugi ära minna. Pojad on küll kutsunud Tallinna, kuid minu sooviks on jääda  ikka  Jõgevale,” lisas tänavune Jõgeva aasta ema.

“See, mis pojad Kalle ja Indrek on saavutanud, on tulnud absoluutselt nende enda pingutustega. Me ei andnud neile kunagi juhiseid, mida tohib ja mida ei tohi teha. Poisid õppisid “soliidseid” pille ehk klaverit ja viiulit, kuid nad läksid kaasa ka nende noorusaastatel moodi läinud levimuusikasuundadega.  Praegu töötavad Kalle ja Indrek ka muusikapedagoogidena, millest suurt rõõmu tunnen,” rääkis ema.     

Ivi Tetsmanni sõnul on nende perel tugevad traditsioonid ja üksteisest peetakse lugu. “Perekond omab inimese elus tähelepanuväärselt suurt rolli. Selle kooshoidmisel ja tugevdamisel oleneb palju nii ema kui ka isa armastusest, pühendumisest, vastutustundest.

Kahju on sellest, et paljud Eestimaa lapsevanemad on sunnitud tänapäeval lastest eemal olema ja võõrastes riikides leiba teenima. Sellistel lastel puudub tugi ja neil pole võimalust raskel hetkel oma muresid vanematega jagada. Nii nõrgeneb kodutunne, kujuneb soodne pinnas üleannetustele,” nentis kõrge tunnustuse pälvinud naine.    

Vahva vanaema

Olles pühapäeval hõivatud muusikutööga, ei saanud Kalle ja Indrek tulla Jõgevale ema tunnustamistseremooniale. Vahetult elasid aga sündmusele kaasa abikaasa, tuntud muusikaõpetaja ja koorijuht Kaarel Tetsmann ning pojapojad Rasmus ja Karl.

“Olen vanaema aasta  emaks saamise üle uhke. Ivi on väga vahva vanaema. Kui kokku saame, räägime igasugustest asjadest. Viimasel ajal veedame koos aega “Monopoli” mängides,” ütles koolipoiss Karl.

“Meie vanaema on väga tore ja hoolitsev. Ta helistab meile lausa iga päev ja sageli kestavad kõned koguni pool tundi,” rääkis Rasmus, kes  IT-kolledžis  infotehnoloogiat õpib.  Kokku on Ivi ja Kaarel Tetsmannil viis lapselast.

Emadepäevale pühendatud kontserti juhtinud kultuurikeskuse direktor Airi Rütter  rääkis, et meeskoori Mehis algatusel valitakse Jõgeval aasta ema 2003. aastast alates.

“Koori koostatud reglemendi järgi valitakse aasta emaks naine, kes on Jõgeval sünnitanud või üles kasvatanud hiljem oma tööga Eestis või kaugemalgi tuntuse ja lugupidamise saavutanud lapse(d)  ja toonud niiviisi kuulsust ka Jõgeva linnale.”    

Emadepäeva kontserdi sisustasid  meeskoor Mehis, folklooriseltsi Jõgevahe Pere naisrühmad, neiud ja seeniorid, tantsurühm Kaaratsim,  rahvatantsu harrastavad mehed ja poisid ning Jõgeva muusikakooli tütarlasteansambel, mille liige Gertrud Kuusvere oli ka solist meeskoori esinemisel. Kõik saalis viibinud naised said noormeestelt kevadised  lilleõied. 

Jõgeva linna aasta emaks on kuulutatud

2003 Helmi Mattiisen

2004 Vaike Vaigla

2005 Auli Kõre

2006 Leida Kruusamäe

2007 Leida Hermlin

2008 Selma Lääne

2009 Sirje Sukk

2010 Aino Algus

2011 Aime Olesk

2012 Ivi Tetsmann

i

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus