Jõevalla Külade Selts tähistas omakandi suurmehe tähtpäeva

Jõevalla Külade Selts tähistas Nõva külast Kruusamäe talust pärit keelemehe Villem Ernitsa 120. sünniaastapäeva seminari ja kokkutulekuga. Seltsi juhataja Ave Kuslap ütles, et nemad korraldavad külade kokkutulekut iga paari aasta tagant. Ja et tänavu oli veel ka omakandi suurmehe juubel, ei saanud nad seda tähistamata jätta.

Ave Kuslap teadis rääkida, et Ernitsa sünnipäeva tähistati ka eelmisel sajandil ehk nii 1961. kui ka 1971. aastal. “Side oma kodukandiga oli Ernitsal olemas, ta käis ka ise oma sünnipäevapeol kodukülas,” kinnitas ta.

Tänavu rääkis Villem Ernitsast Nõva kandi rahvale Peeter Olesk. Seejärel esitas Assikvere külateater Ernitsa elust kirjutatud näidendi, mille autor on Ülle Meos. Edasi said sõna kohalikud elanikud.

“Kutsusime oma kokkutulekule ka kaameramehe, kes kõik jäädvustas. Kui neid inimesi varsti enam meie hulgas ei ole, kes veel Ernitsat mäletavad, siis pole mälestusi kusagilt võtta, need tuleb nüüd salvestada,” tõdes Kuslap.

Kokkutulekule tulid ka Villem Ernitsa venna lapsed ja lapselapsed.

Ernitsate kodutalu on säilinud, seal on mälestuskivi. See talu müüdi ära, nüüd käiakse seal suvitamas.

Villem Ernitsat mäletavad praegu paljud varem Tartu Ülikoolis õppinud inimesed, eelkõige tuleb tuttav ette tema hall mantel.

Ave Kuslap teadis rääkida, et kohalikele Nõva elanikele meenub Ernits mehena, kes jalutas ringi, tuhka täis piimanõu käes.

“Eks tal olid omad n-ö kiiksud, ta võis olla väljanägemiselt üsna kummaline kuju, kuid Ernitsa tarkust ja teadmisi respekteerivad  kõik.”

i

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus