Jõgede ja järvede korrastamine hädavajalik

Vooremaa maastiku omapära on ilusad järvesilmad ja jõed. Varasemast ajast, mil asulad korraliku kanalisatsioonita läbi pidid ajama, kogunesid veekogudesse ja nende kallastele  setted, mis rohu vohama toidavad.

Sellepärast ongi Vooremaa tegijate hinnangul meie jõgede ja järvede korrastamine hädavajalik. Jõgeva Maaparandusbüroo on Eestis kõige rohkem tegelnud jõgede korrastamisega. Äsja lõppes Laeva jõe tervendamise projekt, varem tehti samasugust tööd Amme ja Kullavere jõel. Jõgeva Maaparandusbüroo juhataja Ilmar Tupits oli ka jõgede korrastajaid koondava organisatsiooni ehk Eesti Jõgede Taastamise Ühingu moodustamise mõtte üks algatajaid.

Nii Jõgeva ümbruses kui ka Puurmanis on niidetud lahti peaaegu kinni kasvanud Pedja jõge. Vaade, mis nüüd näiteks Puurmani pargist jõele avaneb, on vapustavalt ilus. Kui väikesele saarekesele veel ka piknikuplats rajatakse, on inimestel jälle üks puhkekoht juures. Et kaunist loodust nautida, ei peagi kaugele sõitma.

Rootsi ja Soome kogemus näitab, et kui kolm-neli aastat järjest on niidetud, siis viis-kuus aastat enam jões või järves rohi ei kasva.

3. september 2009

blog comments powered by Disqus