Järjekordne karjääritont

Vaevalt jõudsid kired Pudivere paekivikarjääri ümber vaibuda, kui juba on uus tont platsis – seekord siis Puurmani vallas ja Pikknurme ning Pööra küla lähedal.

Tee-ehitajad teevad targasti, kui alustavad võimalike paekivimaardlate avamisega aegsasti, sest protsess kipub aeganõudvaks kujunema. Tüütud kohalikud elanikud ei taha kohe kuidagi karjääri kasulikkusest aru saada. Fakt on, et Tallinna-Tartu maantee ehitatakse ükskord neljarealiseks nagunii. Mõelda, kui odav tuleb siis suisa tee äärest sinna paekivikillustikku vedada! See on ju puhas võit, nii rahas kui ka ajas.

Paraku puuduvad meie riigis põhimõtted, mille järgi uute karjääride rajamine otsustatakse. Praegu on nii, et ettevõtlik inimene ostab endale maatüki, kus maapõues maavara, ja alustab uue karjääri rajamist. Et selle tagajärjel võib üht piirkonda tabada totaalne katastroof, pole kellegi asi. Sest keegi ju otseselt ei vastuta, kui kaevud kuivaks jäävad, inimesed müra tõttu piirkonnast lahkuvad või puhta vee asemel saasta jooma peavad.

Õigem oleks jätkata kaevandamist senistes karjäärides ja mitte lasta uusi juurde teha enne, kui riik pole konkreetseid uute kaevanduste rajamise tingimusi kindlaks määranud.

16. oktoober 2008

blog comments powered by Disqus